Pogoršanje stanja nakon uklanjanja karcinoma dojke
Pitanje broj: #162100
Mama ima sekundarne depozite na kostima. Primarno je na dojci, operisana 1996.g, nakon toga primala hemioterapiju6 meseci. 2016. g i 2017.g je zračena th11, c5, i desni deo u predelu karlice. Njeno stanje se od 08.01.2019.g pogoršalo, najpre je imala 20 dana temperaturu. Abdomen je urađen pre mesec dana i sve je ok, skener pluća je ok. Poslednjih 10 dana, teško ustaje, ne može da sedi, teško se kreće. Ne može da se okrene u krevetu, svaki dan je boli nešto novo. Žali se na mučnine, odbija hranu. Uputite me, šta da preduzmem i gde da je vodim?
Ukoliko su bolovi u kostima glavni problem zbog čega je pacijentkinji narušen performans status (PS 0,1,2,3,4) potrebno je pacijentkinju prezentovati na konzilijumu za dojku u KBC Kragujevac (u nadležni KBC) radi odluke o palijativnoj zračnoj terapiji. Pre toga onkolog je dužan da kupira bolove i da načini pripremu za konzilijum (UZ abdomena, RTG pluća, RTG osovinskog skeleta i lobanje, eventualno scintigrafija skeleta, KKS, BH, CA 15-3, CEA itd...). Takođe da konsultuje ortopeda o nošenju midera ili o eventualnoj potrebi za stabilizacionom hirurgijom ukoliko je kičmeni stub zahvaćen. Jednostavno potrebno je da onkolog preuzme odgovornost.
Pogoršanje stanja nakon uklanjanja karcinoma dojke
Mama ima sekundarne depozite na kostima. Primarno je na dojci, operisana 1996.g, nakon toga primala hemioterapiju 6 meseci. 2016. g i 2017.g je zračena th11, c5, i desni deo u predelu karlice. Njeno stanje se od 08.01.2019.g pogoršalo, najpre je imala 20 dana temperaturu. Abdomen je urađen pre mesec dana i sve je ok, skener pluća je ok. Poslednjih 10 dana, teško ustaje, ne može da sedi, teško se kreće. Ne može da se okrene u krevetu, svaki dan je boli nešto novo. Žali se na mučnine, odbija hranu. Uputite me, šta da preduzmem i gde da je vodim?
Odgovoreno: 04. 05. 2019.Ukoliko su bolovi u kostima glavni problem zbog čega je pacijentkinji narušen performans status (PS 0,1,2,3,4) potrebno je pacijentkinju prezentovati na konzilijumu za dojku u KBC Kragujevac (u nadležni KBC) radi odluke o palijativnoj zračnoj terapiji. Pre toga onkolog je dužan da kupira bolove i da načini pripremu za konzilijum (UZ abdomena, RTG pluća, RTG osovinskog skeleta i lobanje, eventualno scintigrafija skeleta, KKS, BH, CA 15-3, CEA itd...). Takođe da konsultuje ortopeda o nošenju midera ili o eventualnoj potrebi za stabilizacionom hirurgijom ukoliko je kičmeni stub zahvaćen. Jednostavno potrebno je da onkolog preuzme odgovornost.
Pregledajte odgovore po oblastima