Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460

Pitanja sa oznakom: psihički problemi

  1. Poštovani, da li psihički problemi mogu biti uzrok potpunog gubitka apetita, tačnije, mučnine i pri pomisli na hranu, povišene telesne temperature od 37,2-37,5 i ubrzanog pulsa koji ide do 180 otkucaja u minuti. Treba li uzimati neku terapiju? Inače imam 33 godine. Hvala.

    Odgovoreno: 25. 09. 2013.
    • Poštovana,
      Mogući su i takvi simptomi usled psihičkih problema, ali moj Vam je savet da odete kod lekara i da tražite kompletnu pretragu. Pre bilo kakve psihičke dijagnostike i eksploracije u ovakvom slučaju je neophodno eliminisati sve moguće fiziološke bolesti ili probleme. Nakon kompletiranih lekarskih i dijagnostičkih pretraga možete se javiti psihoterapeutu ili psihijatru.
      Znači, prvo eliminisati moguće fiziološke uzroke a zatim idete na psihološke uzroke ili faktore.

      Pozdrav

  1. Moja drugarica ima veliki problem. Mnogo i stalno laže. Počinje da gubi svoj brak i život, a pritom ima i dete. Ona laže zbog svake sitnice, ne znam kako da joj pomognem. Pored laganja, počela je i da upada u velike dugove.

    Odgovoreno: 13. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Potrebno je da posavetujete svoju drugaricu da se lično obrati za pomoć psihologu ili psihijatru. Ukoliko ona to ne želi, možete pokušati da porazgovarate i sa njenim suprugom o ozbiljnosti problema, kako bi je on eventualno motivisao.

      Pozdrav

  1. Zapala sam u duboku depresiju zbog osećaja griže savesti. Moj stric je umro pre nedelju dana. Sat vremena pre smrti je bio kod mene i ja sam mu dala jednu cašicu rakije da popije. Nakon toga odlazi kući da cepa drva i umire. Inače, bio je hroničan pušač i pio je dosta. Imam osećaj kao da je čašica rakije njega ubila.
    Kako da se rešim osećaja griže savesti, jer moje psihičko stanje se skroz promenilo?

    Odgovoreno: 14. 09. 2015.
    • Poštovana,
      Na neki način vrlo racionalno morate analizirati situaciju i svesno pristupiti celoj stvari. Vaš stric je umro i vi ste zbog toga doživeli veliki stres, a realnost je bila takva da je neposredno pre smri popio kod vas čašicu rakije. Ali, iz toga ne proizilazi nužno da ste vi krivi za njegovu smrt. Sami kažete da je on bio alkoholičar, a to je ozbiljna bolest, on je svoje zdravlje već godinama ugrožavao preteranim pijenjem i pušenjem. Stoga, on je sam bio odgovoran za svoj život, način kako ga je živeo pa, ako hoćete, ma koliko to surovo i grubo zvučalo, i za svoju smrt. Očigledno da nije umeo niti hteo da kontroliše sebe i svoje porive, preterivao je u svemu. Isto tako, vi ste odgovorni za sebe i svoj način razmišljanja pa u tom smislu i za osećaj griže savesti koji sada sebi (svesno ili nesvesno) nabacujete. Nužno je da shvatite da time ne možete učiniti ništa dobro sebi, jer je to vrsta samokažnjavanja (a vi niste ništa krivi) pa ni drugima, a pogotovo ne možete povratiti svog strica, nažalost. Ponekad naša psiha funkcioniše tako da kompenzuje nedostatak lične snage i samopouzdanja osećanjem krivice i samooptuživanjem da bi sebi obezbedila osećaj moći da je mogla nešto učiniti da spreči ono što se desilo. To su mehanizmi odbrane koji najčešće nisu svesni i donekle su i normalni kada se desi neka stresna situacija. Sačekajte neko vreme, a onda možete doći i na psihoterapiju ako ne uspete da izađete iz začaranog kruga samookrivljavanja.

  1. Imam sina koji ima 7 godina. Ima jako čvrst san ali u toku sna škripi zubima i  to se dešava već 2-3 godine. U zadnje vrijeme je baš učestalo. Vodili smo ga kod doktora opšte prakse ali je rekao da ne zna za tu pojavu. Ne primjećujemo da ima psihičke smetnje, djeluje nam psihički jako stabilan, odličan je u školi i trenira džudo.
    Kada je išao na sistematski pregled doktor je rekao da bi trebao da operiše krajnike jer su jako uvećani. Inače nije bolešljiv pa se dvoumimo za operaciju ali interesuje nas da li je možda to povezano sa škripanjem zubima.
    Pisali smo pedijatrima i oni su rekli da posjetimo školskog ili kliničkog psihijatra.
     
     
    Nije nam jasno zašto se to dešava i niko nam nije mogao dati informaciju o tome. Da li je potrebno da vodimo dijete psihijatru?

    Odgovoreno: 16. 11. 2009.
    • Poštovani,
      Škrgutanje zubima tokom spavanja ili bruksizam nije dovoljno razjašnjena pojava, ali je nekako uvreženo mišljenje da to ima veze sa psihološkim događanjima. Međutim, pokazalo se da mnogo više ima veze sa razvojem dveju vilica i formiranjem zagrižaja, pa je pre svakog psihologiziranja potrebno konsultovati dečjeg stomatologa. Sa druge strane, sigurnost, odličan uspeh, treniranje borilačke veštine nisu dovoljan garant da se dete subjektivno oseća zadovoljno i relaksirano, pogotovo ako svojim ponašanjem i uspesima u školi i sportu ne zadovoljava svoje potrebe već potrebe okoline.

  1. Da li postoji neki metod snimanja glave na kom se može videti da je na snazi poremećaj mišljenja, poremećaj kognitivnih sposobnosti, poremećaji emocija ili duhovne bolesti? Možda EEG ili PET? Ako osoba ima psihičke probleme postoji li neko snimanje glave koje psihijatru može dati bolji uvid u problem?

    Odgovoreno: 29. 07. 2015.
    • Nažalost, nije moguće raditi dijagnostiku snimanja glave. Psihički poremećaji se dijagnostikuju kroz intervju, razgovor sa stručnim licem i kroz testove.

ZAKAZIVANJE 063/687-460