1. Prevencija i lečenje paradontopatije

    Pitanje broj: #16066

    U aprilu ove godine kod mene je urađen Paradontitis test iz kojeg je proizašlo sledeće: Porphyromonas gingivalis 3.8 x 10/8 59,0%, Prevotella intermedia 5.3 x 10/7 8,1%, Tannerella forsythensis 3.6 x 10/7  5,6 %, Peptostreptococcus micros 5.6 x 10/7  8,6%, Fusobacterium nucleatum 1.5 x 10/6  0,2%, Campylobacter rectus 0,0% . Ukupno bakterijalno opterećenje 8.5 x 10/8 100.0% . Porphyromonas gingivalis je konstatovan kao bitna paropatogena bakterija i savetovana je prvenstveno paradontalna hirurgija zubnih džepova, i eventualna metronidazolkuur (3x500 mg dnevno na 7 dana) a pre u vreme i posle antibiotika ispiranje hlorheksidinom (2 x dnevno, 0,12 bezalkoholno). Stomatolog nije postupio po ovim savetima i nakon više meseci počeli su da mi se klimaju kutnjaci. Pošto je imao nameru da me dalje leči Emdogainom ja sam zahtevala uput za paradontologa. Paradontolog konstatuje da je jedan od dva zahvaćena kutnjaka (16 i 26 koji su čišćeni sa scalersom) izgubljen. Ipak me ostavlja da do kraja januara sačekam da antibiotici završe svoje posto su mi trenutno iritirani desni. Krajem januara treba paradontolog (koji u medjuvremenu razmišlja i o uputsvu oralnom hirurgu) da nastavi ‘’lečenje’’. Pošto sam uredno išla na kontrole kod stomatologa, jer bi inače izgubila pravo na nadoknadu od zdravstvenog osiguranja ukoliko dodje do nekih smetnji na zubima, smatram da je moj stomatolog ranije trebao da ustanovi opasnost od paradontitisa utoliko više sto on sada tvrdi da ja taj problem imam još od 1993.godine.  Šokirana ovim obaveštenjem ja sam zanemela. Ja sam znači 15 godina hodala sa početnim paradontitisom u ustima. 

    Da li je moj stomatolog postupio pravilno i kakve su moje šanse da zadržim i očuvam sve svoje zube koje trenutno još uvek imam iako mi je 58 godina?


    Odgovoreno: 29. 11. 2008.
    • Poštovana,

      Parodontopatija je hroničnog toka, tako da je Vaš stomatolog morao da ustanovi parodontopatiju mnogo ranije. Prvenstveno se pažnja u terapiji fokusira na mehaničko uklanjanje uzročnika. Glavni kandidati za antibiotsku terapiju jesu pacijenti kojima konvencionalnom mehaničkom terapijom nije zaustavljeno napredovanje bolesti. Ozbiljne nuspojave kao što su razvoj rezistentnih mikroorganizama i porast oportunističkih mikroorganizama ne opravdavaju rutinsku upotrebu antibiotika u lečenju sporoprogredirajućih oblika bolesti. Zato stomatolog treba da proceni da li treba uvesti antibiotike u terapiji parodontopatije ili ne. Ja Vam zaista ne mogu bez kliničkog pregleda reći da li je moguće sačuvati Vaše zube ili ne. Savetujem Vas da se konsultujete sa parodontologom i oralnim hirurgom o daljoj terapiji. 


Ostavite komentar