Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460

Pitanja sa oznakom: terapija

  1. Hormonski nezavisan karcinom dojke
    Pitanje broj: #149719

    Poštovani, da li mi možete reći nešto više o ovoj dijagnozi: c50, 4 ph ca ductale invasivum gl, mammae g2 ng2, pt3 (55x50x25mm) er sc4 (oko 5% ) , pr sc 0 ki67: 20% her2 3+. Dcis glandulae mammae (kribriformni, komedo i mikropapilarni tip, ng ii) prisutan i čini oko 60% tumora ph (igi axillae sin) lgl 1/22, er 0, pro, her2 3+, 40% , ki 67: 4 imala sam 4 ac, 12 taxola, herceptin i 25 zračenja. Na hormonskoj sam terapiji. Hvala.

    Odgovoreno: 17. 01. 2019.
    • Poštovana,

      Radi se o lokalno uznapredovalom tumoru dojke koji je hormonski nezavisan i biološki agresivan s toga je i ordinirana pored hemioterapije i zračne terapije i specifična biološka terapija-Herceptin koji značajno poboljšava izglede za izlečenje. Postupati u skladu sa preporukama nadležnog onkologa i povremeno proveravati nalaz srca i ejekcionu frakciju s obzirom na hemio i bilošku terapiju koja je ordinirana.

      Pozdrav.

  1. Povreda misica - tromb
    Pitanje broj: #154227

    Imao sam povredu mišića lista (puklo je nekoliko mišićnih vlakana), povreda je bila pre nedelju dana, nisam išao na terapije, koristio sam led, biofriz, pio magnezijum. Zanima me šta bi trebalo da pijem preventivno da se ne bi stvorio tromb? A inače sam alergičan na acetil salicilnu kiselinu. Samo me zanima savet šta popiti protiv tromba?

    Odgovoreno: 28. 01. 2019.
    • Poštovanje, 

      Pošto je ruptura bila mala, hepatrombin ili neki drugi gelovi i kreme protiv trombova mogu biti rešenje.

      Takođe konzumiranje đumbira na dnevnom nivou može pomoći. Nije bitno da li će to biti čaj ili dodatak nekom smutiju.

  1. Hormonska terapija - trening
    Pitanje broj: #159747

    Vežbam i do 5-7 puta nedeljno i želeo bih da znam koji je vaš stav po pitanju ishrane i eventalno neke hormonske terapije.

    Odgovoreno: 05. 02. 2019.
    • Poštovanje,

      Ishrana se određuje u odnosu na cilj koji želite da postignete, zdravstveni status i trenutan način ishrane. Pa precizniji odgovor mogu da dam ukoliko znam odgovore na ove parametre.

      Nisam pristalica i zagovornik primene hormonske terapije u svrhu ostvarenje bilo kog fitnes cilja. A inače, hormonsku terapiju mogu da prepišu samo endokrinolozi u slučajevima koji to zahtevaju.

      Iz iskustva mogu da kažem da bilo koji fitnes cilj, na rekreativnom nivou, može da se ostvari uz dobro isplaniranu ishranu i optimalnu fizičku aktivnost.

  1. Poštovani, od oktobra prošle godine imam utvrdjen mikroadenom na hipofizi i insulinsku rezistenciju. Od tada pijem dostinex (najpre 2 puta nedeljno po 0. 5mg, zatim 2 puta nedeljno 025mg, i trenutno jednom nedeljno 0. 25mg), takodje prijem i glukophage (ujutru i uveče 1000mg). Nikada ranije nisam imala nikakve zdravstvene probleme. Menstruacije su mi bile neredovne, 2 meseca nakon uzimanja terapije postale su redovne. Što se tiče bolesti u porodici, otac je pre 2 godine umro od karcinoma pankreasa, majka ima povišen pritisak i gojaznost, deda je umro od šećerne bolesti. Zanima me, pošto mi moj lekar nije ništa preporučio, da li i na koji način ishranom mogu da pomognem u rešavanju problema?

    Odgovoreno: 05. 02. 2019.
    • Poštovanje,

      Pored redovne terapije ishrana može dosta unaprediti vaš zdravstveni status, naročito u pogledu insulinske rezistencije. Naravno, fizička aktivnost je neizostavna komponenta. Pa pored promena u načinu ishrane preporućujem trening sa opterećenjem u kombinaciji sa kardio treningom.

      Namirnice koje bi trebalo da se nalaze na vašem stolu na dnevnom nivou su:

      1. Jaja (kuvana, omlet), junetina, piletina, ćuretina, riba (losos, skuša, brancin, orada, šaran, škarpina..), jagnjetina

      2. Orašasti plodovi(sirovi ili peceni), maslinovo ulje, masline, avokado, kakao (nepreradjeni), puter (kikiriki, badem, susam, golica), laneno seme, susam

      3. Kinoa, amarant, pasulj, heljdine ljuspice, sočivo, boranija, 100% integralni hleb

      4. Pečurke, brokoli, karfiol, kelj, prokelj, zelena salata, ajsberg, asparagus, celer, peršun, tikvice, paprika, krastavac, paradajz, luk (crni, beli, mladi), plavi paradajz, cvekla

      Svo začinsko bilje u cilju poboljšanja ukusa hrane.

      Sve vrste sirća, balzamiko, limunov sok su takođe dozvoljeni.

      VOĆE nije navedeno ali je dozvoljeno, naročito bobičasto voće (brusnica, borovnica, malina, kupina, jagoda..) ali i drugo voće. Konzumirajte u prvom delu dana i između obroka i ne više od 200gr na dnevnom nivou.

      Svedite unos MLEČNIH PROIZVODA na minimum jer odrasli ljudi skoro da nemaju nikakvih benefita od njihovog konzumiranja.

      Preporučujem da u prvom obroku ne konzumirate namirnice iz treće kategorije.

      Od suplementa preporučujem omega 3 riblje ulje ili kril ulje jer doprinose da ćelije postanu senzitivnije na insulin.

      ISKLJUČITE IZ SVOG NAČINA ISHRANE:

      - prženu i pohovanu hranu u svim oblicima

      - mesne prerađevine (kobasice, roštilj meso, šunke, salame, mesne nareske itd)

      - grickalice, peciva

      - zašećerene napitke, sokove (gazirane i negazirane)


      TRENING SNAGE ima veliki pozitivni uticaj na INSULINSKU REZISTENCIJU. 

      Predlažem 3 - 4 treninga sa opterećenjem na nedeljnom nivou koji su praćeni kardio treningom u trajanju od 60 minuta (40 minuta trening sa opterećenjem i 20 minuta kardio treninga). Vežbama treba da angažujete velike mišićne grupe (leđa, noge i abdominalne mišiće) i tek po koja vežba za manje mišićne grupe (grudi, ruke i ramena). Ova podela se odnosi na osobe ženskog pola jer kad govorimo o muškarcima grudi spadaju u veliku mišićnu grupu. Na karaju treninga snage dolazi kardio trening koji možete izvoditi na bilo kojoj kardio spravi. Intenzitet treba da bude takav da izaziva malo oštrije i dublje disanje tokom celog treninga. Drugim rečima, da bude izazovno, van zone komfora.


  1. Terapija esencijalnog tremora
    Pitanje broj: #142480

    Poštovani,
    Kako i do kad treba da se pije propranolol kod esencijalnog tremora?

    Odgovoreno: 04. 12. 2015.
    • Poštovani,
      Esencijalni tremor se karakteriše primarno posturalnim tremorom koji prvenstveno zahvata ruke, potom glavu, nekada su zahvaćeni glas, jezik i brada bolesnika. Bitno je da je tremor jedini neurološki simptom. Esencijalni tremor se obično ispoljava posle treće decenije života, ali početak može biti od ranog detinjstva do 65. godine. Kod polovine obolelih, postoje slični slučajevi u porodici. Farmakološka terapija - kojoj pripadaju i beta-blokatori – propranolol (pored drugih lekova koji se primenjuju), dovodi do poboljašnja, ali se terapija uvodi samo ako tremor narušava svakodnevno funkcionisanje. Doziranje je individualno, a dužina trajanja terapije zavisi od reakcije tremora na uvedeni lek i podnošenja leka. U principu, ukoliko je potrebno uvođenje terapije, ona je dugotrajna sa korekcijama u skladu sa stanjem i potrebama pacijenta i funkcionalnim statusom.
      Pozdrav.

ZAKAZIVANJE 063/687-460