Moja majka ima 85 godina, oko dvadeset godina pije lekove za osteoporozu. Zadnjih godina pije alefos. Šest meseci je nepoktetna bez ikakve šanse da ikad prohoda. Ima li svrhe da i dalje pije alefos, pišto više nije u stanju ni da samostalno sedi tih pola sata koliko je potrebno. Unapred hvala

    Odgovoreno: 15. 07. 2024.
    • Poštovana,

      Na koji način se procenjivao efekat učinka lekova kojima je tretirana osteoporoza kod Vaše majke? Da li je radila DEXA (osteodenzitometrijsko) snimanje? Kod pacijenata koji iz nekog razloga nisu u stanju da koriste tablete bisfosfonata u koje spada Alefos, postoje alternative koje se daju na tzv. parenteralne načine. U slučaju lekova iz grupe koje koristi Vaša majka u pitanju bi bilo intravensko davanje. Međutim postoje još neki lekovi, od kojih neki deluju i drugačijim mehanizmom, koji se daju putem potkožnih injekcja. Potrebno je više informacija o istorijatu lečenja i aktuelnih kliničko-laboratorijskih nalaza da bi se doneo zaključak. Svakako kod pacijenata koji su, kao što je Vaša majka, vezani za krevet, postoji dodatan rizik za pogoršanje parametara osteoporoze. Pozitivan efekat na koštanu gustinu bi mogao da se ostvari i davanjem suplemenata kalcijuma i vitamina D nakon kliničke procene i sprovođenjem fizikalne terapije.

      Srdačan pozdrav

Komentari na pitanje: #228852