Mojoj majci (80 godina) su na mr ustanovili leukoarejozu. Neurolog joj je prepisao oikamid i sermion. Zamolio bih da mi objasnite o čemu se zapravo radi i kakva je prognoza (da li ima sličnosti sa alchajmerom) kao i da li postoji neka terapija.
Poštovani, Leukoarajoza je neuroradiološki koncept koji podrazumeva oštećenje bele mase mozga u predelu oko moždanih komora, a koje imaju karakterističan prikaz na mr i ct pregledu glave. U osnovi ovih promena se nalazi oštećenje bele mase u vidu demijelinizacije, gubitka aksona i oligodendrocita sa pratecom gliozom. Osnovni faktori rizika za pojavu leukoarajoze su starenje i arterijska hipertenzija. Do nastanka leukoarajoze dolazi tek posle oštećenja malih krvnih sudova (s tim da promene bele mase nisu iskljucivo povezane sa ishemijom, već se javljaju i kod starijih ososba, kod različitih virusnih i autoimunih bolesti, alzheimerova bolesti…) . Leukoarajoza je indikator ozbiljne bolesti malih krvnih sudova mozga. Bolesnici sa leukoarajozom su pod vecim rizikom od mogucnosti pojave moždanog udara i razvoja vaskularne demencije (s tim da postojanje leukoarajoza ne znači automatski i razvoj demencije bilo kog tipa) .
propisana terapija ima za cilj poboljšanje moždane cirkulacije i metabolizma, poboljšanje kognitivnog funkcionisanja, socijalne aktivnosti i kvaliteta života pacijenta.
Pitanje broj: #137872
Leukoarajoza je neuroradiološki koncept koji podrazumeva oštećenje bele mase mozga u predelu oko moždanih komora, a koje imaju karakterističan prikaz na mr i ct pregledu glave. U osnovi ovih promena se nalazi oštećenje bele mase u vidu demijelinizacije, gubitka aksona i oligodendrocita sa pratecom gliozom. Osnovni faktori rizika za pojavu leukoarajoze su starenje i arterijska hipertenzija. Do nastanka leukoarajoze dolazi tek posle oštećenja malih krvnih sudova (s tim da promene bele mase nisu iskljucivo povezane sa ishemijom, već se javljaju i kod starijih ososba, kod različitih virusnih i autoimunih bolesti, alzheimerova bolesti…) . Leukoarajoza je indikator ozbiljne bolesti malih krvnih sudova mozga. Bolesnici sa leukoarajozom su pod vecim rizikom od mogucnosti pojave moždanog udara i razvoja vaskularne demencije (s tim da postojanje leukoarajoza ne znači automatski i razvoj demencije bilo kog tipa) .
propisana terapija ima za cilj poboljšanje moždane cirkulacije i metabolizma, poboljšanje kognitivnog funkcionisanja, socijalne aktivnosti i kvaliteta života pacijenta.
Pozdrav
Pregledajte odgovore po oblastima