1. Napadi migrene

    Pitanje broj: #134227

    Imam 33 godine i vec godinama imam napade migrene. Napadi su sve češći i jači posle porodjaja, imam dvoje dece. Uz napad imam zamagljen vid, povraćam, proliv i još niz drugih tegoba. Ranije sam se lečila u Loznici  Topamaxom, vec duže vreme živim u Bosni, ovde me leče magnezijumom i nomigrenom, od Nomigrena se jako loše osećam. A napadi su česti. Molim vas da mi date neke smernice i savete da li postoji mogucnost da se napadi prorede i ublaze?
    Hvala.

    Odgovoreno: 23. 01. 2015.
    • Poštovana,
      Lečenje migrene podrazumeva primenu opštih mera i farmakoloških mera. Pod opštim merama se podrazumeva promena načina života, svakodnevna rekreacija, unošenje dovoljne količine tečnosti, prestanak svakodnevnog ili skoro svakodnevnog uzimanja analgetika (lekovi protiv bolova), izbegavanje hrane i pića koji mogu potencirati nastanak glavobolje, prestanak pušenja cigareta, izbegavanje boravka u zagušljivim prostorijama, dovoljno sati spavanja…). Farmakološke mere podrazumevaju primenu lekova kojima se prekida sam napad glavobolje i primenu profilaktičke terapije. Obzirom da navodite česte glavobolje, potrebno je da se javite neurologu koji će vas pregledati i odlučiti o daljim merama lečenja i eventualnim dopunskim pregledima. Koristiće i da vodite dnevnik glavobolja kako bi se videlo koliko su česte glavobolje, kakvih su karakteristika, kako reaguju na primenjenu terapiju, da li su povezane sa menstrualnim ciklusom, da li ih izaziva nespavanje, umor ili stres
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #134227

    • I jos samo nesto zelim da vas pitam. Dali je moguce da mi atlas prvi prsljen stvara probleme, jer imam to okostavanje vratnog dela kicme?

    • mirjana jovanovic 03. 02. 2015.

      Za profilaktičku terapiju migrene se odlučujemo ukoliko se napadi glavobolje javljaju češće od 2-3 puta mesečno, ukoliko su glavobolje funkcionalno onesposobljavajuće i remete svakodnevno funkcionisanje, ako je akutna terapija neuspešna. Terapija se sprovodi lekovi iz grupe antidepresiva, antiepileptika, antagonista kalcijuma, beta blokatora… (ne mora uvek biti lek iz grupe antiepileptika) . Terapija traje različito, ali ne kraće od 3 – 6 meseci uz redovno praćenje pacijenta. Nećete doživotno uzimati terapiju!

    • Hvala vam mnogo na odgovorima, pomogli su mi u vezi mojih dilema. Ovde gde ja zivim svi su se cudili zasto sam pila Topamax, tako da tu terapiju sigurno necu dobiti. Molim vas samo da mi kazete, koliko se pije terapija tim antiepilepticima? Jel to nesto sto cu koristiti ceo zivot ili bi se stvari trebale popraviti za neko vreme. Hvala jos jednom.

    • Dr Mirjana Jovanović 26. 01. 2015.

      Poštovana,
      obzirom da imate glavobolje koje u značajnoj meri remete kvalitet života i svakodnevno funkcionisanje, potrebno je uvodjenje terapije. Antiepileptici (kojima pripada i Topamax) su jedna od više grupa lekova koji se koriste u terapiji migrenoznih glavobolja. U zavisnosti od kliničkog nalaza, anamnestičkih podataka, postojanja ili nepostojanja drugih oboljenja., lekar donosi odluku kojim lekom će započeti terapiju. Savetujem vam da se javite neurologu (bilo u srbiji ili u mestu u kome živite).
      Pozdrav!

    • Hvala na odgovoru. Vec odvano sam prestala da pusim, vodim normalan porodican zivot, reko kada izlazim. Izbegavam hranu koja mi smeta, naprimer jaje ne jedem godinama, kod mene su okidaci, ciklus, promena vremena, miris, buka i jos mnogo toga, nemogu na sve ja da uticem, mimo toga imam okostavanje kicme, problem sa kandidiom i alergijom pa sam skoro uvek pod nekom teraijom. Od svega toga migrenu nejateze podnosim ona me toliko oslabi. Jednom recju spremna sam na sve samo da je bar malo ublazim, ovako vise nemogu. Ja sam majka i supruga a cesto nisam u stanju da to budem. Naime ja sam u dilemi dali da ponovo odem da se lecim u srbiji topamaxom ili ne?

Ostavite komentar