1. Bol na levom ćošku glave

    Pitanje broj: #134060

    Poštovani, 
    obraćam vam se u nadi da mi možete pomoci ili dati neki savet. Unapred se izvinjavam što će moj mail biti opširan. 

    Moj problem je sledeći: počeo je pre odprilike godinu i po dana. Bol se javio samo na jednom mestu na glavi i to na levoj strani izmedju potiljka i temena, nekako na levom ćosku glave. Bol je koncentrisan u jednom delu prečnika ne većeg od 5, 6 cm i uz bol u glavi se javlja tup bol u levom uvetu (ne skoljka uveta vec u dubini uveta). Javlja se vise puta u toku dana nekad traje kratko par minuta a nekad traje satima. Znaci bol se javlja sa prekidima, ali je prisutan svakodnevno. 

    Ono što sam primetila jeste da kada popijem Brufen bol se ne javlja sigurno narednih 7, 8 sati. Takodje, osećam zategnutost na levom obrazu i u uglu usana sa iste strane, koja je prisutna nevezano za bol u glavi. Hoću da kažem da se zategnutost ne javlja isključivo sa bolom u glavi već postoji i kada me glava ne boli. Nekad je jače izražena, nekad slabije. 

    Moj prvi korak je bio odlazak kod ORL jer na nekih 20ak pre nego što je sve počelo sam imala upalu levog srednjeg uha. Rekao je da ne vidi ništa posebno, predložio mi je da idem kod neurologa. Ako kod neurologa bude sve u redu da se vratim da uradi CT sinusa i ušiju. Zatim sam otišla kod neurologa koji me je nakon pregleda uputio kod fizijatra. Kod fizijatra su mi uradili RTG vratne kičme i rezultati su bili: foramen arcuale atlantis osseum. Ispravljena fizioloska lordoza. Diskartroza sa prednjim spondilofitima na prsljenskim telima c5-6. Unkartroza c3-7. Uspostavili su mi dijagnozu cervikobrahijalni sindrom i rekli mi da to nije uzrok mojih bolova, da od tog sindroma mogu imati bolove u potiljacnom delu glave, a ne tako visoko. Dali su mi fizikalnu terapiju i rekli da ako se posle terapije simptomi ne povuku ponovo odem kod neurologa sto sam i uradila. 

    Bila sam kod neurologa u bolnici Sveti Sava u Beogradu. Tada su mi uradili neurološki pregled, CT glave, ehosonografiju krvnih sudova vrata i transkranijalni dopler. 

    Rezultati su bili:
    CT pregled endokranijuma: ne vide se patološke izmene denziteta mozdanog parenhima. Ventrikularni sistem odgovarajuceg polozaja i sirine, bez patoloskog sadrzaja. Subarahnoidalni prostor baze i sulkusi konveksiteta odgovarajuce sirine, bez patoloskog sadrzaja. Ne vide se patoloske promene na kostanim strukturuma baze i krova lobanje. Ehosonografija krvnih sudova vrata: aa cc jednakog lumena, imk 0,6 mm. U oblasti bifurkacija, bulbusa kao i početnih segmenata obe ace bez promena koje bi uticale na hemodinamiku. Obe aci elongirane-leva izrazenog tortuoziteta, desna pravi kinking od umerenog hemodinamskog znacaja (psv 230cm/s, brzine kroz normalni segment 80cm/s). Aa vertebrales anterogradnog smera protoka, suficijentne, obe normalnog dijametra (leva sira), obe elongirane u v1 segmentu do ulaska u kostani kanal ma nivou c5, leva pravi manju petlju (cooiling) u v3 segmentu (psv do 130cm/s); nisu registrovane stenoticne lezije. Transkranijalni dopler: tcd arterija willisovog poligona (mca, aca, pca, taci) nalazi protoke obostrano umereno povisenih mfv, bez hemodinamski signifikantne asimetrije strana, i bez spektralnih i akustickih parametara hemodinamskih znacajnih suzenja. U vb slivu (av v4 bill i ab) dobijeni su protoci fizioloskog smera, suficijentnih vrednosti. 

    Nakon toga su mi zakazali angio mr glave i vrata. I to snimanje su mi uradili krajem decembra 2013. godine. Rezultati su bili: MR pregled endokranijuma, MR angiografija vrata i glave: ne vide se patološke izmene is moždanog parenhima, infra i supratentorijalno. Ne vide se znaci hemosiderinskih depozicija. Ventrikularni sistem odgovarajuceg polozaja i sirine, bez patoloskog sadrzaja. Sulkusi konveksiteta i subarahnoidalni prostor baze bez patoloskog sadrzaja. U regiji pcu uglova, kraniocervikalnog prelaza i orbitama bez grubljeg patoloskog sadrzaja. Postkontrasno se ne vide patoloska pojacamja is mozdanog parenhima, kao ni mozdanih ovojnica. Paranazalne supljine pravilno razvijene, bez patoloskog sadrzaja. Perzistira manja limfoidna vegetacija krova nazofarinksa. Mra: ishodiste leve av iz luka aorte. Bifurkacije normoponirane. Obe aci odgovarajuceg ishodista, bez signifikantnih stenoza lumena, elongirane. Desna aci pravi kinking od ishodista na oko 3 cm. Obe av bez signifikantnih stenoza lumena. Kinking leve aci u prepetroznom segmentu. Ostali prikazani magistralni endokranijalni krvni sudovi odgovarajuceg toka i ramifikacije, bez signifikatnih stenoza, aneurizmatskih prosirenja i znakova za avm. Akcesorna aca od a2 segmenta kao razvojni varijetet. 
    Zaključak: kinking leve aci u prepetroznom segmentu i desne aci u ekstrakranijalnom segmentu. 

    Molim vas ako mozete da mi kažete vaše mišljenje ili da mi date smernicu šta dalje jer simptomi i dalje postoje. 
    Unapred zahvalna. 
    Srdačan pozdrav

    Odgovoreno: 20. 01. 2015.

Komentari na pitanje: #134060

    • Zdravo, često imam jake glavobolje sa leve strane, glava i vrh glave me bole toliko jako da su nepodnošljivi bolovi u glavi. Recite mi šta da radim, kome da se obratim za pomoć jer to su migrenzione glavobolje?

    • Dobro jutro. zanima me da li ima neki lek za migrenzionu glavobolju i uho, jer imam sa tim često problema?

    • Zdravo samo da vam kazem ovih meseca imam bas probleme sa glavoboljama u levom delu glave gde je i cista ponekad ni lekovi ne pomazu osecam ko da hoce da mi pukne glava od bolova.Samo mi recite sta da radim.

Ostavite komentar