Postovani,
Vec godinu dana patim od teske trigeminalne neuralgije, nastale nakon protetskih radova na frontalnim zubima gornje vilice, desno. Ne pomazu nikakvi lekovi. Neurohirurg me je uputio maksilofacijalnom hirurgu, koji predlaze intervenciju koja se zove neuratmeza. Objasnjeno mi je da se radi o presecanju imfraorbitalnog nerva, da se ide kroz usnu duplju, u lokalnoj anesteziji, a da posledice mogu biti izvesne parestezije, i da za njih postoji neka terapija. Medjutim, kada sam se citajuci malo vise informisala, nisam nasla da je neuratmeza jedna od hirurskih metoda lecenja trig. neuralgije, vec da se radi o nazivu za vrstu povrede tog nerva, kada dolazi do njegovog presecanja i trajnog ostecenja, bez mogucnosti oporavka, a da moze doci i do motorickog poremecaja i nemogucnosti pokretanja tog dela lica...Uzasno sam se uplasila, jer to mi nije receno, te vas mnogo molim da mi objasnite o cemu se tu radi, da li tu metodu treba prihvatiti, i kakve sve posledice mogu biti. Intervencija bi trebalo da bude uskoro, ja sam preplasena, jer ne zelim da strada i mimika te strane lica... Potpuno sam i zbunjena....Zbog slozenosti problema, usrdno vas molim za sto skoriji odgovor i pojasnjenje, kako bih znala kakvu odluku da donesem. S postovanjem, Z. Jurisic
najverovatnije je u pitanju zastarela metoda lečenja pri cemu se preseca nerv uzrok tegoba. Obzirom da je taj nerv senzorni, ne ocekuje se povreda motornih grana i sledstveno nemogucnosti pomeranja tog dela lica (ukoliko se to desi, u pitanju je komplikacija operacije).
Trigeminalna neuralgija se leči danas lekovima i pacijent se odrzava u statusu "remisije", a pomenuta metoda se u savremenom nacinu lečenja vise ne primenjuje.
Pitanje broj: #227094
Postovani, Vec godinu dana patim od teske trigeminalne neuralgije, nastale nakon protetskih radova na frontalnim zubima gornje vilice, desno. Ne pomazu nikakvi lekovi. Neurohirurg me je uputio maksilofacijalnom hirurgu, koji predlaze intervenciju koja se zove neuratmeza. Objasnjeno mi je da se radi o presecanju imfraorbitalnog nerva, da se ide kroz usnu duplju, u lokalnoj anesteziji, a da posledice mogu biti izvesne parestezije, i da za njih postoji neka terapija. Medjutim, kada sam se citajuci malo vise informisala, nisam nasla da je neuratmeza jedna od hirurskih metoda lecenja trig. neuralgije, vec da se radi o nazivu za vrstu povrede tog nerva, kada dolazi do njegovog presecanja i trajnog ostecenja, bez mogucnosti oporavka, a da moze doci i do motorickog poremecaja i nemogucnosti pokretanja tog dela lica...Uzasno sam se uplasila, jer to mi nije receno, te vas mnogo molim da mi objasnite o cemu se tu radi, da li tu metodu treba prihvatiti, i kakve sve posledice mogu biti. Intervencija bi trebalo da bude uskoro, ja sam preplasena, jer ne zelim da strada i mimika te strane lica... Potpuno sam i zbunjena....Zbog slozenosti problema, usrdno vas molim za sto skoriji odgovor i pojasnjenje, kako bih znala kakvu odluku da donesem. S postovanjem, Z. Jurisic
Odgovoreno: 04. 06. 2024.najverovatnije je u pitanju zastarela metoda lečenja pri cemu se preseca nerv uzrok tegoba. Obzirom da je taj nerv senzorni, ne ocekuje se povreda motornih grana i sledstveno nemogucnosti pomeranja tog dela lica (ukoliko se to desi, u pitanju je komplikacija operacije).
Trigeminalna neuralgija se leči danas lekovima i pacijent se odrzava u statusu "remisije", a pomenuta metoda se u savremenom nacinu lečenja vise ne primenjuje.
Pregledajte odgovore po oblastima