Trombocitemija je povećani broj krvnih pločica - trombocita u krvi.
Može biti sekundarna u sklopu brojnih stanja i esencijalna koja se smatra malignom bolešću krvnih ćelija.
Sekundarna trombocitemija se ne leči jer je posledica drugih bolesti. Smirivanje ovih poremećaja dovodi i do normalizovanja inače povišenog broja trombocita.
Esencijalna trombocitemija se leči antiagregacionim lekovima (aspirin, andol....), antiproliferativnim lekovima (Hidroksiurea, anagrelid) i eventualno drugim modalitetima kao što su aferezni postupci (trombocitoferza) i na kraju kod veoma mladih pacijenata, transplantacijom matične ćelije hematopoeze od nepodudarnog srodnog ili nesrodnog davaoca.
Pitanje broj: #14009
Šta je trombocitemija i kako se leči?
Odgovoreno: 02. 11. 2008.Trombocitemija je povećani broj krvnih pločica - trombocita u krvi. Može biti sekundarna u sklopu brojnih stanja i esencijalna koja se smatra malignom bolešću krvnih ćelija. Sekundarna trombocitemija se ne leči jer je posledica drugih bolesti. Smirivanje ovih poremećaja dovodi i do normalizovanja inače povišenog broja trombocita. Esencijalna trombocitemija se leči antiagregacionim lekovima (aspirin, andol....), antiproliferativnim lekovima (Hidroksiurea, anagrelid) i eventualno drugim modalitetima kao što su aferezni postupci (trombocitoferza) i na kraju kod veoma mladih pacijenata, transplantacijom matične ćelije hematopoeze od nepodudarnog srodnog ili nesrodnog davaoca.
Pregledajte odgovore po oblastima