Poštovani doktore,
Hvala na brzom odgovoru. Radi se o rezistentnoj ITP i moje pitanje je : Problem počinje 7. septembra 08.g kada je broj trombocita iznosio 32 000. Nakon dva dana pored terapije kortikosteroidima dodati su i trombociti. (da li je praksa da se pri ovolikom broju dodaju trombociti?) Nakon deset dana su počela prva krvarenja iz nosa, pored kortikosteroida daje se i imunoglobulin 4 dana i zatim trombociti sa onkovinom i trombociti sa separatora. Dakle od 17. 7. do desetog oktobra stanje se pogoršava i broj trombocita je na nuli 4 - 5 dana. 10 . oktobra počinju opsežnija krvarenja iz nosa, prvo desne nozdrve, a zatim i leve, gde ORL tamponira obe nozdrve. Zaustavljeno je krvarenje i broj trombocita se kreće par dana na 1000, zatim dva dana 3000, nakon toga 8 000 i sledećeg dana 9 000 . Danas ne znamo broj, lekari su zabranili da se kaže rezultat !!!
Nakon primenjene terapije kortiko, imunoglobulin i trombocita sa onkovinom (dat je lek i Aciklovir u maksimalnoj dozi kao lek protiv megalocito virusa ). Od 10. oktobra i dalje terapija kortiko i sada - juče i danas do utorka prima imunoglobulin (iz inostranstva - austrijski ).To je praktično priprema za operaciju slezine.
U nedoumici smo s obzirom na ponovljenu terapiju i preporuku lekara da se proba sa lekom Imuran pre operacije. S obzirom da se nije reagovalo na terapiju i preporučuje se operacija, što je obično uspešno, a ako ne dođe do poboljšanja, preporučuju se jaki citostatici.
Interesuje me da li je dobro ponavljati terapiju i da li trombociti propadaju samo u slezini ili propadaju i u jetri. Da li postoje testovi koji to mogu dokazati.
Unapred zahvalna
Vidim da je Vaš sin u dobrim rukama. Terapija se naravno može ponavljati.
Prema mojim saznanjima, u Srbiji ne postoje službe koje bi precizno mogle da odrede, da li je slezina glavno mesto destrukcije trombocita ili postoje i alternativne regije.
Slušajte savete lekara
Pitanje broj: #13574
Poštovani doktore,
Odgovoreno: 27. 10. 2008.Hvala na brzom odgovoru. Radi se o rezistentnoj ITP i moje pitanje je : Problem počinje 7. septembra 08.g kada je broj trombocita iznosio 32 000. Nakon dva dana pored terapije kortikosteroidima dodati su i trombociti. (da li je praksa da se pri ovolikom broju dodaju trombociti?) Nakon deset dana su počela prva krvarenja iz nosa, pored kortikosteroida daje se i imunoglobulin 4 dana i zatim trombociti sa onkovinom i trombociti sa separatora. Dakle od 17. 7. do desetog oktobra stanje se pogoršava i broj trombocita je na nuli 4 - 5 dana. 10 . oktobra počinju opsežnija krvarenja iz nosa, prvo desne nozdrve, a zatim i leve, gde ORL tamponira obe nozdrve. Zaustavljeno je krvarenje i broj trombocita se kreće par dana na 1000, zatim dva dana 3000, nakon toga 8 000 i sledećeg dana 9 000 . Danas ne znamo broj, lekari su zabranili da se kaže rezultat !!! Nakon primenjene terapije kortiko, imunoglobulin i trombocita sa onkovinom (dat je lek i Aciklovir u maksimalnoj dozi kao lek protiv megalocito virusa ). Od 10. oktobra i dalje terapija kortiko i sada - juče i danas do utorka prima imunoglobulin (iz inostranstva - austrijski ).To je praktično priprema za operaciju slezine. U nedoumici smo s obzirom na ponovljenu terapiju i preporuku lekara da se proba sa lekom Imuran pre operacije. S obzirom da se nije reagovalo na terapiju i preporučuje se operacija, što je obično uspešno, a ako ne dođe do poboljšanja, preporučuju se jaki citostatici.
Interesuje me da li je dobro ponavljati terapiju i da li trombociti propadaju samo u slezini ili propadaju i u jetri. Da li postoje testovi koji to mogu dokazati.
Unapred zahvalna
Vidim da je Vaš sin u dobrim rukama. Terapija se naravno može ponavljati. Prema mojim saznanjima, u Srbiji ne postoje službe koje bi precizno mogle da odrede, da li je slezina glavno mesto destrukcije trombocita ili postoje i alternativne regije. Slušajte savete lekara
Pregledajte odgovore po oblastima