Počituvani,
Imam dijagnosticirano
morbus hodgins (i-a) ve molam da mi objasnite kakvi se posledicite i od što konkretno nastanuva ova bolest. Primam veke 5 terapii pa me interesira kolku terapii bi bile potrebni.
Pozdrav.
Poštovani, Hočkinova bolest (
morbus hodgkin) ili limforetikulom je
maligno oboljenje limfocitnog tkiva koje se karakteriše bujanjem ćelija poznatih kao rid-sternbergove ćelije, što dovodi do bezbolnog progresivnog uvećanja limfnog tkiva (najčešće limfnih žlezda). To je
najčešći oblik malignog limfoma i čini oko 40% svih malignih limfoma. Prvi celovitiji opis ove bolesti dao je tomas hočkin 1932. Godine. Uzrok nastanka bolesti je nepoznat. Pretpostavlja se da nastaje u korelaciji naslednog faktora i faktora spoljne sredine. Ispitivanja pokazuju da bolest u dečijem i mladićkom dobu uglavnom izaziva virus, a da kasnije sa starenjem nastaje usled somatskih mutacija i slabljenja imunološkog sistema. Odsustvo sistemskih znakova bolesti se obeležava velikim slovom "a", a prisustvo velikim slovom "b". Odsustvo bioloških nenormalnosti (ubrzana sedimentacija, hipoferemija i sl) se obeležava malim slovom "a", a prisustvo ovih poremećaja malim slovom "b". U zavisnosti od kliničkog stadijuma i patohistološkog tipa, tok bolesti može da bude različit.
Hočkinov limfom je izlečiv radioterapijom, kombinovanom hemoterapijom, ili kombinacijom i jednog i drugog, u 50-80% slučajeva. Uobičajno je da se stadijumi I i II tretiraju radioterapijom, a stadijumi III i IV primaju hemoterapiju, ali u zavisnosti od slučaja može se primeniti i kombinacija radio i hemoterapije. Kao značajni prognostički faktori navode se klinički stadijum, pol, godine, postojanje velike
tumorske mase i sl. Zapaženo je da znatno bolju prognozu imaju bolesnici u ranim kliničkim stadijumima (I-II a). S obzirom da je u bolesnika sa hočkinovom bolesti poremećen ćelijski imunitet, ovi bolesnici češće obolevaju od tuberkuloze, različitih oportunističkih infekcija itd. Primićete onoliko terapije koliko Vam odredi vaš hematolog. Ukoliko se hočkin ne ispoštuje i adekvatno ne leči prelazi u neizlečivi stadijum i završava smrtno. Ubuduće pitanja postavljajte na srpskom.
Pozdrav.
Prosto je neverovatno i neizrecivo sramotno kako u navedenom odgovoru profesionalac odnosno čovek može osobi da saopšti da je
terminalno bolesna uz napomenu da ubuduće pitanja postavlja na srpskom... Sram vas bilo!
Pitanje broj: #34041
Imam dijagnosticirano morbus hodgins (i-a) ve molam da mi objasnite kakvi se posledicite i od što konkretno nastanuva ova bolest. Primam veke 5 terapii pa me interesira kolku terapii bi bile potrebni.
Pozdrav.
Hočkinova bolest ( morbus hodgkin) ili limforetikulom je maligno oboljenje limfocitnog tkiva koje se karakteriše bujanjem ćelija poznatih kao rid-sternbergove ćelije, što dovodi do bezbolnog progresivnog uvećanja limfnog tkiva (najčešće limfnih žlezda). To je najčešći oblik malignog limfoma i čini oko 40% svih malignih limfoma. Prvi celovitiji opis ove bolesti dao je tomas hočkin 1932. Godine. Uzrok nastanka bolesti je nepoznat. Pretpostavlja se da nastaje u korelaciji naslednog faktora i faktora spoljne sredine. Ispitivanja pokazuju da bolest u dečijem i mladićkom dobu uglavnom izaziva virus, a da kasnije sa starenjem nastaje usled somatskih mutacija i slabljenja imunološkog sistema. Odsustvo sistemskih znakova bolesti se obeležava velikim slovom "a", a prisustvo velikim slovom "b". Odsustvo bioloških nenormalnosti (ubrzana sedimentacija, hipoferemija i sl) se obeležava malim slovom "a", a prisustvo ovih poremećaja malim slovom "b". U zavisnosti od kliničkog stadijuma i patohistološkog tipa, tok bolesti može da bude različit. Hočkinov limfom je izlečiv radioterapijom, kombinovanom hemoterapijom, ili kombinacijom i jednog i drugog, u 50-80% slučajeva. Uobičajno je da se stadijumi I i II tretiraju radioterapijom, a stadijumi III i IV primaju hemoterapiju, ali u zavisnosti od slučaja može se primeniti i kombinacija radio i hemoterapije. Kao značajni prognostički faktori navode se klinički stadijum, pol, godine, postojanje velike tumorske mase i sl. Zapaženo je da znatno bolju prognozu imaju bolesnici u ranim kliničkim stadijumima (I-II a). S obzirom da je u bolesnika sa hočkinovom bolesti poremećen ćelijski imunitet, ovi bolesnici češće obolevaju od tuberkuloze, različitih oportunističkih infekcija itd. Primićete onoliko terapije koliko Vam odredi vaš hematolog. Ukoliko se hočkin ne ispoštuje i adekvatno ne leči prelazi u neizlečivi stadijum i završava smrtno. Ubuduće pitanja postavljajte na srpskom.
Pozdrav.
Komentari na pitanje: #34041
Pregledajte odgovore po oblastima