mislim da imam bulimiju! imam 16 god i opterecena sam kilogramima!toliko da vec mnogo puta po nedelju dana nisam jela nista,smrsala bih ali i odmah sam imala sam ogroman apetit i sve kg bih vratila! sada vise ne mogu da se obuzdam i stalno mnogo jedem!ne umijem da pomognem sebi ,a ne mogu vise ovako da nastavim! STA da radim?molim vas pomozite mi!u mom gradu ne mogu naci adekvatnu pomoc!
Teško je reći da li imaš ili nemaš bulimiju, ali svakako da si opisala ponašanje koje veoma na to podseća. Uopšte svi poremećaji ishrane imaju više zajedničkih karakteristika a jedna od njih je pridavanje preteranog značaja i sopstveno vrednovanje kroz fizički izgled i telesnu težinu. U tu svrhu hrana postaje instrument i koristi se u svrhe za koje nije namenjena, a ponašanje se održava i pored štetnog uticaja na zdravlje i moućnost pojave ozbiljnih medicinskih komplikacija. Hrana se može koristiti u smanjenju neprijatnosti i to predstavlja najvažniji način da se nauči zloupotreba hrane i održavanje problema ishrane. Kratkotrajno osećanje krivice i samoprekorevanje zbog gubitka kontrole samo dodatno pojačava nezadovoljstvo sobom koje ponovo rezultuje smirivanjem kroz ishranu. I tako u krug. Okolina, porodica, ukoliko zna šta se događa ima značajnog uticaja u nastanku i održavanju problema jer se pokazalo da bulimija nastaje u konfliktnim porodicima, što ne mora da važi za tvoju porodicu, a da bulimija nekako pomaže članovima porodice da se ne bave rešavanjem svojih problema nego bulimijom. Naravno bezuspešno. E sad, ti tražiš pomoć. Držanje dijete i pomoć ne idu zajedno. Dijeta podstiče prejedanje, jer bulimične adolescentkinje zadaju sebi striktne dijetalne zadatke koje je nemoguće ispuniti, pogotovo pod stresom ili nezadovoljstvom, kao i ti sedmodnevnim izgladnjivanjem. Dakle, nema dijete i lečenja bulimije. Potrebno je da odložiš planiranje idealne težine dok ne povratiš normalne obrasce ishrane (tri prosečna obroka dnevno). A o bulimiji potraži literaturu preko interneta. Ima dovoljno sajtova i na srpskom i na hrvatskom jeziku koji ti mogu pomoći da proceniš da li je potrebna dalja konsultacija.
Pitanje broj: #1924
mislim da imam bulimiju! imam 16 god i opterecena sam kilogramima!toliko da vec mnogo puta po nedelju dana nisam jela nista,smrsala bih ali i odmah sam imala sam ogroman apetit i sve kg bih vratila! sada vise ne mogu da se obuzdam i stalno mnogo jedem!ne umijem da pomognem sebi ,a ne mogu vise ovako da nastavim! STA da radim?molim vas pomozite mi!u mom gradu ne mogu naci adekvatnu pomoc!
Odgovoreno: 06. 12. 2007.Teško je reći da li imaš ili nemaš bulimiju, ali svakako da si opisala ponašanje koje veoma na to podseća. Uopšte svi poremećaji ishrane imaju više zajedničkih karakteristika a jedna od njih je pridavanje preteranog značaja i sopstveno vrednovanje kroz fizički izgled i telesnu težinu. U tu svrhu hrana postaje instrument i koristi se u svrhe za koje nije namenjena, a ponašanje se održava i pored štetnog uticaja na zdravlje i moućnost pojave ozbiljnih medicinskih komplikacija. Hrana se može koristiti u smanjenju neprijatnosti i to predstavlja najvažniji način da se nauči zloupotreba hrane i održavanje problema ishrane. Kratkotrajno osećanje krivice i samoprekorevanje zbog gubitka kontrole samo dodatno pojačava nezadovoljstvo sobom koje ponovo rezultuje smirivanjem kroz ishranu. I tako u krug. Okolina, porodica, ukoliko zna šta se događa ima značajnog uticaja u nastanku i održavanju problema jer se pokazalo da bulimija nastaje u konfliktnim porodicima, što ne mora da važi za tvoju porodicu, a da bulimija nekako pomaže članovima porodice da se ne bave rešavanjem svojih problema nego bulimijom. Naravno bezuspešno. E sad, ti tražiš pomoć. Držanje dijete i pomoć ne idu zajedno. Dijeta podstiče prejedanje, jer bulimične adolescentkinje zadaju sebi striktne dijetalne zadatke koje je nemoguće ispuniti, pogotovo pod stresom ili nezadovoljstvom, kao i ti sedmodnevnim izgladnjivanjem. Dakle, nema dijete i lečenja bulimije. Potrebno je da odložiš planiranje idealne težine dok ne povratiš normalne obrasce ishrane (tri prosečna obroka dnevno). A o bulimiji potraži literaturu preko interneta. Ima dovoljno sajtova i na srpskom i na hrvatskom jeziku koji ti mogu pomoći da proceniš da li je potrebna dalja konsultacija.
Pregledajte odgovore po oblastima