Kako opšta anestezija deluje?
Budući da neke intervencije nisu prijatne, a veliki broj je i prilično bolan, glavni cilj anestezije je dovođenje obolelog u stanje u kojem neće osećati bol niti se sećati događaja iz operacione sale. Generalna anestezija ometa razmenu signala između mozga i ostatka tela, i zahvaljujući tome postiže ove efekte. Stanje u kome je pacijent se pre može opisati kao privremena koma, nego dubok san.
Precizan mehanizam dejstva anestezije nije poznat, ali se veruje da je za njene efekte zaslužan uticaj na membranske proteine neurona.
Anesteziolog pacijenta uvodi u anesteziju, nadgleda ga i budi posle intervencije. Obično se na operacionom stolu venski daje anestetik i pacijentu daje maska putem koje inhalira gas. Za nekoliko minuta, bolesnik gubi svest i tada počinje zahvat. Stanje u koje osoba pada tokom totalne anestezije umnogome se razlikuje od redovnog, jer mozak pod dejstvom supstanci koje primeni anesteziolog ne formira sećanja i ne reaguje na signale bola.
Drugi oblici anestezije (lokalna, regionalna, analgosedacija) podrazumevaju blago sedativno dejstvo ili injekcije koje će izazvati utrnulost pojedinih regija tkiva. Totalnoj anesteziji se pribegava u slučaju dugotrajnih ili neugodnih intervencija, kao i procedura koje remete proces disanja, poput operacija na grudnom košu ili gornjem delu abdomena.
Anestetici se primenjuju u obliku masti, spreja, tableta, intravenski, u likvor ili u obliku gasa. Opšti anestetici se često daju intravenoznim ubrizgavanjem anestetika ili udisanjem gasova.
Ovo su važne prednosti opšte anestezije
- zahvat traje duži vremenski period,
- kod dece, kada je važno da miruju za vreme intervencije,
- kada je procedura veoma neprijatna za pacijenta,
- zahvati na vitalnim organima (srce, mozak),
- kod velikog gubitka krvi, ili poremećaja disanja.
Neželjena dejstva opšte anestezije
Uobičajene nuspojave
- Mučnina i povraćanje
- Slabost, pospanost, zbunjenost,
- Suva usta, promuklost,
- Drhtanje, bol u mišićima.
Uprkos stalnim upozorenjima stručnjaka da opštu anesteziju, zbog ozbiljnih nuspojava, treba koristiti samo kada postoji dobro opravdanje, mnogi pacijenti zbog straha i od najmanjeg bola, na svoju ruku zahtevaju opštu anesteziju.
Teške komplikacije
Prema rečima stručnjaka klinike Mejo u SAD, zdrave osobe u najvećem broju slučajeva dobro podnose totalnu anesteziju, međutim, postoje faktori koji povećavaju mogućnost pojave komplikacija. Povećan rizik beleži se kod osoba sa oboljenjima srca, pluća ili bubrega, nakon uzimanja leka aspirin i drugih lekova koji mogu povećati krvarenje. Konzumiranje alkohola uoči totalne anestezije može uzrokovati oštećenje jetre, dok pušenje povećava rizik od problema sa disanjem.
Za zdravlje pacijenata je najvažnije to što tokom operacije anesteziolog konstantno prati stanje i reaguje u slučaju promene situacije.
Privremena mentalna konfuzija, aspiraciona pneumonija, oštećenje perifernih nerava, povrede zuba, vazdušna embolija, su na listi su mogućih, ali veoma retkih komplikacija.
Anafilaktički šok je sistemska alergijska reakcija organizma na anestetik koji se primenjuje. Klinička slika može biti blaga, ili dramatična, sa ospom, koprivnjačom, otežanim disanjem, niskim krvnim pritiskom i angioedemom (otečena koža, jezik, larinks...). Ukoliko ste već imali ovakvu reakciju na anesteziju, obavezno informišite lekara pre operacije!
Mentalna konfuzija - delirijum, se retko javlja, u vidu produženog stanja zbunjenosti koje može biti praćeno halucinacijama. Kada se javi posle anestezije, obično traje sedam do deset dana i prolazi.
Prema statističkim podacima jedna do dve osobe od 1.000 pacijenata podvrgnutih totalnoj anesteziji mogu se nakratko probuditi tokom perioda kada bi trebalo da budu uspavane. U najvećem broju tih slučajeva pacijenti ne osećaju bol, već su samo svesni gde se nalaze i šta se oko njih dešava.
Od mentalnih teškoća, zapaženi su problemi sa pamćenjem i učenjem, gubitak memorije poslednjih nekoliko sati ili dana. Međutim, ove komplikacije su učestalije kod srčanih i plućnih bolesnika, ljudi sa Alchajmerovom ili Parkinsonovom bolešću.
Smrt posle opšte anestezije
Iako su smrtni ishodi kao posledica opšte anestezije veoma retki, prema nekim istraživanjima oko 2 na 10.000 anestezija, sa svakim slučajem se pokreće diskusija o tome šta je uzrok povezan sa ovakvim ishodom. Prospektivnih istraživanja je malo, a njihovo poređenje je teško zbog korišćenja različitih metodologija. Jedan broj lekara veruje da su ugroženiji pacijenti sa sistemskim bolestima, ili oboljenjima vitalnih organa, ali, ni jedno istraživanje do sada nije identifikovalo ključne faktore rizika od smrti povezane sa anestezijom. U literaturi se najčešće pominju hipoksija, anafilaktički šok, prekid cirkulacije, neispravnost aparata ili profesionalni propust.
Za Stetoskop.info Miloš Đošić
Prošle godine sam imala operaciju žučne kese, nikakvih problema nisam imala sa anestezujom - niti boli. Zaspiš brzo, a posle buđenja sam imala malo mučninu i to je to. I ja sam sa strahom otišla, to je normalno. Nemojte se bojati!
Ova iskustva su od pre 12,13 godina. Imam operaciju za 3 dana i mislim da cu podeliti dobro iskustvo.
U periodu od 23 dana imao sam 3 anestezije: dve totalne anestezije i jednu lokanu! Koliko je to štetno na organizmu?
Da li je moguce 7 dana nakon anestezije i dalje imati jedan deo usne utrnut?
Najbolja definicija anestezije glasi "Supresija refleksnog odgovora organizma na hirurški stres". To znači da anestezija, kao dobra vila, štiti organizam od traume izazvane hirurškim zahvatom. Većina operacija danas ne bi mogla da se izvodi bez anestezije i zato se anestezija smatra jednim od najvećih civilizacijskih napredaka čovečanstva. Sve to bi trebalo imati na umu pre nego što pokušamo da govorimo o njenim komplikacijama, a one su vezane najčešće za teško stanje bolesnika, zatim za opremu (aparati, lekovi) i tek na kraju za grešku anesteziologa.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Za doktore
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke