Makrobiotičke namirnice

Makrobiotska ishrana podrazumeva sledeće opšte proporcije: 50-60% - integralne žitarice, 20-30% - povrće,  5-10%  mahunarke i morke alge, 5-10% supe, 5% začini, dodaci, napici, riba, slatkiši, ( voće se konzumira povremeno i nikada zajedno s povrćem).
 
Zbog svog centralnog položaja na skali yin i yang hrane, žitarice se smatraju idealnom hranom u kojoj su ove dve energije u savršenom balansu. Integralne žitarice i pseudo-žitarice poput pirinča, ječma, prosa, raži, kukuruza, heljde, kinoe i drugog (prvenstveno kuvane i u zrnu, a povremeno u vidu brašna), prema makrobiotici treba da čine oko 50 % ishrane.

Treba izbegavati proizvode od poliranih žitarica (na bazi belog brašna). Oko 20—30 % ishrane treba da čini sezonsko lokalno povrće, koje je se u zavisnosti od vrste, kuva, kratko bari na pari ili jede sveže. Oko 10—15% naše ishrane treba da čine mahunarke (pasulj, sočivo, leblebije, soja) i njihovi proizvodi (tofu, tempeh). Oko 5 % ishrane treba da čine supe sa miso pastom ili tamarijem.

Žitarice

Integralne žitarice se sastoje iz svega što je potrebno ljudskom organizmu i to u idealnim proporcijama. Celovite žitarice, uključujući smeđi pirinač, ječam, zob, raž, kukuruz i puno zrno pšenice, smatraju se namirnicama koje imaju izrazito uravnotežen odnos yin-a i yang-a.

Integralni (mrki) pirinač je jedna od nastarijih uzgajanih biljaka, koja predstavlja najidealnije balansiranu namirnicu i sadrži aminokiseline, protein, kalcijum, gvožđe, vitamin B i minerale. Pirinač se drži na hladnom, tamnom mestu u dobro zatvorenoj posudi. Treba ga držati uzvišenog od poda da bi se sačuvao od vlage.
 
Ječam je lako varljiva i hranjiva namirnica, potpomaže razbijanju nagomilanih proteina i masti životinjskog porekla u organizmu. Takođe je dobar za pročišćavanje kože. Obično se dodaje u supe, kuvanje ili pečena jela zajedno sa pirinčem ili nekim drugim žitaricama. Može se dodati jelima sa povrćem, koristiti kao punjenje za tivkice ili dodati kao celo zrno u hleb i peciva. Prepečeni ječam se može samleti i koristiti kao brašno za hleb ili pecivo.

Proso je malog zrna okruglog oblika koje prilikom kuvanja nabubri stvarajući lagani obrok. Može se pripremati kao posebno jelo ali je dosta suv, te se uglavnom dodaje u sosove ili kombinuje sa mahunarkama. Dobar je kao dodatak supama, salatama, hlebu i pecivu ili samleven kao brašno za hleb i peciva. Njegova svojstva su blagotvorna za jetru, želudac i pankreas.

Pahuljice od žitarica sadrže više ulja nego ostale žitarice. Prilikom kuvanja postaju dosta mekane i predstavljaju veoma lagan obrok što ih svrstava u jedno od omiljenih jela za doručak.

Raž potiče iz severnih krajeva Evrope i Azije. Retko se koristi kao celo zrno i  uglavnom se upotrebljava kao brašno zbog njegove čvrste teksture.

Priprema žitarica

integralne-zitarice2Žitarice koje su na prirodan način gajene često sadrže čestice prljavštine koje moraju da se uklone. Stavite žitarice u lonac ili činiju i prekrijte vodom. Blago ih isperite mešajući ih rukom u smeru suprotnom okretanju kazaljke na satu, pa onda ocedite vodu. Ponovite ovo tri ili više puta dok voda ne postane gotovo bistra.

Važno je da brzo operete hranu da se njena prirodna slatkoća ne bi izgubila tokom ispiranja. Posle toga stavite žitarice u cediljku i brzo isperite da biste uklonili sve sitne čestice prašine koje su se još mogle zadržate. Pripremljene žitarice se kuvaju u ekspres-loncu ili u običnom loncu, uz dodatak odgovarajuće količine vode i soli.


Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 0

Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde