Sinkopa

Sinkopa je sindrom koji se definiše kao iznenadni, prolazni gubitak svesti koji nastaje usled poremećene perfuzije mozga. Metabolizam mozga zavisi isključivo od perfuzije, te prestanak cerebralnog protoka krvi u trajanju od 10 do 15 sekundi dovodi do gubitka svesti.

Uzrok nastanka

Postoji veći broj etioloških faktora koji mogu da izazovu sinkopu, ali se oni uobičajeno klasifikuju u dve grupe:

Srčani uzroci sinkope:

Ostali uzroci sinkope:

  • Vazodepresorna sinkopa (kolaps).                                                            
  • Situacione sinkope (mikciona,defekaciona,sinkopa izazvana kašljem, gutanjem, fizičkim naporom).
  • Lekovima izazvana sinkopa.
  • Ortostatska hipotenzija (pad krvnog pritiska posle zauzimanja uspravnog položaja).
  • Sinkopa usled oboljenja centralnog nervnog sistema.
  • Sinkopa zbog preosetljivosti karotidnog sinusa.

Klinička slika

Tipičnu kliničku sliku sinkope karakteriše pad krvnog pritiska, bledilo, znojenje i gubitak svesti, pri čemu je bolesnik nepokretan, sa usporenim i plitkim disanjem i sačuvanim tonusom sfinktera. Presinkopa predstavlja blaži oblik  poremećaja perfuzije mozga, ponekad prethodi sinkopi, a javlja se u vidu osećaja nesvestice, slabosti, poremećaja vida, nemogućnosti održavanja uspravnog položaja i predosećanja gubitka svesti.

Dijagnoza

Dijagnoza sinkope postavlja se na osnovu anamneze, objektivnog nalaza i rezultata dopunskih ispitavanja. Pri uzimanju anamneze treba obratiti pažnju na početak sinkope, njenu učestalost, provocirajuće faktore. Na osnovu pregleda kardiovaskularnog sistema, neurološkog pregleda i standardnog elektrokardiograma pacijenti se klasifikuju na one sa kardiovaskularnim oboljenjem i bez njega.

Lečenje

Lečenje se sastoji od postavljanja bolesnika u ležeći položaj sa podignutim donjim ekstremitetima da bi se olakšao priliv venske krvi u srce. Moguće uzroke kolapsa potrebno je ukloniti. Korisno je umiti bolesnika hladnom vodom. Medikamentna terapija uglavnom nije potrebna.

Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 7

  1. Dejan 10.11.2024

    Dobar dan, htela bih Vas pitati, koje preglede preporučujete da se obave? Već 2 godine se vrtim u krug od neurologa, spiralnog hirurga, fizijatra i svih dodatnih ispitivanja MR od glave do pete, uz kolena, kr. slika koja ima deficit D vitamina, često gvožđe nisko. Pored jakih bolova s leve strane lumbalnog dela, tako i leve ruke i duž leve noge do vrha prstiju. Ranije sam lečena od anemije, krvnog pritiska, operisana od d. hernije S1L5, miome materice pre 4 godine, pre 17 god. je bila operacija d. hernije. Pre mesec dana su mi uradili edt lumbalnog dela i dalje imam jake bolove i u donjem delu stomaka, prepone, kolena i nemogućnost mokrenja bez lasixa. Imam 52 godine. Hvala Vam unapred. Srdačan pozdrav.


  2. Dušanka 30.07.2024

    Često imam simptome, šta najpre da uradim od dijag. metoda? Pozdrav i hvala.


  3. Milan 21.07.2024

    Imam 72 godine, šetao sam oko 2 kilometra, zaspao pored puta, probudio me telefon i ja sam spavao oko 1 čas. Kako sam legao na zemlju ne sjećam se, ali sam pre toga osjetio da ću da izgubim svijest. U Hitnu su konstatovali da je sve u redu. Poslije gubitka svijesti povraćao sam.


  4. Vukašin 19.10.2023

    Sredinom avgusta imao sam kratkotrajan gubitak svesti, tom prilikom sam posle dužeg stajanja osetio slabost i suzio mi se vid, počeo sam da padam. Pridržali su me, povratio sam se, umio vodom i od tada nisam imao sličnih problema. Napominjem da ni pre toga nikada nisam imao sličan problem. Imam 72 godine, pritisak 110-130 sa 70-80, nemam hroničnih bolesti i ne pijem nikakve lekove? Šta treba da kontrolišem? Unapred hvala na odgovoru!


  5. VidakMadzgalj 28.03.2023

    Dijagnoza.SincopaET colapsus sifra.R55 sta znaci


  6. boris 25.09.2021

    Imao sam kratkotrajni gubitak svesti 1 do 2 sec. istovremeno i pad. o cemu se radi


  7. Stevan 04.03.2011

    Da li je moguće izlečenje?


Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde