Šta je išijas | Uzroci | Simptomi | Dijagnoza | Lečenje | Prevencija |
Išijas je skup tegoba koje okuplja bol u donjem delu leđa i od njega na godišnjem nivou pati oko 40% ljudi, a trend ovog, kao i drugih bolova u leđima raste kao posledica nedovoljno aktivnog stila života.
Šta je išijas?
Išijas je termin koji se odnosi na bolove u donjim leđima, a koji nastaju kada dođe do upale nerva išijadikusa. Nerv išijadikus je veliki nerv (najduži u telu) koji se kreće od donjeg dela leđa i zatim ide putem zadnjeg dela obe noge. Kada se upali usled neke povrede ili pritiska na njega, izaziva bol koji ide od lumbalnog dela leđa, a može se proširiti na kukove, zadnjicu i noge.
Osim termina išijas, za ovaj sindrom se mogu čuti i nazivi išijalgija (ishialgija) i lumboišijalgija (lumboishialgia).
Zašto nastaje išijas
Išijas se najčešće javlja kada je jedan od pet kičmenih korenova ovog nerva nagnječen, ali išijas je neretko i simptom drugih bolesti koje ga izazivaju, a i genetika može imati uticaja na pojavu ovog sindroma kod neke osobe.
- Kod mlađih pacijenata, išijalgija je najčešće povezana sa diskus hernijom. Kada se javi diskus hernija, diskalni sadržaj, koji curi kao posledica toga, pritiska koren nerva išijadikusa i tako dovodi do njegove upale.
- Kod starijih pacijenata, starenje i posledične degenerativne promene intervertebralnog (međupršljenskog) diskusa ili oštećenja samog pršljena dovode do pritiska na koren nerva išijadikusa.
Podizanje tereta iz nezgodnog položaja tela (pogrešan pokret) često predstavlja okidač za pojavu bola u leđima usled upale nerva išijadikusa. Tada dolazi do pucanja fibroznog prstena diskusa i prolapsa njegovog središnjeg dela koji vrši kompresiju na odgovarajući kičmeni koren (mesto odakle polaze nervi).
Najčešći uzroci išijasa
- Hernija međupršljenskog dela kičme
- Povrede/trauma leđa (slabinskog dela kičme/kičmene moždine)
- Artritis kičme
- Diskus hernija
- Stenoza spinalnog kanala (suženje kanala u donjem delu kičme)
- Spondilolisteza (stanje kad se jedan pršljen nasloni na drugi)
- Infekcije
- Tumori
- Trudnoća (zbog izmenjenog držanja i povećane elastičnosti vezivnog tkiva)
Faktori rizika
- Godine. Sa starenjem dolaze i promene na kičmi, pa je ona sklonija povredama koje mogu dalje uticati na nerv išijadikus.
- Gojaznost. Višak kilograma predstavlja dodatno opterećenje za kičmu koja je onda sklonija distorzijama koje mogu biti okidač za išijas.
- Dugotrajno sedenje. Osobe koje veliki deo dana sede i koje se ne kreću mnogo su sklonije razvoju išijalgije.
- Dijabetes. Dijabetes kao stanje koje utiče na način na koji naše telo koristi šećer povećava rizik od oštećenja nerava.
Simptomi išijasa
Ono što je glavno obeležje išijasa je bol u u lumbalnom delu kičme (lumbago) koji se dalje može širiti ka zglobu kuka, niz potkolenicu i list noge sve do prstiju. Bol se može osetiti u bilo kom delu ovog puta nerva išijadikusa. Često je pogođena samo jedna strana tela.
Bol može biti veoma različit od osobe do osobe - varira od umerenog i tupog bola do oštrog i naglog, a bolovi se pojačavaju pokretima i naprezanjem (kašalj, kijanje, smeh). Istezanje išijadičnog živca (podizanjem ispružene noge) takođe dovodi do pojačavanja bola (pozitivan Lazarevićev znak).
Osim bola, česti simptomi su i:
- Parestezija (izmenjene senzacije - trnci)
- Hipostezija (smanjen osećaj za dodir)
- Snižen ili ugašen Ahilov refleks
- Hipotonija mišića (slabost mišića)
- Nemogućnost stajanja na prstima i peti
- Ograničena pokretljivost kičme (posebno unazad)
- Otežano pokretanje noge i otežan hod
Kada se javiti lekaru?
Lekaru treba da se obratite ukoliko bolovi u donjem delu leđa ne prolaze duže od nedelju dana, ako su bolovi intenzivni ili ako uviđate da su sve gori.
Odmah potražite pomoć lekara ukoliko:
- Osetite iznenadan, jak bol u lumbalnom delu leđa ili nozi, i osećaj mišićne slabosti i snižene osetljivosti u ovom predelu.
- Bol prati nasilnu povredu (npr. nakon saobraćajne nesreće).
- Imate problema sa sa kontrolom creva ili bešike.
Dijagnoza
Osim kliničke slike pacijenta, za postavljanje dijagnoze išijasa, koriste se i:
- Magnetna rezonanca (MR)
- Elektromioneurografija (EMNG)
- Rendgen (RTG)
- Skener kičme (CT)
- Mijelografija
Lečenje išijasa
- spava na ravnoj postelji,
- sam sprovodi odgovarajuće vežbe,
- izbegava podizanje tereta pri ispravljanju, i
- ne pravi nagle pokrete.
Ako postoje poremećaj funkcije sfinktera i potencije, značajne slabosti mišića i atrofije, znaci kompresije kičmene moždine ili dugotrajni bolovi potrebna je hirurška intervencija.
Koliko traje išijas?
Bol koji je posledica išijasa može biti akutan ili hroničan.
Epizoda akutnog bola može trajati jednu do dve nedelje i obično se potpuno razreši kroz par nedelja. Epizode akutnog bola se mogu javiti opet u nekom narednom periodu.
Akutni bol može preću u hronični bol i tada se bol oseća prilično često i to prestavlja sindrom koji može trajati celog života. Ipak, hroničan bol je najčešće blaži od akutnog.
Lekari koji su vam potrebni
- Fizijatar
- Ortoped
- Neurolog
- Neurohirurg
- Reumatolog
Prevencija išijasa
Iako nije uvek moguće prevenirati lumboišijalgiju, postoje delotvorni načini da zaštitite svoja leđa i smanjite probleme sa bolovima ili ponovljene epizode išijasa:
- Redovno vežbajte. Kada vežbate, budite pažljivi, najbolje je da se posavetujete sa fizioterapeutom ili lekarom koje vežbe su dobre za vas i na koji način se nećete povrediti. Vežbe koje su važne za dobro držanje kičme su one koje jačaju mišiće stomaka i donjih leđa.
- Obratite pažnju na držanje dok sedite. Sedite pravo, sa kukovima i kolenima u istoj liniji (nemojte prekrštati noge). Možete staviti manji jastuk između naslona i donje šupljine leđa kako biste održali prirodnu kičmenu krivinu
- Održavajte dobru koordinaciju tela. Kada podižete nešto, nemojte nepravilno da savijate leđa, već čučnite sa pravim leđima, teret koji nosite držite bliže telu, izbegavajte da se podižete i okrećete u isto vreme i slično.
- dr Une Nedeljković - fizijatra
- dr Stanka Miličkovića - ortopeda
- dr Milana Petronijevića - reumatologa
- dr Gorana Radunovića - reumatologa
- dr Nikole Roganovića - reumatologa
- dr Bojane Božović - fizijatra
- dr Emilije Dubljanin Raspopović - fizijatra
- dr Sanje Dimitrijević - fizijatra
Pogledajte sva pitanja i odgovore u vezi sa išijasom.
Pregled možete zakazati pozivom na broj 063/687-460.
Od doljneg dijela kičme me počinje da me boli i spušta se niz noge.
Od 2022. godine imam posle pada na ravnom nosnosne bolove godinu i po u levoj nozi. Ostatak do danas u desnoj nozi. Otkačio se jedan fragment 3 pršljena ušao u kanal. Tri puta rađena MR men. Uzz. Objašnjenje neurohirurga izgleda "strašno". Molim vas recite mi šta mi je činiti da nestanu bolovi? Uglavnom ležim.
ja sam to lepo resio akupunktutom
Imam bol u donjem dijelu ledja i spusta se niz lijevu nogu.Lakse mi je jer sam bila kod dr i snimio mi karlicu i koljeno i sve je ok ali kicmu nije snimao.Kome da se obratim sta da radim?Dali su mi neke kreme i tablete protiv bolova
Imao sam jaku lumboisijalgiju skoro 15 dana jake ostre bolove zbog kojih nisam mogao na noge kada je sve stalo kao posledica trni mi po nekada stopalo i imam neko stipanje ispod zadnjice prilikom hoda. Nisam isao na magnet radim samo staticke vezbe za LS kicmu ima li neko neki savet pozdrav.
Moja agonija sa bolom od lumbalnog dela kičme niz desnu nogu traje od 27.11.2015 godine.Cuvala sam decu(blizance) sa još jednom devojkom.Dosla sam kući i malo legla da se odmorim,u međuvrem sam zaspala.Probudila sam se u 23h sa jakim bolom niz desnu nogu od lumbalnog dela do palca na desnoj i palac leve noge.Nisam znala šta me snašlo.Bolovi su bili jaki kao da me seče skalpel- om sa svih strana duž noge.Puzila sam do kuhinje gde sam imala lekove za glavobolju,pa sam popila 2 kafetina i 2 bansedina od 5mg.Dok sam se vratila na krevet bilo je 23:30h.Lezala sam 1 sat,bol je bio isti.Zao mi bilo da budim starijeg sina u to doba jer je radio II-smenu na poslu.Dugo nisam mogla zaspati,pa sam opet popila istu dozu lekova i spavala sam do 6h ujutro.Poslala sam sinu poruku:da li je budan,on mi odgovori da jeste,što ga zovem,ja mu rekoh da Šta mi se desilo.Tako se dogovorismo da me vozi na Bežanijsku kosu,jer su dežurni.Doktor me preg- ledao i dao mi koktel Deksazon,Diklofen i još jedan lek ne sećam se koji,i da se javim u dom zdravlja da nastavim sa tim terapijama,koje mi nisu ništa pomogle.To se isto desilo mojoj sestri,pa je išla kod nekog čoveka na Karaburmu,njoj je pomogao a meni nije. Imala sam telefon jednog čoveka ne mogu se setiti kako se zove.Zvala sam iznela moj problem,rekao mi je da nesme da mi radi tretmane zato što imam osteoporozu.Meni je bilo kao da su mi sve lađe potonule.Tek sam našla doktora 2019 god.koji me operisao ,ali mi je još osao bol i sve mi je teže. Doktor mi je dao 2 bloka-de a mene isto boli,izgle- da da ima neka manja diskus hernija u karlicnom delu.Postala sam depresi- vna,nervozna,iscrpljena... Doktori neće da operišu traže pare da im se stave u kovertu.
Živim u inostranstvu, Kod mene je išijas akutan i javlja se jer ne vodim aktivan život, sedim na poslu od 8-9h... kada osetim bol, a često je na istom mestu, ne posećujem lekara, već se direktno javljam osteopati koji za jednu ili dve seanse “reguliše” bol i ja opet mogu da hodam... svaki radi različito, ali u principu desilo mi se da me postavi da ležim na leđima sa savijenim nogama u kolenu i na određenom mestu ispod leđa a u predelu zadnjice postavi svoju ruku i olakša mišić i nerv pritiskom na njega a ja svojom težinom pomažem da se taj pritisak jos bolje
Upravo zbog diskus hernije mi se i pojavio išijas. Nema tu puno filozofije, istezanje, pravilne vježbe kao što je opisanu i tu; https://www.youtube.com/watch?v=_c0HN2fwxLs&t=3s, a što se bolova tiče koristim acuraflex kremu i kapsule koje su mi preporučili u ljekarni.
Uz sve to imam i reaktivne limfne čvorove i noduse
Imam dijagnozu G402 G40 G 544,masnu uvećanu jetru i hepatiticnu, Lazarević znak 45 stepeni obostrano pozitivan likvor na mozgu i promenu na L4 i L5 pršljenova od 9mm u uterus imam čiste i Nabothi promene do 3 mm više njih. Da li imam prava na tudju negu jer ne mogu lepo da hodam?
Draga moja Saska evo da se javim posle 5mesecne borbe sa diskus hernijom Dijagnoza je spinalna stenoza izmedju 4 i 5 prsljena.Bolovi su nesnosni scakim danom.Primila 4 koetizon injekcije.Nista.Kod hiropraktikera 8 puta bila Nista.Sada cekam poziv za kod neurohirurga.Ptidtajem na iperaciju samo da se oslobodim ovih nesnosnih bolova.Svima bih preporucila da ne odustaju od lecenja.Moze da se izleci samo se mora biti uporan.Pozzz
Isti problem imam vec par meseci. Uradila sam magnetnu i doktor me je poslao na kompjutersku tomografiju. 3 dana mi je bilo super i onda jovo na novo. Nesnosni bolovu u desnoj nozi i imam diskus herniju. Zapaljenje 4 i 5 prsljenja koji pritiska na nerv. Cekam poziv reumatologa pa da vidimo dta cemo dalje. Bolovi su nesnosni. Pisem vam kada se nesto sa mnom resi.
Moja dijagnoze je G544, imam nesnosne bolove vec sest meseci, od toga 3 mesec a skoro da se i ne krecem. Prvo Sam primila deset inekcija "milgamma 100" pa nadalje tablete, I posto se bol ne smanjuje prepisana mi je "LYRICA" 75 mg. Trenutno doza 1+1+2.Bolovi konstantni Dan, noc, sem u stanu potpunog mirovanja podnosljivi. Od analgetika pomaze "DEXOMEN" granule. Pitam se samo dokle da trpim nesnosne bolove I kome da se obratim za pomoc.
Recite mi da li je normalno da i posle 5 meseci osećam trnjenje, ukočenost mišića i bolove u nogama. Više desna noga. Trenutno sam na fizikalnoj terapiji. Da li je još uvek rano. Nerv je dugo godina patio jer su mi govorili da nisam za operaciju. Kada je stopalo skoro palo, operacija je uradjena.
Završna dijagnoza obiluje korena nerva L5S1. Hvala na odgovoru.
Ovde je već neko spomenuo čoveka iz Leskovca koji leči kičmu, ali i mnogo što šta. I da, postojao je čovek koji je mog tatu digao iz kreveta, izlečio ga od diskusa i to je baš taj čovek iz Leskovca. Zvao se Ljubiša. Medjutim, čovek je 2013. godine preminuo. Bio ne mlad, 62 godište, operisao je jetru, i par dana nakon operacije umro.
To je ogromna tuga, žalost i nepravda. Decu do 16 godina je lečio džabe, a ljudima je izlazio u susret, jer su mu plaćali na rate. Sada znam da to radi njegov bivši zet u Herceg Novom.
12 godina imam diskus herniju na l4l5 il5s1..
ja sam čist primer klasičnog pacijenta sa išijasom. . . 2000. godine konstatovan mi je na mr prolaps diska na l5 i s1. Vukla sam taj problem godinama, međutim prošle godine u avgustu mesecu dobijem jake bolove u lumbalnom delu leđa, zatim stravičan bol u nozi, toliko jak da sam izgrizla jastuk. . . I kuda ću, šta ću ja pravo umeto kod doktora, jer sam pre toga mesec dana primala diklofenak i ohb 12 i na kraju zodol inekcije i ništa, odem u ugljarevo kod čoveka koji se bavi kiropraktikom, ali to je osoba koja je to naučila od svoga dede, jer se ta veština ili ti dar prenosio sa kolena na koleno. . . I osposobi me on, nestanu bolovi, da ne verujete. . . . Prođe skoro godina od tada, ja sa mojom ćerkom završim u bolnici jer je se jako razbolela, tu u bolnici sam je nosala, kupala, bila 100 posto posvećena njoj, leđa su me bolela ali nisam imala vremena da mislim na to i sredi se posle mesec dana moje detence, ali ja dobijem strašan bol u predelu s1 pršljena i u roku od 24 sata mi se oduzme leva noga, spadne stopalo, bolovi budu nepodnošljivi, bili smo svi očajni. . . . Na magnetnoj rezonanci zaključe lekari da idem na hitnu operaciju, ja se pokupim i odem u ugljarevo i opet masaže, bol se smanji, skoro isčezne i ja krenem i sada sam na rehabilitaciji. . . Izbegla sam operaciju opet. . . Zato probajte sve metode pre nego da odete pod nož. . . Toplo preporučujem gospodina iz ugljareva jer me spašava, kome treba više informacija mogu da mu dam.
Veliki pozdrav svima
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke