Aromatologija – farmacija budućnosti?

Esencijalna ulja i u kuhinji. Od pomorandže, limuna, grejpfruta, čak i timijana, smreke, bosiljka, prirodna i blagotvorna, za lepši ukus i bolje zdravlje.


Slatka i sposobna da reše hiljadu tegoba, idealna za opuštanje i buđenje čula, eterična ulja su dragoceni saveznici i u kuhinji. Dovoljno je nekoliko kapi da jelo zamiriše kao nikad pre! Ova umetnost, dobro poznata francuskim i italijanskim šefovima kuhinja, u većini zemalja dugo je bila nepoznata.

Sad, međutim, „zeleni” kuvari, strastveni zaljubljenici onog što dolazi iz prirode, svakodnevno organizuju kurseve i promocije recepata iz oblasti aromatologije (nauke o eteričnim uljima). „Esencije su najdragoceniji deo biljke. Reč je o uljanim supstancama koje nalazimo u laticama, lišću, kori. Zahvaljujući intenzivnom mirisu i koncentrisanim aktivnim sastojcima i sasvim mala količina je dovoljna da podari ukus i originalnost jelu”, objašnjava Sonja De Anđelis, stručnjak za aromatologiju Flora-centra iz Pize. „Tri kapi esencijalnog ulja vanile pretvaraju pitu od jabuka u čaroliju, kao što kap đumbira i običnoj beloj pogači daje egzotičan ukus”.


Važno je da se pravilno koriste. Prethodno se rastvore u malo maslinovog ulja (1 kašika) ili pomešaju sa mlekom, kiselom i slatkom pavlakom, žumancem, medom. Nikad ih ne treba sipati direktno u vodi: ostaće na površini ili potonuti na dno. Pažnju treba obratiti i na doze: jelu za tri osobe dovoljne su dve-tri kapi. Ako preterate, rizikujete da potpuno promenite ukus jela i nadražite usne i stomak. „Ja na svojim časovima kuvanja predlažem da se esencije dodaju tek na kraju ili malo pre kraja. Na taj način aroma i aktivni sastojci ostaju netaknuti”.


Isto je i sa kvalitetom. Esencijalna (eterična) ulja moraju da budu „stopostotno čista i prirodna”, po mogućnosti proizvedena od biološki gajene hrane bez aditiva, veštačkih đubriva, pesticida ili bilo kakve hemikalije. Onaj ko ne poznaje dovoljno aromatologiju, prednost će (uprkos velikom izboru) dati biljkama koje je i dosad najviše koristio: jedini način da se izbegnu neprijatna iznenađenja! Mada moramo priznati da je voćna salata od ružinih latica odlična stvar!
 

Uspešne kombinacije


Najjednostavniji način za „svetsku premijeru” esencijalnih ulja u kuhinji?

Za početak, aromatizujete začine: ulje, maslac, margarin, sirće, so. Za aromatizaciju hladno ceđenog maslinovog ulja najpogodnija su esencijalna ulja ruzmarina i bosiljka. U sirće dodajte dve kapi esencije ruzmarina i pitome nane. Sa maslacem se najbolje slažu majoran, origano, peršun. Dobar način za „nadogradnju” soli sastoji se od nekoliko kapi ruzmarina, mente (nane), bosiljka, lovora. Ali, esencijalna ulja daju bolji ukus i povrću, ribi ili mesu, a sosovi postaju – čudo.

Evo četiri aromatična recepta:


Egzotična salata


Dve crvene paprike očistiti, prepoloviti, izvaditi seme i bele žilice. Iseći na kockice pola papaje i pola krastavca, iseckati glavicu crnog luka i oprati 100 g zelene salate. Pomešati pola kašičice esencijalnog ulja mandarine sa pola kašičice jabukovog sirćeta, posoliti i umešati 4 kašike ulja. Sjediniti u činiji voće i povrće, začiniti sosom i napuniti polutke paprike.


Čorba od šargarepe sa mandarinom


Skuvati čorbu od 500 g šargarepe, 1 glavice luka i 600 ml bujona od povrća. Kad je gotova, dodati 2 ili 3 kapi esencijalnog ulja mandarine.


Pile na pomorandži


Promešati četiri kašike meda i kašiku senfa sa tri kapi esencijalnog ulja pomorandže. Uvaljati pile u ovu masu i ispeći u rerni.


Sladoled


Promešati 300 g sladoleda od vanile sa 2 kapi esencijalnog ulja timijana. Pripremiti sos: 5 kivija mikserom izmešati sa 50 g šećera i 2 kašike ruma i i sipati u četiri čaše za sladoled. Iseckati na kockice i 4 šnite svežeg ananasa i složiti u čaše. Na kraju dodati sladoled (vadite ga kašikom) i ukrasiti grančicama timijana.


7 ulja koja morate probati

 Grejpfrut: za čišćenje

  • Odličan za varenje, olakšava asimilaciju masti. Radi i kao „čistač” bubrega, jetre i žučne kese. Idealan i kad se u bilo čemu „pretera”.
  • Sveža i nakisela aroma ovog esencijalnog ulja daje poseban ukus džemovima, korama za torte, ali i specijalitetima od mesa i ribe.

Timijan: za jačanje

  • Kad se inhalira, ovo ulje je blagodet za disajne puteve. U kuhinji je cenjeno kao sredstvo koje jača organizam i ubrzava varenje. Odlično je i protiv prehlade.
  • Idealno za sosove (na primer, „bolonjeze” od mlevenog mesa), pire i čorbe, oplemeniće i ribu na roštilju.

Slatka pomorandža: za opuštanje

  • Ova prefinjena aroma krepi i relaksira. Pored toga, stimuliše rad želuca i olakšava varenje.
  • Odlična je u pekmezima, testu za torte i kolače, čokoladnom „musu” i voćnoj salati. 

Smreka: za detoksikaciju 

  • Kao diuretik i sredstvo za detoksikaciju, blagotvorno deluje na jetru i bubrege, a „asistira” i organima varenje.
    Eterično ulje je neprevaziđeno u jelima od repe, kupusa, kelja (1 kap na 500 g).

Limun: za energiju

  • Zahvaljujući alkalnim osobinama, podstiče rad pankreasa, žučne kese i jetre. Pored toga, ubrzava varenje i smanjuje nadutost. Odlično za revitalizaciju posle velikog umora, esencijalno ulje limuna radi i kao „čistač” organizma.
  • Sveže i kiselo, ističe se u voćnim tortama, testu za kolače, čokoladnom kremu. Dobro se slaže i sa sirovim povrćem i ribom.

Bosiljak: za varenje

  • Podstiče apetit i efikasan je protiv gorušice i otoka. Još jedan kvalitet: smiruje i revitalizuje.
  • Esencijalno ulje bosiljka daje prijatan ukus vodi u kojoj se kuva testenina, sosovima, mesu na roštilju i supama/čorbama.

 Cimet: za okrepljenje

  • Kao tonik i sredstvo protiv grčeva, i cimet doprinosi bržem varenju. Prepoznatljiv po slatkastom ukusu, najviše se koristi za pripremanje deserta.
  • Odličan za krem od vanile, pitu od jabuka i većinu drugih slatkiše.

A tek pićence!


Od pića koje imate u kući možete da napravite potpuno nov proizvod. Uz nekoliko kapi esencijalnog ulja anisa, rakija od pšenice postaje uzo. Likeri od jaja aromatizuju se uljem vanile. Kampari se odlično meša s eteričnim uljem pomorandže, a džin s uljem divljeg limuna (lajma). Pustite mašti na volju.
 


Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 0

Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde