Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460

Diferencijalna dijagnoza bola u kuku

Bol u kuku može imati različite uzroke, a diferencijalna dijagnoza (DDx) zavisi od prirode bola, starosti pacijenta, medicinske istorije i nalaza fizikalnih pregleda.

Sagledaćemo uobičajena stanja koja mogu da izazovu bol u kuku, kao i tretmane koji su povezani s njima. 

Osteoartritis kao uzrok bola u kuku

Osteoartroza se pojavljuje kada zapaljenje i povrede dovedu do uništavanja hrskavice, što može da dovede do bolova, otoka i deformiteta delova koštanog skeleta koje zahvata.

Pacijenti koji imaju osteoartrozu kukova odnosno koksartrozu često imaju problema prilikom hodanja. 

Glavni simptomi su honičan bol, ukočenost i smanjena pokretljivost zgloba. Obično se pogoršava pri aktivnosti, a poboljšava u mirovanju.

Što se tiče načina na koji se tretira ovo stanje, postoje dva pristupa. 

Prvi je konzervativni i tada se koriste:

Drugi, hirurški pristup jeste totalna zamena kuka i to samo ukoliko se radi o težim slučajevima.

Suza labruma kuka - oštećenje hrskavice kuka

Labralna suza kuka predstavlja stanje u kome je došlo do oboda hrskavice koji okružuje zglob kuka. Labrum je obruč hrskavice koji obavija hrskavicu zglobnog tela i pomaže u usklađenosti zgloba.

Simptomi koje osećaju osobe kojima je pukao labrum jesu oštar ili dubok bol u preponama, osećaj “zakočenja” ili “kliktanja”. Bol se često pojačava pri dugotrajnom sedenju ili aktivnostima poput uvrtanja ili rotacije.

Ovo stanje se tretira sa dva pristupa. Konzervativnim koji podrazumeva fizikalnu terapiju (vežbe za jačanje i stabilizaciju) i NSAID lekove. Drugi hirurški pristup predstavlja artroskopska operacija za uklanjanje oštećenog tkiva ili popravku labruma, ako konzervativni tretman ne uspe.

Trohanterični burzitis 

Burzitis je zapaljenje burze, male zatvorene vreće ispunjene tečnošću smeštene u unutrašnjosti zglobova. Burze izgledaju kao balon ispunjen sa malo tečnosti i spljošten između ostalih tkiva. Njihova funkcija jeste da smanje trenje između tetiva i kosti, između tetiva i tetiva, između koštanih izbočina i same kože.

Simptomi koji su osobeni za trohanterični burzitis jesu bol na spoljnoj strani kuka, pogoršan ležanjem na zahvaćenoj strani ili hodanjem. Osetljivost u predelu veliki trohanter.

Tretman ovog stanja je konzervativan i podrazumeva:

  • NSAID lekove,
  • injekcije kortikosteroida,
  • fizikalna terapija (istezanje i jačanje),
  • terapija ledom ili toplotom.

Prelom kuka

Prelom kuka se dešava najčešće kod starijih osoba ali može biti i posledica neke nezgode ili sportske povrede.

Prelome karličnog dela tela treba posmatrati kao:

  • lokalizaciju preloma prsten-pojas, komplikacije su sa funkcionalnim posledicama,
  • parcijalne frakture koje ne prekidaju kontinuitet karličnog pojasa i po pravilu nisu teške,
  • prelomi koji zahvataju acetabulum i za posledicu imaju poremećaj funkcije kuka.

Simptomi koji su izraženi pri prelomu kuka jesu :

  • intenzivan bol,
  • nemogućnost oslanjanja na nogu,
  • skraćenje noge i
  • spoljašnja rotacija.

Tretman preloma kuka je hirurški. Pri hirurgiji kuka vrši se prvo fiksacija preloma, po potrebi delimična ili totalna zamena kuka u zavisnosti od vrste preloma. Postoperativno lečenje podrazumeva kontrola bola, fizikalne terapije, ograničenja u opterećenju i rehabilitacija.

Tendinitis iliopsoas

U osnovi tendinitis iliopsoas predstavlja upalu tetive ili područja oko tetive mišića koji je duboki pregibač kuka. Donji pripoj ovog mišića je na gornjem delu tela butne kosti. Simptom upale ovog mišića jeste bol u preponama, pogoršan aktivnostima koje uključuju savijanje kuka. Takođe, osetljivost u regiji prepona.

Za tretman ovo stanja preporučuje se konzervativni vid lečenja kao što je:

  • odmor,
  • NSAID lekovi,
  • vežbe istezanja,
  • fizikalna terapija,
  • fokusiranje na jačanje i fleksibilnost.

Femoroacetabular impingement (FAI)

Femoroacetabulum impingement je sindrom koji predstavlja prekid između acetabuluma - karlične čašice i proksimalnog dela femura - butne kosti.  To rezultira određenim simptomima kao što su:

  • Bol u preponama,
  • ukočenost kuka i
  • mehanički simptomi (kliktanje, zakočenje).

Obično se ovi simptomi pogoršavaju pri savijanju i rotaciji kuka.

Što se tiče načina na koji se ovaj sindrom leči, u njegvom tretmanu primenjuju se dva pristupa, konzervativni i hirurški. 

Konzervativni tretman obuhvata:

  • fizikalnu terapijau (vežbe za poboljšanje pokretljivosti kuka),
  • prilagođavanje aktivnosti,
  • NSAID lekove.

Hirurški pristup zahteva artroskopsku operacija samo se ako simptomi perzistiraju.

Avaskularna nekroza (AVN)

Avaskularna nekroza nastaje zbog privremenog ili trajnog poremećaja u snabdevanju krvlju područja kostiju. Ona obuhvata i koštano područje oko zgloba što dovodi do devastiranja zglobne površine kostiju. Najčešći uzrok njenog nastanka jeste trauma odnosno prethodna povreda.

Simptom koji je izražen kod ovog stanja jeste postepeni početak bola u preponama, često uz istoriju traume ili dugotrajne upotrebe steroida. Bol se pogoršava pri oslanjanje na nogu.

Za pristup lečenju mogu se primeniti kako konzervativna tako i hirurška metoda. Konzervativna podrazumeva izbegavanje opterećenja (u ranim fazama) i NSAID lekove. Dok hirurška sadrži dekompresiju kosti i zamenu kuka u naprednim stadijumima.

Spinalni poremećaji

Najčešći spinalni poremećaji jesu hernija diska i spinalna stenoza. Glavni simptom u vezi sa njima jeste bol koji se širi iz donjeg dela leđa ka kuku, često uz trnjenje, mravinjanje ili slabost u nozi.

Stanje je potrebno tretirati konzervativno što uključuje fizikalnu terapiju. NSAID lekove i epiduralne injekcije steroida.

Hirurški ovo stanje se tretira diskektomijom ili laminektomijom ako konzervativne mere ne uspeju.

Infekcije koje dovode do bola u kuku

Infekcija koja dovodi do bola u kuku je septički artritis. Infekcija zgloba kuka se dešava tako što zglob može biti inficiran mikrobima, koji putem vaskularnog sistema koji ishranjuje zglob, dolaze do njega. Dolaze najčešće iz nekog drugog dela tela ali mikrobi mogu i da se prenesu direktno kada dođe do povrede zgloba. Infekcija može brzo da se proširi i da teško ošteti hrskavicu, kost zgloba, te je neophodno da se blagovremeno započne lečenje.

Neki od simptoma septičkog artritisa jesu:

  • intenzivan bol,
  • crvenilo,
  • otok,
  • groznica i
  • nemogućnost pokretanja zgloba kuka.

Infekcija se leči intravenoznim antibioticima, ali je moguće i hirurško ispiranje ili uklanjanje zaraženog tkiva.

Referentni bol iz abdomena ili karlice

Stanja kao što su :

Mogu da dovedu do jakih bolova u predelu karlice, te se najpre leči osnovno stanje, hirurgija za herniju, antibiotici za infekcije urinarnog trakta ili  određeni ginekološki zahvati.

Procena i dijagnoza stanja koja uzrokuju bol u kuku

Detaljna anamneza i fizikalni pregled su ključni za razlikovanje ovih stanja. Za potvrdu dijagnoze često se koriste slikovne metode:

Rendgen: Prelomi, OA, AVN.

MRI: Povrede mekih tkiva (suze labruma, tendinitis, AVN).

CT skener: Kompleksni prelomi ili planiranje operacije.

"Strategije lečenja zavise od osnovnog uzroka bola u kuku i kreću se od konzervativnih mera (fizikalna terapija, lekovi) do hirurških intervencija (artroskopija, zamena zgloba). Multidisciplinarni pristup, uključujući fizikalnu terapiju i upravljanje bolom, često je ključ uspešnog ishoda", navodi doktor Marić.


Podeli tekst:

Prof. dr Dušan Marić je specijalista ortopedije i dečije hirurgije. Pionir je u lečenju matičnim ćelijama i osnivač Udruženja za regenerativnu ortopediju ORTO-CELL.

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 0

Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde


ZAKAZIVANJE 063/687-460