Gojaznost kod dece

Roditelji treba brzo da reaguju! Što se duže čeka, kilogrami se više gomilaju i teže je promeniti navike u ishrani.

„Nikada se nismo usudili da ozbiljno razmotrimo problem”, priča Milenina mama. U svojoj desetoj godini, devojčica pati od viška kilograma. „Prigovarali smo joj, bez uspeha. Sve dok nismo konačno shvatili da nešto treba da se uradi!” Ali, odakle početi, koje namirnice izbaciti, kome se obratiti...?


U početku se uvek reaguje pomalo panično, jer roditelji osećaju grižu savesti, a neke navike u ishrani nije baš tako lako promeniti.

Milena ima 53 kg, a visoka je 1 m 35. Kao i za odrasle, njen indeks telesne mase se računa tako što se težina u kilogramima podeli sa kvadratom visine u metrima. Rezultat je 29, što znači da ona ima oko 8 kg više. Specijalisti smatraju da je to pravi „višak kilograma”. Na prvom sastanku, lekar sa majkom i detetom odredi cilj i sredstva za postizanje cilja. „Dok smo sedeli kod lekara, svi saveti su mi izgledali jednostavni. Ali veoma brzo sam shvatila da sve to nije nimalo lako primeniti”, priča Milenina majka.


Dete je godinama stvaralo sopstvene navike u ishrani


Sada je neke od njih trebalo izmeniti. Upravo je tada neophodno da se roditelji umešaju, da objasne i ponekada se suprotstave detetu. To su trenuci koji Mileninoj mami teško padaju. „Čini mi se kao da sam joj neprestano za petama. Pored svakodnevnih razgovora i škole, tu je i hrana. Svaki put kad pojede nešto što ne bi trebalo, meni je loše.”

Redovni odlasci kod lekara (opšte prakse, pedijatra, nutricioniste ili dijetetičara) mogu pomoći u rešavanju nekih problema. Prilikom prvog odlaska, lekar kontroliše krvni pritisak i nivo šećera u krvi, što je obavezno u slučaju gojaznosti. Nekada je potrebno i mišljenje psihologa ili lekara specijalizovanog za poremećaje u ishrani.


Kako sastaviti jelovnik?


Prvo pravilo: suprotno onome što se misli, čak iako dete ima višak kilograma ili je gojazno, ne treba ga terati da smrša! Pošto ono još uvek raste, potrebno je stabilizovati njegovu težinu. Uostalom, dijetetski jelovnik jednog gojaznog deteta, nije ni približan jelovniku odrasle gojazne osobe. Radi se uglavnom o zdravorazumskim savetima.

Namirnice moraju biti raznovrsne, sa insistiranjem na voću i povrću (čak i smrznutom), ribi i skrobnim namirnicama (sočivo, testenina, pirinač, griz...) koje produžavaju osećaj sitosti, i donose organizmu važne vitamine i minerale. Kod dece se takođe insistira na namirnicama bogatim kalcijumom (mleko, sir).

S druge strane, mora se ograničiti unos slatkiša i naročito namirnica bogatih mastima. To se odnosi i na neka gotova jela, suhomesnate proizvode, pohovane šnicle ili šnicle punjene sirom, pomfrit.

Da bi obroci bili uravnoteženi, savetuje se da se skrobne namirnice jedu uveče, ako je povrće bilo za ručak, ili obrnuto, kao i parče mesa, ribe ili jedno jaje u toku dana.


Najgore: obrok ili grickanje ispred televizora!


Mora se ograničiti vreme koje dete neaktivno provodi ispred televizora ili računara. Veliki broj dece suviše gleda televiziju i istovremeno jede. Drugi problem je što puno njih barem jednom nedeljno jede «brzu hranu». Najbolje bi bilo da se bave sportom. Ipak, adolescenti sa viškom kilograma ne vole sportove u kojima osećaju teret svoje težine, već se radije odlučuju za plivanje ili vožnju bicikla ili rolera. Ako dete nije baš zainteresovano za sport, možete da ga upišete zajedno sa nekim drugarom ili pak da sami vozite sa njim bicikl. 


Česta pitanja

Šta raditi ako dete ne doručkuje?


Zbog nedostatka vremena ili apetita, mnogo dece ne doručkuje dovoljno ili uopšte. Onda jedu kasnije, oko 10 h, kalorične namirnice bogate šećerom i mastima, ali siromašne vitaminima i mineralima. Moguća rešenja: probudite dete petnaest minuta ranije da bi imalo vremena za doručak; doručkujte zajedno sa njim; sedite barem deset minuta da biste na miru zajedno doručkovali. Preporučuje se sendvič ili žitarice sa mlekom. Ako dete ipak ne može da doručkuje kod kuće, neka u školu ponese sendvič, jogurt i voće.


Kakvu užinu pripremiti?


Deca koja imaju višak kilograma mogu imati užinu: jedno parče hleba sa puterom + jogurt ili voće ili dve-tri kockice čokolade. Izbacite kolače i kupovne voćne sokove. Vodite računa kada dete ostaje samo kod kuće – ono brzo može da isprazni kutiju keksa ili bonbona... ako ih u kući ima.


Kako naterati dete da jede sporije?


Često deca kod kuće žure da pojedu svoj obrok kako bi što pre ustala od stola. Treba ih naterati da jedu sporije, da cene namirnice i ostanu za stolom dugo... a to je, naravno, lakše reći nego učiniti! Ostanite da pričate za stolom, posle svakog obroka. Obrok inače ne treba posmatrati kao puko zadovoljenje potreba za hranom već kao trenutke razgovora, druženja i opuštanja.


A ako je dete gladno i posle obroka?


U tom slučaju treba razmisliti o namirnicama koje dete jede, jer osećaj sitosti zavisi od samih namirnica. Možete povećati količinu određenih namirnica, a da pritom ne unesete i više kalorija. To znači da osećaj sitosti zavisi i od psiholoških faktora i faktora okoline. Da li je dete zaista gladno ili samo želi da jede?


Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 20

  1. Matia 26.08.2024

    Slušajte ovako svi roditelji i deca... Vi možete sami da odredite da li ste gojazni ili ne. Odete na ogledalo, podignete majicu. Imate šlaufe ili stisnite stomak i videćete da li imate višak ili ne. Idealno je da sve ne ide preko 75+kg i ispod 180 cm. Ako vas zanima još imate sajt gde unesete broj godina kog je deteta pol i visina težina. Ne može niko da vam kaže da li ste gojazni po samo komentaru "15 godina 60 kg 189 cm". To tako ne ide... Prvo niko ne zna kakva vam je građa i mišićna masa. Najbolje kod doktora pa savetujte se sa njime.


  2. Dejan 18.05.2024

    Dete je 11 godina visoko 165 a teško 77,5.kg. Fizički aktivno, trenira rukomet i voli da se igra u slobodno vreme... jurcanje, fudbal, itd. Međutim, konstantno nešto jede. Probali smo i sa redukovanim ishranom, tri obroka, užine od voća... Lepo je to prihvatio, a onda sam ga uhvatio kako krade hranu iz kuhinje i nosi pod jastuk... Prvenstveno mislim da nam je možda potrebna i pomoć psihologa, a potom nutricioniste. Molim za savet, pomoć.


  3. Tarik 22.12.2023

    Zdravo, imam 67 kg i 160 cm. Kako bih moga da izgubim od 5 do 10 kg?


  4. Sara 27.08.2023

    Imam 11 godina, visoka sam 155 centimetara i teška 35 kilograma. Treniram plivanje 3 puta nedeljno po 1 h, košarku i odbojku, dva puta nedeljno. Radim jogu pola sata i redovno pijem vodu i pravim pauze. Inače hranim se zdravo i ne jedem i ne pijem nezdravo.


  5. Marija 07.07.2023

    Imam 11 godina, visoka sam 148cm, a teška 43.5kg. Da li je to normalno za moj uzrast?


  6. Biljana 25.06.2023

    Moj sin je 10 godina, visak je 156cm a tezak je 71kg, bavi se sportom 2 puta nedeljije, a i van treninga je aktivan, ali zaista voli hranu, bukvalno ga hrana raduje, molim vama za pomoc kako da se navikneme za izbalansiranu ishranu i smrshavimo


  7. kristijan 24.06.2023

    ja imam 12 godina visok 143cm imam 42kg, malo vise sam deblji koko da smrsam 7kg za 30 dana


  8. Tamara 15.03.2023

    Ja imam 11 god. visoka sam 150 cm i teška 45kg. Da li sam ja gojazna


  9. Jovanka Darko Srbinoska 10.01.2023

    Imam 10 godina,visok sam 157sm,a imam 61 kg!Jer sam gojazni?!Znam da jesam!Koju hranu da koristim?!


  10. Janko 08.01.2023

    Ja imam 9 godina i visok sam 1.32 a težak sam 46kg


  11. Милена васић 12.04.2022

    Моје дете је гојазно,незнам шта треба да му дајем за доручак.Молим вас за савет,он је висок 181см с тежина 109,5кг у пети разред је.Добио је упут за преглед код ендокринулога.


  12. Stefan 21.12.2021

    Zdravo ja imam 8 godina i visok sam 146 a imam 76kg molim vas pomozite


  13. Jovana Mijatovic 04.11.2021

    Imam 13 godina i već imam 51 kg.Visoka sam 164cm . Bavim s espirtom po 1h subotom i nedeljom.I ponekad radim kućne treninge radnim danima.Idealna kolaža bi mi bila 44kg.Kako?


  14. Atina 17.05.2021

    Ja imam 14 godina,visoka sam 171cm i teška skoro 70 kila,treneram košarku i aktivna sam previše.Već godinu dana pokušavam da smršam.Počela sam kada je počeo policijski čas,ali sam se samo ugojila,kada sam počinjala imala sam oko 64/5 kila i bila visoka 164cm.Primetila sam da koliko bih porasla toliko bi se i ugojila.Držala sam dijetu,izbacila hleb i ništa ne uspeva.A ja ne razumem zašto je to tako.Pa ako bi mogla da dobijem neki savet bila bih presrećna!❤


  15. Iva 17.03.2021

    Ja imam 11 godina visoka sam 150cm imam 51kg i ne mogu da prestanem da jedem jako puno jedem i ne mogu da se zaustavim.Pocelo je jako da mi smeta moja kilaza pre sam mialila dobro kad narastem to ce da nestane puf.Ali sto sam starija bila sve vise i vise sam jela.Jos je bio i karantin i tu sam se ugojila 10kg sto je puno za moje godine.Jako mu smeta svi me zezaju i svaki put pomislim da kad ja odem kazu mi iza ledja vidi kako je debela .Ali nemam samopouzdanja da krenem ali moram da se motivisem. Mozda ima neko da mi pomogne?


  16. LS 14.09.2014

    Jedan od načina da se reši problem gojaznosti je i upućivanje dece na zlatibor i učešće u programu čigotica! Nije važno samo da izgube kg, tamo se uče kako da usvoje zdrave životne stilove. Važne su zatim redovne kontrole i podrška roditelja.


  17. Little girl 18.06.2013

    Imam 13 i po godina a vec imam 56kg a visoka sam 1 m i 64cm, ne bavim se nikakvim sportom, ne mogu da prestanem da jedem, i kad nisam gladna ja moram nesto da gricnem, jos nisam krenula u srednju skolu ali se brinem da kad krenem u srednju da cu ispasti tolika budala posto ne znam da uradim kolut nazad i kolut napred tako dobro, pa me je strah da ce mi se ostali podsmevati. Od 4 razreda sam se pocela gojiti, pocela sam mnogo da jedem i nikako da se zaustavim, mnoge devojke su lepe, zgodne, mrsave, a ja imam salo, cak imam i izbaceno dupe, drugarica me stalno zadirkava zbog toga, mnogo obracam paznju na to sta ce mi ostali reci, i mnogo razmisljam o tome, a i kada krenem u srednju skolu mislim da ce me zadirkavati zato sto imam mladez na celu od rodjenja, mislim za sebe da sam debela i ruzna, i ponekad mi dodje da zaplacem zbog svega toga, a i u skoli me je jedan decak stalno zadirkivao, kao da obrijam nekad ruke, da smrsam, da malo uvucem dupe, i da ispravim noge, zato sto od malena krivim noge, pokusavala sam da iih ispravim ali nisam uspela, i zbog toga me je mnogo sramota, cak me je jedna devojcica zadirkivala zbog togapre nekoliko godina sam otisla negde sa drugaricama, igrale smo se kao neke manekenke i kao da setamo po pisti i one su mi rekle da uvucem dupe posto imam mnogo izbaceno dupe, to ti nijedna dobra drugarica ne bi rekla, prihvatala bi te takvu kakvu jesi. U skoli mene i moje drugarice ponizavaju, zovu nas barbike, i zbog toga mi je mnogo krivo, a kad je bio rodjendan mojoj sestri, bili su tu moja dva druga iz ulice i moja dva brata, ta dva druga su me stalno zavitlavali, sta god da sam rekla oni bi poceli da se smeju, a moja dva brata i moja sestra me nikad nisu branili! Ne znam sta da radim, jel mozete da mi date neki savet, bila bi vam veoma zahvalna na tome!


  18. biljana 29.11.2012

    Ova zadnja recenica mi je interesantna. Dali je dete zaista gladno ili samo zeli da jede?


  19. monika 14.02.2011

    Moja devojcica ima 8. Godina i 41kg a visoka je 131cm. Danas smo bili kod endokrinologa i rekao nam je da ima 11kg viska. Zabranio nam je: sokove gaziranu mineralnu vodu, slatkise, slanise, zacine, i sve salame osim parizera i suhomesnate proizvode. Ako za 2. Meseca nenapravimo nikakav pomak ceka nas dva meseca bolnickog lecenja. Nadam se da cemo uspeti!


  20. Djordje 15.02.2010

    Ja sam moje dete od 14 godina poslao uz 100% beneficija od socijalnog na cigotu na zlatibor 21 dan. Uspela je da smrsa 6. 5 kg. Procedura dobijanja tog "lecenja" je jako laka i postena. Nikome nisam dao nista, i niko mi nista nije trazio. Osoblje na cigoti je super i jako smo zadovoljni


Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde