Prema podacima Udruženja za Kronovu bolest i ulcerozni kolitis Srbije (UKUKS), u našoj zemlji od ovih hroničnih zapaljenskih bolesti creva, boluje oko 8.000 ljudi. U saradnji sa UKUKS-om, Stetoskop objavljuje smernice za pacijente sa ulceroznim kolitisom, u cilju bolje edukacije i kontrole bolesti.
Ulcerozni kolitis je nespecifično zapaljensko oboljenje alimentarnog trakta, koje zahvata strukture debelog creva. Zbog sličnosti sa Kronovom bolešću, prema nekim istraživanjima u 10 odsto slučajeva nije moguće razlikovati ove bolesti.
Tačan uzrok nastanka bolesti još uvek sa sigurnošću nije utvrđen, ali, različita klinička ispitivanja pokazuju da genetika igra veoma važnu ulogu u nastanku ulceroznog kolitisa. U literaturi se kao uzrok navode i različiti infektivni agensi (bakterije i virusi), ali to do sada nije dokazano.
Koliko često se javlja UK?
U Zapadnim zemljama, stopa oboljevanja od ulceroznog kolitisa je oko 5-10 na 100 hiljada stanovnika. Za našu zemlju epidemiološki podaci nisu dostupni, ali pretpostavlja se da je situacija slična kao i u razvijenim zemljama.
Ulcerozni kolitis se može ispoljiti u bilo kom životnom dobu, najčešće između 15. i 35. godine, a zastupljenost polova je približno ista.
Lokalizacija i ozbiljnost bolesti određuju simptome ulceroznog kolitisa
U 95 odsto slučajeva bolest zahvata rektum, zatim deo ili celo debelo crevo i može da se proširi, nekoliko centimetara na završni deo tankog creva (ileum). Kod ulceroznog kolitisa, za razliku od Krona, bolest se ne širi ispod submukoze (sloj ispod sluznice creva).
Sluzokoža je prekrivena ranicama (ulceracije) koje krvare. Samo u teškom obliku bolesti, zid creva može da postane jako tanak, sluznica ogoljena, a zapaljenje prodre do seroze, što izaziva dilataciju (toksični megakolon) sa mogućnošću provaljivanja zida creva (pucanja).
U 90 odsto slučajeva pacijenti primete vidljivu krv u stolici. Kod težih zapaljenja kolona, pored navedenog, postoje bol i grčevi u stomaku, otečen trbuh, gubitak telesne težine, visoka temperatura, ubrzan puls i tiši zvuk creva. Ponekad, posebno kod dece i starih, jedini simptomi mogu da budu povišena telesna temperatura i gubitak u težini. Uobičajeni simptomi su:
- Krvava i sluzava stolica
- Proliv (više puta dnevno, može ići i preko 10 puta)
- Rektalno krvarenje
- Tanezmi (lažni pozivi za odlazak u toalet)
- Noćno pražnjenje creva
- Anemija
- Gubitak apetita
- Slabost/malaksalost
- Visoka temperatura
Moguća su atipična ispoljavanja, povišena telesna temperatura neobjašnjenog porekla bez crevnih simptoma ili vancrevna ispoljavanja, recimo artritis ili oboljenje jetre. Serološke analize su nespecifične, mogu da pokažu umerenu anemiju (normohromnu, normocitnu ili hipohromnu), povišenu sedimentaciju, leuko i trombocitozu, hipoproteinemiju. Proliv može da dovede do poremećaja elektrolita.
Od stepena aktivnosti bolesti zavisi vrsta terapije
Ulcerozni kolitis se klasifikuje na proktitis , distalni kolitis i ekstenzivni kolitis (upala većeg dela debelog creva), u zavisnosti od dela kolona koji je pogođen patološkim procesom. Dobra dijagnostika će odrediti sve dalje korake u lečenju ulceroznog kolitisa.
Na osnovu informacija o stepenu aktivnosti bolesti, lekar odlučuje koju terapiju će uključiti (oralni ili lokalni lek), zatim dinamika dolaska na kontrole i način praćenja bolesti. Dijagnoza se postavlja na osnovu:
- Kliničke slike
- Laboratorijskih analiza
- Endoskopskog pregleda
- PH nalaza biopsije
- RTG-a i MR-a ako je potrebno
Najčešći izbor dijagnostičke procedure u ove svrhe je endoskopija, odnosno kolonoskopski pregled, a zlatni standard za postavljanje dijagnoze je histopatološki nalaz. Taj pregled će gastroenterologu pomoći da odredi vrstu lečenja, da li je uopšte potrebno, a ako jeste kako će izgledati (oralno – lokalno ili sistemski, lokalno-rektalno, hirurško). Druge dijagnostičke metode koje se koriste jesu laboratorijske analize (CRP u krvi, sedimentacija), kalprotektin (protein-marker zapaljenja) u stolici, MR enterografija i RTG.
Kolonoskopija je najbolji metod za potvrđivanje dijagnoze
Kolonoskopija sa intubacijom u tanko crevo, uz uzimanje uzoraka tkiva, je najbolji metod za potvrđivanje dijagnoze ulcerativnog kolitisa. Ipak, ovaj pregled treba izbegavati kod teškog zapaljenja debelog creva, zbog opasnosti od perforacije (provaljivanje šupljeg organa). Kod ozbiljnijeg stadijuma bolesti se može raditi radiografija trbuha, a za dijagnozu je dovoljna sigmoidoskopija.
Prednosti kolonoskopskog pregleda debelog creva su mogućnost uzimanja uzoraka tkiva, tačna lokalizacija zapaljenskog procesa, predviđanje toka bolesti, određivanje adekvatne terapije i procena rizika za pojavu karcinoma.
Cilj lečenja ulceroznog kolitisa je mirovanje bolesti
UK je hronično zapaljensko oboljenje debelog creva koje ima dve faze - remisija (popuštanje simptoma i mirovanje bolesti) i aktivacija - relaps (kada se bolest opet javlja). Pošto za sada potpuno izlečenje nije moguće, sve terapijske opcije imaju za cilj smirivanje bolesti i produžavanje perioda remisije ulceroznog kolitisa., a to se postiže farmakoterapijom ili hirurškim lečenjem.
Dakle, cilj je postignuti remisiju kako klinički (odsustvo svih simptoma, tako i na svim drugim nivoima (laboratorija, endoskopski nalaz, biohemija, HP).
Lečenje medikamentima
Najefikasniji medikamenti u lečenju ulceroznog kolitisa su antiinflamatorni lekovi (kortikosteroidi, aminosalicilati i imunosupresivi), kao i savremeni tip lečenja za teže oblike - biološka terapija.
Kortikosteroidi su efikasni u lečenju akutne faze, ali ih ne bi trebalo koristiti duže od tri meseca zbog neželjenih dejstava. Steroidni lekovi koji deluju pretežno lokalno su u razvoju.
Aminosalicilati su efikasni u lečenju blažih oblika ulceroznog kolitisa, kao i lokalnom lečenju distalnog kolitisa. Primenjeni kao terapija održavanja znatno, za 80 odsto, smanjuju recidiviranje ulceroznog kolitisa. Ne preporučuje se primena aminosalicilata uz kortikosteroide, u akutnoj fazi, jer nema dokaza da povećavaju uspešnost lečenja.
Kod korišćenja sulfasalazina, mogu se javiti neželjena dejstva, mučnina, glavobolja, kožni osipi, reverzibilni sterilitet kod muškaraca, i vrlo retko, hemolitična anemija i agranulocitoza. U tim slučajevima koriste se preparati mesalazina ili olsalazina.
Imunosupresivni lekovi, azotioprin i 6-merkaptropin imaju isti aktivni metabolit, i koriste se u hronično aktivnoj bolesti i za održavanje remisije.
- Ako je upaljena sluznica creva rektuma (proktitis), najbolje se pokazala lokalna primena 5-ASA. Lek se može aplikovati lokalno, u obliku čepića, ili uzimati oralno kao obložene tablete, a često i kombinovano. 5-ASA u svom sastavu sadrži aktivnu supstancu mesalazin koja spada u grupu aminosalicilata.
- Kod distalnog kolitisa (levostranog) zapaljenje ide od rektuma do lijenalne fleksure. U ranoj fazi, lečenje se svodi na klizme aminosalicilnom penom sa tabletama mesalazina, svakodnevno. 5-ASA se može koristiti lokalno ili oralno, najbolje kombinovano, a kada ne daje rezultate daju se sistemski kortikosteroidi, i u težim slučajevima je potrebno bolničko lečenje.
- Ekstenzivni kolitis (zapaljenje koje se širi ili se već proširilo na ceo kolon; pankolitis) se u ranoj fazi leči primenom oralnih 5-ASA preparata. Ako nema rezultata, daju se sistemski kortikosteroidi, a u teškim slučajevima je neophodna hospitalizacija bolesnika.
- Težak kolitis u nekom trenutku doživi jedan od šest pacijenata. Tegobe koje se javljaju su krvave stolice šest i više puta na dan i znake sistemskog trovanja (tahikardija, visoka temperatura, hemoglobin ispod 10,5g/dl, sedimentaciju više od 30mm/h i CRP više od 30mg/l). Leči se kortikosteroidima intravenski (IV), i kod nekih pacijenata IV ciklosporinom. Niskomolekularni heparin se primenjuje da bi se sprečilo formiranje krvnih ugrušaka. Kada težak ulcerozni kolitis ne reaguje na ovakvo lečenje, treba razmotriti druge načine, uključujući operaciju.
Biološka terapija u lečenju ulcerativnog kolitisa
Biološka terapija predstavlja antitela koja napadaju/blokiraju/zadržavaju zapaljenske faktore i tako zaustavljaju zapaljensku kaskadu. Ona može da blokira na sistemskom nivou (osnovne i glavne faktore zapaljenja u celom organizmu, i samim tim slabi čitav imuni sistem), ili sve specifičnija antitela koja danas postoje (blokiraju imuni sistem i zapaljenje samo u crevima).
Biološka terapija je od ključne važnosti u lečenju obolelih od ulcerativnog kolitisa, jer smanjuje procenat operisanih pacijenata što je cilj svake terapije kod ovako agresivnih bolesti.
Koristi se i u fazi oržavanja bolesti uz aminosalicilate, uz mogućnost njihovog isključivanja kada apsolutne indikacije ukazuju da pacijent može da ostane smao na aminosalicilatima. Naravno, ukoliko kasnije dođe do relapsa, biološka terapija se može ponovo uključiti.
Danas se, zahvaljujući RFZO-u, biološka terapija prima godinama, a dodatno se produžuje u slučaju želje za ostvarivanjem potomstva.
Održavanje mirne faze bolesti lekovima
Koji lekovi će se koristiti zavisi od mnogo faktora, stepena proširenosti zapaljenja, koliko često se javljaju pogoršanja, koliko teško je bilo poslednje pogoršanje, koja terapija je koršćenja tokom poslednje remisije i da li je bila uspešna, prevencije karcinoma i bezbednosti terapije za pacijenta. Osim u nekim slučajevima kada je bolest ograničene rasprostranjenosti, svi pacijenti bi trebalo da imaju terapiju održavanja.
Više istraživanja je pokazalo efikasnost 5-ASA za održavanje remisije. Oralna 5-ASA je dobra za održavanje bolesti, a rektalna se dobro pokazala kod proktitsa i distalnog kolitisa. Kombinovano lečenje tabletama i lokalno kizmom se pokazalo efikasnije u održavanju remisije, iako pacijenti više vole oralnu terapiju. Svi dostupni oralni 5-ASA lekovi su delotvorni, a minimalna efikasna doza je oralni 5-ASA je 1,2 g na dan, bez razlike da li se lek uzima odjednom ili se raspodeli na nekoliko doza.
Ako su za održavanje remisije potrebni steroidi, koriste se tiopurinski lekovi.
Operaciju ne treba odlagati zbog mogućih komplikacija
Odlaganjem operacije, povećava se mogućnost za nastanak hirurških komplikacija. Kolektomija je operacija kojom se uklanja deo, veći deo ili kompletno debelo crevo. Procenu o ovakvom lečenju ulceroznog kolitisa prave hirurg i gastroenterolog koji prate pacijenta. Kada terapija lekovima nije dala rezultate, sledeći korak je operacija.
Tekst je nastao na osnovu Vodiča za pacijente Evropske organizacije Kronove bolesti i ulceroznog kolitisa (ECCO) i Evropske federacije udruženja posvećenih Kronovoj bolesti i ulceroznom kolitisu (EFCCA), a u saradnji sa UKUKS-om.
Pogleda sva pitanja i odgovore u vezi sa ulceroznim kolitisom.
Za Stetoskop.info Miloš Đošić
Dobar dan svima bolesnima koji boluju od upala debelog creva. Ja lično bolujemo od kolitis ulceroza imam upalu leve strane do završnog dela debelog creva i trenutno se nalazim u bolnici na lečenju istog. Mogu samo da kažem da imam 62 godine i da me je bolest pogodila prošle godine u junu posle 3 operacije koje sam imao uzastopno u 3 meseca. Mislim da je to bilo previše za moj organizam i da je to uzrok bolesti kod mene!
Poštovani, naime, lek koji se koristi u terapiji se zove *6-merkaptopurin* (ime je nastalo jer je u pitanju analog baze purina sa sumpornom grupom za koje se koristi prefiks "merkapto") a ne 6-merkaptropin kao sto stoji u tekstu. Nažalost, ova greška je postala toliko prevalentna jer gugl pretragom pojma "6-merkaptropin" odnosno pogresnog naziva leka, otrkiveno je koliko srpskih sajtova koristi vas (i slične) sajtove kao izvor za svoje blogove ili pokušaje imitacije vašeg sajta, i takođe koliko ljudi polaže poverenje u ispravnost informacija na vasem sajtu jer se netačno ime leka potkralo i u nekoliko fakultetskih prezentacija. Naravno, proverom ECCO smernica za lečenje ulceroznog kolitisa sam i potvrdila da je tačan naziv leka "merkaptopurin". Nadam se da ovaj komentar nije uzalud i da cete ispraviti gresku imena leka u vašem tekstu, na koji se mnogi ugledaju kao na pouzdan izvor informacija.
Pozdrav svima. Da li je neko tokom lečenja tražio imao, odnosno našao adekvatnu psihološku podršku? Citala sam da se tokom bolesti zbog težine iste često javljaju depresija i anksioznost koju prepoznajem kod partnera koji boluje od iste bolesti. Molim za iskustva i preporuku, ukoliko je imate.
Ulcerouni kolitis mi je ustanovljen 2019 godine.Upala celog creva sem rektuma.Pronizon,Imuran i Salofalk 3x 1 g je bila terapija.Dok jos nisam znao da imam ulcerozni kolitis u tri navrata sam ostavljao cigarete i sva tri puta dobijao prolive koji su se svaki put povecavali.Posle zadnjeg ostavljanja cigareta,posle par meseci krece mi proliv preko 20 stolica na dan.zbog toga sam zaradio i upalu desnog bubrega.Uz gore navedenu terapiju i ponovnog konzumiranja cigareta sam usao u remisiju vec tri godine .Zbog pronadjenog velikog polipa velicine 3 cm ,koji nije mogao da se odstrani kolonoskopijom mi je predlozeno vadjenje celog debelog creva.Preksutra idem kod hirurga da zakazem laparaskopsku operaciju desnog kolona .Procitao sam na nekoliko foruma sto se tice ulceroznog kolitisa da naglo ostavljanje nikotina moze biti okidac za ovu opasnu bolest.Naravno ne preporucujem nikome da uzima cigarete ali konsultujte se sa vasim lekarima,posebno bivsi pusaci da makar probaju neke nikotinske flastere i zamene za nikotin
Zdravo ja Sam Zorica petrovic is Srbije zivim u Nemacku cetri ipo godine.imam ulcerozni kolitis vec cetri godine bila Sam na tabletama .Ali nije pomagalo sad koristi Amgevita sprice.svake druge nedelje jedna oder 40mg.ali da kazem da Sam bolje nisam i dalje Imam krvi u stolici ,bol u zgobovima i umor.Molim za savet
Zahvaljujucu prof. Dr.Dinu Tarabaru ja sam za kratko vreme ulcerozni kolitis stavio u remisiju. Profesor mi je prepisao : pentasu granule 4g. pentasa suspenzija 1g i probiotik VSL#3.Profesor je jedna ljudska gromada a o njegovoj strucnosti je suvisno komentarisati jel to govore rezultati i mnogobrojna predavanja na najvecim svetskim kongresima. I da ne zaboravim da pohvalim i ostale doktore i predivno osoblje na klinici Dragisa Misovic
Jasam novi u tom bolestu vec 2 meseca pijem terapilj salofak 2x2 grama I salofak cepici 2x 500g Mozda svaki drugi dan imam krvi u stolicu Ja sam iz leskovca Voleo bin da saznam Lek koi resava tu bolest dali je moguce Imam uplu 20 santina ulcerozu kolits hronicno Zamolio bih svi koi mogu da mi pomognu ili da mi daju preporuku nekog dobrog lekara Hvala vam unapred
Nemam volje ni da pišem više, ali ko ima neko rešenje nek mi se javi.
Imam 48 godina, pre 20 godina mi je postavljena dijagnoza ulcerozni kolitis. Iako je bilo konstantnih bolova u stomaku od 4. razreda osnovne škole, nakon terapije (Sulfasalazin) stanje se poboljšalo.
Terapiju sam koristio godinu dana, i već 20 godina posle toga ne koristim ništa. Nije tačno da je neizlečiv, ja sam doživeo izlečenje.
Znam da, kada sam popio pivo, sve je ponovo krenulo nizbrdo. Neko je već naveo da je potisnut bes uzrok bolesti, ja to isto mislim. Kada sam potpuno ozdravio, jeo sam pomalo, nikada posle 16-17h, a naveče pio dosta vode, celi dan sam bio bez briga. Kda bih legao u krevet, odmah bih zaspao. Jeo sam svu hranu, najviše pastu.
Želim svima sreću da nađete ozdravljenje, možda je baš u sreći kvaka!!!
Nisam uveo nikakvu dijetalnu ishranu iako mi ju je lekar preporučio, ni u toku terapije, ni posle nje, ni dan danas. U toku terapije nisam se ni precizno držao propisane doze lekova već sam, bez znanja lekara, ali ipak prateći njegovo uputstvo o smanjivanju doze, po par dana blago povećavao ili blago smanjivao dozu kako bih provocirao svoj prirodni odbrambeni mehanizam i učinio ga aktivnim. Analizirajući svoju psihu i svoje ponašanje došao sam do zaključka da je uzrok ove bolesti, u mom slučaju, bila potisnuta agresija (povremeni izlivi besa zbog nemoći) i brige, usled više nepovoljnih faktora koji su se složili u isto vreme, koji su, relativno dugo delovali i koji su mi, u izvesnom stepenu, ugrožavali egzistenciju (nezaposlenost, odnosno dugotrajan sudski spor zbog nezakonitog otkaza), bolest člana porodice i još po nešto.
U dve-tri nedelje, koliko sam uzimao bromazepam za smirenje, primetio sam jasnu razliku u svom osećaju, a sledstveno tome i ponašanju, prema istim situacijama u odnosu na prethodni period. Postepeno sam naučio mirnije i tolerantnije da se odnosim i prema ljudima i situacijama, naučio sam suštinski da prihvatam ono što ne mogu da promenim. U narednim mesecima povoljno se razrešio moj sudski spor, vraćen sam na posao, član porodice se uspešno oporavio, druge životne stvari su takođe krenule dobrim putem, brige su nestale.
Jedem i dalje sve, na kontrolu ne idem, terapiju održavanja ne primenjujem i sve je stabilno i potpuno u redu. Druge bolesti nemam. Na ovu bolest retko kada i pomislim, a kad pomislim vidim je kao prošlost. A i pitam se zašto je smatraju hroničnom.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti