Najčešće gastrointestinalno oboljenje u kliničkoj praksi je sindrom iritabilnog kolona ili 'nervozna creva'. Manifestuje se bolom u trbuhu i poremećajem stolice, u raznim kombinacijama, kojima se ne može naći organski uzrok.
Sindrom iritabilnog kolona karakterišu poremećaji motaliteta creva i bolne osetljivosti trbuha. Kod bolesnika s prolivom ubrzan je tranzit fekalne mase kroz ascendentni i transverzalni kolon (debelo crevo), dok je kod bolesnika sa zatvorom u celini usporen.
Pojačana bolna percepcija ispoljava se osetljivošću na distenziju rektuma, ali i ileuma i kolona. Pri tome je osećaj bola, za razliku od zdravih osoba, prisutan u različitim i u udaljenim regionima trbuha.
Na ispoljavanje simptoma iritabilnog kolona bitno utiču psihološki faktori i stresne situacije u životu.
Uzrok nastanka sindroma iritabilnog kolona
Najčešći uzročnici su stres ili napetost. Prva pojava sindroma obično se povezuje sa neposrednim trovanjem hranom ili postojanjem određene alergije na hranu. Simptomi se kod polovine obolelih javljaju pre 35. godine života ,a kod skoro isto toliko u periodu od 35. do 50. godine. Uglavnom su to žene u dobi od 20 do 30 godina, a i druge osobe stalno izložene stresu.
Simptomi nervoznih creva
Klinička slika iritabilnog kolona se ispoljava u tri oblika: bol i zatvor, stalni proliv i naizmenični zatvor i proliv.
Bol je najčešće lokalizovana u levom donjem kvadrantu trbuha. Bol nikada ne budi bolesnika iz sna.
Zatvor se ispoljava objektivno - manje od tri stolice nedeljno, kao otežana, često nepotpuna i bolna pražnjenja. Stolice su često uske kao olovka ili brabonjaste, što je posledica spazma, debelog creva.
Proliv se ispoljava u vidu ređih stolica male zapremine, najčešće ujutro ili posle obroka. Prvo pražnjenje se obično sastoji od stolice normalne konzistencije, a zatim sledi nekoliko manjih pražnjenja neformirane stolice.
Tipično za ove bolesnike je da se simptomi pojačavaju prilikom postojanja permanentnog stresa ili nakon stresnih situacija. Uz bolove bolesnik oseća nadutost, prisutni su gasovi i ima sluzi u stolici.
Napad je propraćen osećajem slabosti i mučnine, bledilom, ali ne i povraćanjem.
Dijagnoza
Postavljanje dijagnoze je tipično za bolesti koje nemaju potpuno jasnu etiologiju. Uzimaju se anamnestički podaci vrši se fizički pregled rektosigmoidoskopijom, ginekološki pregled kod žena, pregled stolice na okultnu krv i pregledi mokraće i krvi (SE, krvna slika, urea, kreatinin, glikemija, gvožđe i elektroliti).
Kod starijih od 40 godina, ili ako postoje indikacije i kod mlađih treba uraditi irigografiju s dvojnim kontrastom, odnosno kolonoskopiju. Ako je bol vrlo izražena, treba sprovesti dalja ciljana rendgenološka, endoskopska, ultrazvučna, biohemijska (porfirini, olovo) i druga ispitivanja.
Ukoliko je proliv značajno prisutan, treba sprovesti dalje preglede stolice (paraziti, leukociti), isključiti mogućnost postojanja inflamatornih bolesti creva, nedostatak laktaze, loše apsorpcije žučnih kiselina (idiopatski oblici), hipertireozu, alkoholizam i druge uzroke proliva.
Lečenje sindroma iritabilnog kolona
Pažljivo ispitivanje načina ishrane može da otkrije one faktore koji pogoršavaju simptome (kafa, mleko, leguminoze, masna hrana i drugo). Bol može da povoljno reaguje na primenu antiholinergika, datih 30 do 45 minuta pre obroka, ali oni često provociraju zatvor. Spazmolitici (mebeverin 135 mg pred obroke i spavanje) bitno pomažu nekim bolesnicima s bolom. U izraženim fazama proliva mogu se koristiti kodein fosfat (30 mg, 3 do 4 x dan) ili loperamid (2 mg na 6 do 8 h).
Emocionalna potpora bitna je u tretmanu osoba sa sindromom iritabilnog kolona. Ako postoji psihijatrijski poremećaj, treba ga lečiti odgovarajućim lekovima, najbolje je to prepustiti psihijatru.
Kod koga da odem na pregled?
Kada prepoznate neki od simptoma nervoznih creva, zakažite pregled kod gastroenterologa.
Pogledajte sva pitanja i odgovore u vezi sa iritabilnim kolonom.
Postovani , molim za pomoc imam bolove , pronadjeni na uz divertikuli I na renglenu se ne vidi nista .biohemija odlicna, a bolovi nesnosni Pod terapijom Sam VEC dva meseca. Stolice ceste posle svakog obroka . Jedem iskljucivo po nalogu lekara dijetalno. Ali opet u pored probiotika .nesvarena je hrana . Cesto prolivi Zute zelnastr I nekad tvrdje stolice koja je kao sitine debljeg markera. Nije formirana stolica. Upala divertikula je bila Cekam kolonoskopiju I gastroskopiju Bas se jako mucim I lose osecam.. VEC cetiti puta Sam bila kod gastroentetologa menja mi se terapija. A mini je I dalje lose I bolove imam nekad goroznicu I to nocu. Krcanje creva zavijanje I gasove oko 4 nocu Koji me bude Molim za pomoc !!!! Hvala puno
Oboljela sam od kičme prije 27 godina. Godine 2010. ustanovili su da imam nervozna crijeva, tad sam imala zatvore koji su znali da traju i po 10 dana posle bi bili prolive ali nijesam imala bolove. Kasnije su počeli i grčevi od tih jakih grčeva znala sam da povraćem 18 g snimljena mi je kolonoskopija, našli su mi hemoroide ja i dalje imam savremena na brojem te užasne grčeve podno stomaka kao što sam i prije navela zatvore i prolive lijena brojeva zbog kičme ne mogu da se krećem, to mi doprinosi sve veće mu pogoršanju. Možete li nešto da mi predložiti od terapije?
Probiotik VSL Balance je meni rešio stvari, zaista! Preporučujem i ne prestajem da pijem.
Ljudi, samo umerena ishrana i redovan san, malo meditacije. Ima dobra knjiga 'Moć meditacije', probajte i sa njom, odlična je. Ja sam uzeo i VSL balance probiotik, zaista pomaže. Samo lepe misli! Pozdravljam vas
Preko deset godina užasnih bolova, UŽASNIH! Svaki dan živim sa ovim.
Nemam želju za životom dragi ljud. Odakle krenuti?
Ja sam probala sa VSL Balance probiotikom i progledala sam. Pijem ga već dva meseca.
Da li je neko imao gljivicu Saccharomyces cerevisiae, kako se leči? Nemam bolove u stomaku, samo povremene dijareje i oblik i boju stolice i tu gljivicu. Molim komentar.
Kad god se malo uznemirim kreću problemi sa stomakom. Prolivi, bol u stomaku, nadutost... užas... Što više razmišljam, gore se osećam. Kod kog lekara otići?
Imam problem sa nadutoscu stomaka, takođe imam stolicu u toku dana par puta ali nije onakva kakva je pre bila. Takođe, nemam bolove samo taj neprijatan osećaj nadutosti kao da mi stoji nesto u stomaku. ŠTA DA RADIM? POSAVETUJTE ME.
Pozdrav moj problem je sledeci vec skoro 3 sedmice mike žutu stolicu ali bas zuta i idem u proseku od tri do 6 puta dase praznim Radio sam analize stolice i krvi sve u proseku normalno U četvrtak imam zakazan termine za ekografiju Vase strucno misljenje hvala pozdrav iz Fr
Mene muci stomak vec oko 20 godina imam jake bolove svaki dan ne da imam Tvrdu stolocu ali nemogu. U wc. Tesko. I jaki bolovi
Dete oseca jak bol u pupku, oseća kao da mu u zelucu nesto stoji i ne može da uzdahne, da diše normalno, jako podriguje i ima gasove. Sve analize što su nam doktori rekli smo uradili i nista 😭😭😭. Samo gastroskopija nismo
Imam 49 godina i pre oko godinu dana imam iritabilni kolon.Imam bolove u donjem delu stomaka kada nesto pojedem i posle velike nuzde.Radila sam kolonoskopiju i na snimku se videlo da mi je debelo crevo savijeno udesno i duze 1-2 cm,doktor specijalista mi je rekao da su bolovi zbog toga.Doktor mi je prepisao lek Intestu,medjutim nista mi ne pomaze,bolovi su stalni. Da li mi Vi mozete preporuciti neki drugi lek?
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke