Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460

Laparoskopska operacija žučne kese

Žučna kesa je organ kruškastog oblika, koja se nalazi ispod jetre i služi za skladištenje žuči, tečnosti koja pomaže u varenje masti. Veličina joj varira između 7 i 10 cm i može sadržati oko 50 ml žuči. Žuč se proizvodi u jetri i prolazi kroz žučne kanale do žučne kese, gde se skladišti i koncentriše. Kada jedemo, žučna kesa se kontrahuje pod uticajem hormona holcistokinina, oslobađajući žuč u dvanaestopalačno crevo kako bi pomogla u varenje masti.

Kada je potrebna operacija žučne kese?

Operacija žučne kese, poznata kao holecistektomija, obično se sprovodi zbog različitih stanja koja utiču na funkciju ili strukturu žučne kese. Najčešći razlozi za uklanjanje žučne kese su stvaranje kamenja u žučnoj kesi (kalkuloza), pojava polipa žučne kese, maligni tumori žučne kese i bilecistična disfunkcija.

Žučno kamenje je najčešći uzrok zapaljenja žučne kese (holecistitis). Ovo kamenje se formira kada dođe do neravnoteže u sastavu žuči, što može biti uzrokovano nepravilnom ishranom, različitim metaboličkim poremećajima ili genetskom predispozicijom. Postojanje kamenja u žučnoj kesi može dovesti do razvoja akutne upale žučne kese zbog opstrukcije žučnog puta koji vodi iz žučne kese ka glavnom žučnom putu.

U slučaju da dođe do prolaska kamena u glavni žučni put može doći do opstrukcije protoka žuči u dvanaestopalačno crevo, što može dovesti do po život opasne komplikacije u vidu akutnog pankreatitisa. Polipi u žučnoj kesi predstavljaju izrasline na zidu žučne kese. Oni se operišu kada se njihova veličina između dva ultrazvučna pregleda, koja se radi na šest meseci, menja, odnosno kada su polipi veći od 9 mm. Uklanjanje žučne kese zbog ovakvih lezija se radi zbog prevencije razvoja malignog tumora žučne kese. Pored navedenih razloga, operacija žučne kese se radi kod malignih tumora žučne kese i zbog bilecistične disfunkcije, odnosno stanja u kojem žučna kesa ne funkcioniše pravilno, što može uzrokovati bolove i probavne smetnje.

Šta je laparoskopija?

Laparoskopska operacija predstavlja zlatni standard u lečenju kalkuloze i polipoze žučne kese. Ova operacija se izvodi kroz male incizije na koži prednjeg trbušnog zida kroz koje uvodimo, upotrebom troakara, kameru i različite instrumente koji hirurgu koriste u operativnom postupku. Za ovu hiruršku tehniku nam je neophodno da posedujemo i adekvatnu opremu u vidu laparoskopskog stuba, koji poseduje delove koji nam omogućavaju izvođenje operativnog postupka. Njime nam je omogućena vizualizacija, odnosno dovod svetlosti preko kamere u trbuh, prenos slike iz trbuha na ekran monitora, ubacivanje gasa u trbuh i odizanja prednjeg trbušnog zida, čime se stvara prostor za nesmetano i bezbedno izvođenje operativnog postupka, uređaj za ispiranje trbušne duplje i naravno elektrohirurški alati koji nam obezbeđuju mogućnost sečenja i koagulacije. Laparoskopska operacija žučne kese se izvodi kroz male rezove na koži, kroz koje uvodimo posebno dizajnirane vodiče za kameru i instrumente za rad.

Prethodno se u trbušnu duplju insuflira gas koji odiže prednji trbušni zid, čime se stvaraju uslovi za jasnu vizualizaciju organa i bezbedan hirurški rad.

Oporavak od operacije

Nakon laparoskopskog zahvata na žučnoj kesi, pacijenti obično prolaze kroz određene faze oporavka.

Neposredno nakon operativnog postupka, pacijent se prebacuje u postoperativnu sobu, gde se pažljivo prate vitalni parametri i stanje budnosti. U ovoj fazi, pacijent je obično pospan zbog anestezije. Pored praćenja vitalnih parametara, u sobi za oporavak se pomoću analgetika, odnosno lekova protiv bolova, kontroliše postoperativni bol. Uvođenje gasa tokom operacije može uzrokovati osećaj nadutosti ili nelagode. Ovaj osećaj može potrajati nekoliko sati.

Pacijent se nakon toga prebacuje u odeljensku sobu, gde se nastavlja sa njegovim praćenjem. Nakon što se pacijent stabilizuje, može mu se omogućiti unos tečnosti. Preporučuje se lagana ishrana, poput čaja ili bistre supe, uz postupke rane mobilizacije, odnosno uspravljanja pacijenta i samostalnog kretanja.

Dakle, prvih nekoliko sati nakon laparoskopske operacije žučne kese uključuje oporavak od anestezije, upravljanje bolom, nadzor vitalnih funkcija i početak unosa tečnosti. Važno je da pacijenti budu svesni svojih osećaja i da komuniciraju sa medicinskim osobljem o bilo kakvim nelagodama ili pitanjima. Pacijent se dan nakon operacije otpušta kući.

Komplikacije tokom laparoskopske operacije žučne kese

Naravno, dešava se da pojedini pacijenti nešto teže podnesu ovaj vid operacije, te budu zadržani dan dva duže, ili u slučaju mogućih komplikacija budu zadržani i duže. Pacijent će dobiti uputstva o tome kako se brinuti o rezovima, kada se vratiti aktivnostima i šta jesti.

Važno je pratiti sve simptome koji bi mogli ukazivati na komplikacije, kao što su groznica, intenzivan bol ili krvarenje. Oporavak nakon operacije žučne kese traje u proseku između nedelju dana i dve nedelje. Većina pacijenata se vraća normalnim aktivnostima u tom vremenskom okviru. Blaga fizička aktivnost može se početi nakon 3 do 5 dana, dok se veće napore ili sportove preporučuje započeti tek nakon 4 do 6 nedelja.

Vodič za oporavak kod kuće

Nakon laparoskopskog zahvata na žučnoj kesi, pacijenti treba da budu svesni mogućih komplikacija koje se mogu javiti tokom oporavka kod kuće. Postoji širok spektar simptoma na koje treba da se obrati pažnja kao što su: crvenilo, oticanje ili gnoj na mestima rezova, povećana temperatura ili groznica, neobično jak bol u stomaku koji ne reaguje na lekove protiv bolova, bol koji se širi u ramena ili leđa, otečenost, bol ili crvenilo u nogama, osećaj težine u nogama ili bol prilikom hodanja, učestale dijareje ili zatvor, nadutost, gasovi, osećaj nelagode u trbuhu, mučnina i povraćanje. Pacijenti treba odmah da se jave lekaru ako primete bilo koji od navedenih simptoma.

Tokom oporavka nakon laparoskopske operacije žučne kese, važno je pratiti svoje stanje i biti svestan mogućih komplikacija. Obraćanje lekaru na vreme može pomoći u sprečavanju ozbiljnijih problema.

Šta treba izbegavati tokom oporavka od operacije?

Tokom oporavka od laparoskopskog zahvata na žučnoj kesi, pacijentima je preporučeno da izbegavaju određene aktivnosti kako bi se smanjili rizici od komplikacija i poboljšao proces ozdravljenja. Svakako, neophodna je pošteda od fizičkih napora, vožnje automobila, treba izbegavati stresne situacije koje bi mogle usporiti oporavak i neophodno je uvesti adekvatnu ishranu koja izbegava tešku i začinjenu hranu. Takođe, važan je je adekvatan unos tečnosti, a to podrazumeva najmanje tri litra vode dnevno. Pridržavanje ovih preporuka može značajno doprineti bržem i sigurnijem oporavku nakon laparoskopske operacije žučne kese.

Ishrana nakon operacije

Nakon laparoskopskog zahvata na žučnoj kesi, ishrana igra ključnu ulogu u oporavku. Pravilna ishrana može pomoći u smanjenju nelagodnosti i podržati probavu. Ishrana započinje sa bistrim tečnostima kao što su voda, čaj i bistre supe. Izbegavati alkoholna pića i gazirane sokove. Nakon toga se u ishranu uvodi nešto lakša hrana poput kuvanog krompira, šargarepe i tikvica. Nakon nedelju dana pacijent se vraća na potpuno normalnu ishranu postepenim uvođenjem namirnica, čime se izbegava stvaranje moguće mučnine na unos nekih namirnica.

Savetuje se više manjih obroka u toku dana umesto tri standardna obroka.  Pravilna ishrana nakon operacije žučne kese ključna je za uspešan oporavak. Postepeno uvođenje raznovrsne hrane i izbegavanje masnih i prženih jela može pomoći u regulaciji probave i smanjenju nelagodnosti. Preporučuje se da se pacijenti konsultuju sa nutricionistom ili lekarom za personalizovane savete o ishrani.

Poruka pacijentima

„Slušajte svoje telo, jer svaka osoba podnosi operaciju i oporavlja se drugačije. Ukoliko primetite neuobičajene simptome, kao što su intenzivni bolovi, groznica ili krvarenje, odmah se obratite svom lekaru. Pažljivo pratite uputstva koja ste dobili od svog lekara, jer su oni su tu da vam pomognu i omoguće siguran oporavak. Izbegavajte naporne fizičke aktivnosti i vožnju tokom prvih nedelja nakon operacije. Postepeno se vraćajte svojim svakodnevnim aktivnostima. Fokusirajte se na laganu ishranu bogatu vlaknima i izbegavajte masne i pržene namirnice. Pravilna ishrana će vam pomoći u bržem oporavku. Pijte dovoljno tečnosti kako biste ostali hidrirani. To je važno za vašu probavu i sveukupno zdravlje. Ne zaboravite na zakazane preglede i konsultacije sa vašim lekarom kako biste pratili svoj oporavak. Vaš oporavak je prioritet. Budite strpljivi i brinite se o sebi. Uskoro ćete se osećati bolje i moći se vratiti svojim svakodnevnim aktivnostima“, poručuje dr Zagorac.

Želimo Vam brz i uspešan oporavak!


Podeli tekst:

Dr Zagor Zagorac je specijalista hirurgije i subspecijalista opšte hirurgije u Beogradu. Osim u Beogradu, doktor preglede obavlja i u Mladenovcu.

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 0

Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde


ZAKAZIVANJE 063/687-460