1. Polip žučne kese, koji je dalji korak ?

    Pitanje broj: #143673

    Na ultrazvuku rađenom prije 3 mjeseca pronađen mi je polip razmjera 6mm na žučnoj kesi. Uz to je i žučna kesa presavijena. Doktor na ultrazvuku mi je rekao da je sve ok, i samo da trebam ići na kontrole svakih 6 mjeseci. Međutim kad sam otišao na konsultacije sa abdominalnim hirurgom, on mi je rekao da on preporučuje operaciju. Rekao je da on to nosi, da bi odmah izvadio žučnu kesu iz sebe. Ja sam otišao na još jedan ultrazvuk, kod trećeg doktora, on mi je takođe rekao da nije ništa, da samo trebam ići na kontrole svakih 6 mjeseci. Ne znam šta da radim, da li da idem na operaciju ili ne? Dobio sam oprečna mišljenja, te sam stoga totalno zbunjen.

    Odgovoreno: 10. 02. 2016.
    • Poštovani,
      Po pravilu se ovakav polip prati kod istog doktora, na istom aparatu da bi bili sigurni da li se menja, jer ga u tom slučaju treba operisati. Mislim da time što ćete sačekati još 6 meseci i još jednom utvrditi stanje uz pregledom, nećete ni ugroziti zdravlje niti sebi na bilo koji način naštetiti.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #143673

    • Prije 15 godina u žučnoj kesi mi je otkriven polip od 4,7 mm na ultrazvuku. Tad mi je doktor rekao da je to kao neka masna bradavica i da zbog toga ne treba vadit žuč. Ponovnim snimanjem prije par mjeseci ultrazvuk je pokazao isto stanje, ali mi je hirurg sada rekao da treba da izvadim žuč. Radio sam i magnetno snimanje ali magnet nije pokazao ništa u žuči. Molio bih Vaše mišljenje.

    • Poštovani, danas mi je na kontrolnom pregledu ustanovljeno da imam polipe na žučnoj kesi 21 mm x 28 mm, predložena mi je kontrola kod hirurga i eventualna intervencija uklanjanja žučne kese. Nisam imao nikakve bolove ili neke smetnje. Imam 59 godina. Da li postoji opasnost iako se odstrani da se pojave maligniteti u zoni i oko zone žučne kese. Pre nepunih godinu dana na sistematskom pregledu nije bilo nikakvih naznaka problema sa žučnom kesom.

    • Više polipa veličine 5 mm u žučnoj kesi, probada me ispod plećke. Može da se liječe ili operacija? Hvala, Janko.

    • Pre nekoliko godina, tačnije 2017. pronađen je jedan polip 3mm, dva mala nisu se mogla izmeriti. Kontrole su vršene na šest meseci i sve je bilo Ok. U septembru prošle godine nekoliko polipa isto 3mm, sad u martu brojčano više 7-8 isto 3mm. Moje pitanje Vama je da li se taj porast do 1cm računa ukupno koliko su veliki (npr. 7po 3mm=21mm ili pojedinačno )? I da li je situacija sa toliko polipa u žuči alarmantna za operaciju ili je za praćenje? Pozdrav.

    • Dobar dan, na pregledu ultrazvuka abdomena nadjena su mi od 6-7 polipa na žučnoj kesi u veličini od 2-6mm. Šta mi Vi predlažete? Da li da operišem ili ne?

    • Dobar dan, 23.07.2023 su mi rekli da imam polim 2 mm međutim pre pola sata sam bio doktoru jer imam bol u desnoj strani rekao je da je 7 mm za nepunih godinu dana 5 mm porastao kaze da ne žurimo sa operacijom dok ne bude 10 mm. Šta mi vi predlažete? Hvala unapred.

    • Dobro veče. Tokom 2022 godine sam imala polip na žučnoj kesi veličine 4 mm. Juče sam radila ultrazvuk ponovo i doktor mi je ustanovio da je sada 8 mm. Imam s vremena na vreme bolove ispod desne strane lopatice. Zanima me šta mi Vi savjetujete i da li postoji neki lek za poboljšanje tog polipa ili je neophodna operacija sada ili da se još sačeka? Unapred hvala .

    • Da li kada imaš polip na žuči veličine 6 mm može povećati malo vrednosti CEA tumor markera?

    • Ultrazvučnim pregledom ustanovljeni su mi polipi u žučnoj kesi, od kojih je najveći 6mm. Pratim kod istog radiologa svakih šest meseci i već treći put nema nikakvih promjena. Abdomenalni hirurg je uporan da uradimo operaciju, a radiolog (veoma priznat u struci) kaže da samo treba pratiti i izvršiti operaciju samo ako dodje do rasta polipa. Što da radim?

    • Dobar dan juče sam bio na ultrazvuku abdomena gde mi je radiolog otkrio da imam nekoliko polipa od kojih je najveći 0,39 mm, jasno mi je da ne treba razmišljati o operaciji ako njihova veličina ne pređe 1cm po nekoj školi mišljenja i 1.5. , međutim mene zanima da li ima svrhe menjati način ishrane jer ja dosta volim da jedem meso, kao i da li čajevi mogu da pomognu da se polipi ne uvećavaju? imam 34 godine Hvala.

    • Dobro veče,pre 2 godine su moji polipi bili 4mm sada su 12mm. Radiolog savetije operaciju kao i hirurg. Uvek imam bolove u predelu desne strane ispod rebara nisu jaki bolovi ali su uvek prisutni. Dali postoji odredjena vrsta opasnosti za mene imam 32 godine

    • Dobro vece prije godinu dana nasli su mi polim velicine 6mm i za godinu dana on je porastao na 8,5 mm doktorka kaze da se i dalje prati pa ako dodje do 1 cm sa se tada operisem. Molim vas za savjet ima 27 godina