Žučna kesa predstavlja deo žučnih puteva koji se nalazi ispod jetre, kruškolikog je izgleda i ima funkciju kao rezervoar žuči. Žuč je proizvod jetrinih ćelija (hepatocita) koja se putem žučnih kanala iz jetre delom uliva u tanko crevo, a delom „skladišti“ u žučnoj kesi. Po potrebi, žuč iz žučne kese se kontrakcijom takođe uliva u tanko crevo. U fiziološkim uslovima sekrecija žuči je od 600 - 1000 ml na dan. Žuč, kao produkt jetre, ima važnu ulogu u varenju hrane i resorpciji masti, belančevina i ugljenih hidrata.
Kamen u žuči
Žuč je izgrađena od vode, žučne kiseline, holesterola. fosfolipida, žučnih boja i proteina.
Jedno od najčešćih oboljenja žučne kese je prisustvo kamenaca u njoj, ređe žučnim putevima, a operacija žučne kese danas predstavlja najčešću hiruršku proceduru u svetu (češću nego operacija kila ili slepog creva). Mnogi faktori dovode do stvaranja kamenaca u žučnoj kesi, a neki od njih su:
- Pol
- Trudnoća
- Gojaznost
- Starost
- Nasledni činioci
- Određene bolesti
- Navike u ishrani
Prema sastavu, kamenci su najčešće:
- Holesterinski (sa predomonacijom holesterola)
- Pigmentni, bilirubinski kamenci (sa predominacijom bilirubina)
- Mešoviti
U velikom procentu prisustvo kamenaca u žučnoj kesi je bez simptoma (slučajno se otkrivaju na Eho pregledu). Međutim, kamenci vrlo često dovode do oboljenja žučne kese u smislu stvaranja akutne ili hronične upale. Kod nekih pacijenata nakon ne lečenih upala kamenci mogu proći u glavni žučni vod (holedoh) i izazvati njegovo zapušavanje, što dovodi do retencije žuči i pojave „žutice“ (mehanički ikterus).
Najređa, ali i najteža komplikacija kalkuloze žučne kese je pojava akutnog pankreatita, koji u velikom procentu može da postane hemoragijsko-nekrotički i da se završi i smrtnim ishodom. Ponekad se na ultrasonografskom pregledu otkrivaju tumorozne formacije na unutrašnjem delu-mukozi žučne kese. To su najčešće polipi koji mogu biti papilomi ili adenomi, ređe fibromi ili lejomiomi.
Operacija žučne kese je najčešće izvođena hirurška procedura
Kamenci neće sami po sebi nestati. Simptomi bolesti mogu se privremeno ukloniti upotrebom dijete i određenih lekova, ali će se oni ponovo javiti i to sa težom kliničkom slikom. Zato je hirurško odstranjivanje žučne kese najsigurnije i najkraće lečenje obolele žučne kese, bilo da se radi o akutnom ili hroničnom holecistitu sa ili bez kalkuloze ili se radi o polipima žučne kese. Prva operacija žučne kese urađena je u Berlinu 1882 godine. Od tada do danas operativna tehnika je usavršavana, ali je ideja ostala ista: Žučnu kesu ne treba odstraniti zato što sadrži kamence, već zato što ih stvara.
Kako izgleda laparoskop?
Danas u razvijenom svetu se preko 95% operacija žučne kese izvodi laparoskopskom tehnikom. Za izvođenje laparoskopske operacije žuči neophodno je posedovanje laparoskopske opreme koja se sastoji iz laparoskopskog stuba i laparoskopskih instumenata. Sastavni delovi stuba su monitor za operatera i asistenta, kamera, elektrohirurška jedinica, insuflator za gas sa bocom ili centralnim napajanjem, pumpa za irigaciju i insuflaciju, kao i stativ na kome su smešteni svi delovi laparoskopskog stuba. Laproskopski instrumenti su posebni instrumenti koji se razlikuju od običnih hirurških elemenata, jer su prilagođeni dužinom i oblikom radu kroz trokare.
Kako izgleda laparoskopska operacija?
Laparoskopska holecistektomija se umesto klasičnog operativnog reza od oko 15-20cm izvodi kroz 3 od 4 incizije promera 0.5 do 1 cm, bez presecanja struktura prednjeg trbušnog zida. Postavljaju se, na određena mesta na trbuhu, trokari kroz koje se uvode kamera-teleskop i radni instrumenti.
Operacija se izvodi tako što je pacijent u opštoj anesteziji u odgovarajućem položaju. Pacijentu se kroz pupak uvodi tanka igla (Veress), kroz koju se insuflira gas (najčešće CO2), koji može biti na određenoj temperaturi i vlažnosti. Gas u trbuhu ima zadatak da odigne prednji trbušni zid i na taj način stvori „radni prostor“, neophodan za dalji hirurški rad.Nakon postizanja radnog pritiska od 12-14 mmHg, uvodi se trokar kroz koji se uvodi teleskop-laparoskop koji je spojen sa kamerom i monitorom i kojom prilikom se dobije slika unutrašnjih organa. Zatim se uvode i preostali trokari kroz koje se postavljaju radni instrumenti, pomoću kojih hirurg oslobađa biliovaskularne elemente (arteriju i vod žučne kese), zatim se oni podvezuju-klipsuju i presecaju.
Najčešće se koriste odgovarajući titanijumski klipsevi koji mogu biti različitih veličina i čiji je zadatak slepo zatvaranje duktus cistikusa i arterije cistike. Nakon toga se žučna kesa skida iz svoje lože i kroz jedan od portova izvlači iz trbuha. Ponekd je potrebno da se kroz jedan od potrova postavi i abdominalni dren. Zatim se vrši desuflacija gasa, vađenje portova i šivenje incizija. Nakon toga se pacijent izvodi iz anestezije i tako se završava hirurška intervencija.
Postoperativni oporavak
Nakon operacije pacijent nekoliko sati kasnije može da ustaje i da počne sa unosom tečnosti i lake hrane, a bolnicu napušta istog dana ili sutradan. Aktivnosti pacijenta zavise od toga kako se on oseća. Preporučuje se rana aktivacija i šetnja. Dan nakon operacije može da se skine zavoj i da se tušira. Kontrolni pregled se zakazuje za sedam dana.
Kod malog broja pacijenata (2-4%) ne može se završiti ova operacija do kraja zbog nemogućnosti vizueliziranja biliovaskularnih elemenata i struktura i nemogućnosti da se njima manipuliše. U ovom slučaju radi se takozvana konverzija, prelazak u otvorenu, klasičnu operaciju. Ovo nije komplikacija, već stvar hirurške procene da se bezbedno hiruška intervancija završi do kraja.
Nakon laparoskopske operacije žične kese pacijent se vraća na posao nakon 7 dana, za razliku od klasične operacije, gde taj period iznosi 4 do 6 nedelja. Nakon laparoskopske operacije prisutni su minimalni postoperativni bolovi, brži je oporavak i estetski efekat je dominantan, jer nema 15 cm dugačkog ožiljka. Operativni rizik je manji nego kod klasičnog operativnog zahvata. Brojne studije su pokazale da je broj komplikacija izuzetno nizak, a i ako se jave komplikacije, one su lako rešive.
Zbog svega napred navedenog laparoskopska holecistektomija predstavlja „Zlatni standard“ u hiruškom tretmanu oboljenja žučne kese.
Pogledajte najčitanija pitanja i odgovore u vezi sa žučnom kesom.
Kod koga da zakažem pregled?
Prof. dr Aleksandar Karamarković
Operisala sam žučnu kesu u julu 2024g.Doktor mi je reko da je operacija trajala duže nego što je potrebno,uzrok e da sam nekada ranije prebolela upalu žucne kese i da su oni morali postepeno skidati sloj koji je bio zalepljen na steni džigerice.Sada se osecan bolje,ne boli me više ništa,jedini problem imam stalne prolive,neznam više koju hranu treba da jedem?Dali treba da držim stalnu dijetu?Da napomenem od jedne iste hrane jedan dan je uredu,drzgi dan sa istom hranom je proliv.Molim vas dajte mi odgovor,pomagaj te mi,naznam šta da radim i kako da se hranim.Zabrinuta pacijentka zahvalna na vašem odgovoru.Hajlapše hvala.
Zdravo, pre 5 dana sam operisala zuc laparaskopijom, imam ucestali kasalj, koji nisam imala pre operacije, i pri svakom kasljanju imam bolove , sada mi se javlja bol sa desne strane , ne mogu da udahnem kako treba, i ne mogu da se ispravim sasvim dok stojim, da li je to normalno posle operacije?
Za koji dan idem na operaciju žuci. Da li gojazne osobe mogu laposkopski da se operišu? Hvala!
Treba da operišem žučnu kesu, višestruko je previjena i imam polipe. Imam takav strah od operacije.
Operisan sam 28. juna, laparskopski kamen u žuči. Za koliko mogu da se vratim na posao?
Operisala sam zucnu kesu prosle godine u septembru pa me interesuje dali smem da se vratim u teretanu i proteinima???
Što se dijete tiče stavljao sam zube neka bolest mi je napala gleđ i ja sam to sredio. Ali mali mi je izbor hrane mogu onu dečiju hranu plazmu čokolino i šta ću korona karantin nikad deblji nisam bio. A nnapome uo bih da sam ceo život sportista i imali smo mi te treninge za mršavljenje sa podizanje težine tako da mi je u neku ruku lakše ali nije . Izbacio sam koka kolu nutellu stroga maltene monaška ishrana jer jednostavno nisam mogao da trpim te bolove. Sada sam dobio dobar lek uskoro očekuje m operaciju mršaviji 34kg sad imam 101 uvek sam bio krupan i jak ali ja sam se navikao na ovu ishranu od Božića pravoslavnog je tržim ništa mi posebno ne nedostaje od hrane i pića možda koka kola i Karađorđeva šnicla xaxa
Pre tri dana operisao sam žučnu kesicu ( holecistu) u 11h, a već oko 15 h sam bio na nogama. Sutra, jutro posle vizite, otpuštan sam na kućno liječenje. Imam male bolove u desnom ramenu što je normalno, prošli su za 24 h. Prvi dan jeo rižu, kuvanu mrkvu i čaj. Sledeči dan jeo po malo pet šest manjih obroka ( tunjevina makarone, čaj prepečeni hljeb supu i malo piletine). Drugi dan otišao na previjanje. Sutra dan takođe pravio pet sest manjih obroka. Odlično se osjećam.
Zahvalan doktoru Vasiću .
Čitala sam vaše komentare i primjetila sam niko od vas nije pisao o kilaži. Meni zanima, da li je neko dobio vise kilograma posle operacije. Ovo piram jer mnogi kazu da su dobili na težini odnosno vise kilograma posle operacije zuci.
Operisana sam u USA. Imala sam jaku upalu jetre, pakrasa i kamencić u jednom kanalu. Prvu operaciju sam imala kroz usta i izvadili su taj kamencić, a drugu za dva dana i ostranili su mi zuč. Nisam imala nikakve bolove i puštena sam kuci već sutra dan, ali, moj operator mi je rekao da cu imati jake bolove kada mi se jetra bude spustala na svoe mjesto i da se ne prepadnem.. i stvarno posle 12 dana to se desilo... bolovi su jaki da svakog momenta mislite da cete pasti u nesvjest .. vec sutredan sam bila ok. ali pod strahom da se ti bolovi ne vrate .. moram napomenuti da sama zivim i da nisam imala niciju pomoc kada sam dosla kuci... sve mozete raditi ali naravno pazite se .. nista tesko ne podizite , moze setnja lagana nikako vjezbanje i ja sam odlucila da 2 mjeseca necu raditi...
Pozdrav svima.
Pozzzdrav za sve sa zuckom i bez zucke.
Ležeći položaj mi najviše odgovara. Ne znam ko ovde greši, ali znam kako se osećam i nije sve tako sjajno.
Naravno, dobra stvar je da neću više nikada imati napade i bolove, ali ipak me je operacija izmracvarila. Da ne pričam o tome kako sam 5 dana provela u bolnici, u velikim bolovima. A doktori kažu da nije bilo nikakve komplikacije, da je sve prošlo kako treba. Mislim da treba da se čuje svaka strana priče, a ne samo to kako ljudi posle operacije odmah ustaju i hodaju, jer ja nisam mogla ni pravilno da dišem, a kakvo hodanje.
Srećno svima koji se operišu!
Sajtot na Stetoskop e navistina prekrasen, samo napred, POZDRAV OD MAKEDONIJA!
Tekst je kratak i jasan. Video podrska tekstu je odlicna. Informacije koje dobijamo putem ovog sajta su vise nego potrebne i korisne. Generalno, ovaj sajt je najbolji!
Tekst je kratak i jasan. Video podrška tekstu je odlična. Informacije koje dobijamo putem ovog sajta su vise nego potrebne i korisne. Generalno, ovaj sajt je najbolji!
Odlican clanak. To je zaista buducnosta nase hirurgije!
Nemam reci, fantastican tekst. O sajtu SVE NAJBOLJE, samo tako nastavite.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke