Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460

Zašto je važno pratiti rast deteta?

Roditelji često primete razlike u visini između svog deteta i njegovih vršnjaka, što može izazvati zabrinutost oko toga da li dete raste dovoljno brzo. Situacije u kojima mlađe dete preraste starije često otvaraju pitanja o pravilnom razvoju, ali važan korak ka razumevanju rasta i zdravlja deteta jesu redovni sistematski pregledi. Ovi pregledi pružaju dragocen uvid u napredak detetovog rasta i omogućavaju pravovremeno otkrivanje eventualnih odstupanja.

Pravilan rast odražava dobro opšte zdravlje, adekvatnu ishranu i stabilno psihoemocionalno okruženje. Deca najintenzivnije rastu u prvoj godini života, kada mogu dostići čak 25 centimetara rasta, dok u pubertetu ulaze u svoju završnu fazu razvoja, koja se završava oko 17. ili 18. godine. Praćenjem rasta, na vreme mogu se otkriti mogući problemi i obezbediti najbolji uslovi za zdrav razvoj deteta.

Karta rasta kao alat za praćenje

Jednostavne i lako dostupne karte rasta, koje pedijatri koriste, omogućavaju beleženje podataka potrebnih za praćenje rasta. Tu se unose podaci poput pola, datuma rođenja, telesne mase i dužine po rođenju, visine roditelja, kao i poslednje izmerene visine deteta sa datumom merenja. Karte Svetske zdravstvene organizacije služe kao standard za poređenje, prema kome se može proceniti da li dete raste u skladu s očekivanjima.

Posebnu pažnju na rast deteta treba obratiti ako visina ne odgovara njegovom genetskom potencijalu, ukoliko dete prestane da raste, zaostaje u visini za vršnjacima ili ako dete ima problem sa gojaznošću. U ovakvim situacijama preporučuje se poseta pedijatru, koji vas mogu uputiti na dalje analize.

Terapija hormonom rast može doneti promene

Faktori poput genetike, ishrane, sna, fizičke aktivnosti i okruženja utiču na rast, a određena hronična stanja mogu ga ometati. U slučajevima kada se posumnja na usporeni rast, terapija hormonom rasta može pružiti mnoge prednosti, uključujući povećanje gustine kostiju, bolju mišićnu masu i smanjenje masnog tkiva. Hormon rasta ima i kognitivne benefite, kao što su bolja pažnja, pamćenje i jezičke sposobnosti.

Terapija niskog rasta je kompleksna jer obuhvata veliki broj različitih uzroka zaostajanja u rastu. U najvećem broju slučajeva, lečenjem osnovne bolesti koja je uticala na rast, optimalizuje se i rast (celijakija, hronične infekcije, rahitis, anemije...). U različitim endokrinopatijama, supstituciona hormonska terapija najčešće u potpunosti omogućava fenomen brze nadoknade u rastu i postizanje željene finalne visine.

Podržimo decu u njihovom razvoju!

Niska visina kod dece može ih učiniti ranjivima i uticati na socijalnu izolaciju ili diskriminaciju. Rano prepoznavanje i lečenje problema rasta omogućava najbolje rezultate, posebno kada se sa terapijom započne pre puberteta. Na taj način, detetu se pruža najveća šansa za postizanje zadovoljavajuće visine u odraslom dobu. Ipak, važno je imati na umu da svako dete raste svojim tempom i da poređenja sa vršnjacima nisu uvek korisna.

Osim toga, važno je podsetiti se da svako dete raste i razvija se jedinstveno, pa poređenje sa drugima nije uvek korisno.

Istraživanja pokazuju da je više od 90% dece niže visine potpuno zdravo. Rast je jedan od ključnih aspekata razvoja deteta i odvija se pod uticajem kombinacije genetskih i spoljašnjih faktora – i uvek u svom, jedinstvenom ritmu.


Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 0

Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde


ZAKAZIVANJE 063/687-460