Ksantelazma je benigna kožna lezija koju karakterišu žućkaste, ravne, nepigmentirane papule i plikovi. Najčešći tip se nalazi na očnim kapcima, ali se mogu pojaviti i na očima ili oko njih. Ksantelazme su u većini slučajeva bezopasne i ne izazivaju neugodne simptome.
Patogeneza
Ksantelazma je uzrokovana naslagama holesterola i drugih masti na koži. Ksantelazme se mogu pojaviti na očnim kapcima ili oko očiju.
Holesterol je vrsta masti koja je vitalna za dobro zdravlje; međutim, previše holesterola u krvi može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema kao što su bolesti srca ili moždani udar ako se vremenom nakuplja u određenim delovima tela. Ksantelazme se dešavaju kada se previše LDL haolesterol nakupi na spoljašnjem sloju (epidermisu) ćelija Vaše kože što uzrokuje da one postanu otečene i uvećane - ovo stanje je poznato kao ksantomatoza.
Zbog čega nastaje ksantelazma?
Ksantelazma može biti uzrokovana genetskom predispozicijom i ima tendenciju da utiče na one koji su stariji od 40 godina. Žene češće nego muškarci imaju ovo stanje, iako i muškarci mogu biti pogođeni.
Nije jasno šta tačno uzrokuje ksantelazmu, ali se smatra da je povezana sa nivoom holesterola u krvi (hiperlipidemija). Stanje je takođe povezano sa dijabetes melitusom (tip 2) ili gojaznošću - posebno oko struka - iako neće svi koji imaju ova stanja razviti ksantelazmu.
Određeni pacijenti sa ksantelazmom uopšte ne doživljavaju nikakve simptome, dok drugi mogu razviti žućkaste kvržice oko očiju koje imaju negativni estetski uticaj na izgled lica. Veličina i broj ovih kvržica varira od pacijenta do pacijenta, ali obično ne izazivaju bol ili nelagodnost.
Vrste ksantelazmi
- Ksanthelasma palpebrarum - jedan od najčešćih oblika ksantelazme i pojavljuje se na očnim kapcima. Ove žućkaste izbočine se mogu ukloniti hirurškom intervencijom, mogu se umanjiti laserskom terapijom ili krioterapijom.
- Ksantelazma sclerale - ovo je još jedna vrsta ksantelazme koja se pojavljuje na beonjačama očiju (sklera) i obično je povezana sa hipertenzijom (visok krvni pritisak). Lečenje ove vrste može uključivati operaciju ili terapiju lekovima.
Simptomi
Najčešći simptom ksantelazme je bezopasan rast masnog tkiva ispod gornjeg sloja kože. Ove grudvice su žute ili bele boje, okruglog ili ovalnog oblika. Mogu varirati u veličini od 1 milimetra do nekoliko centimetara u prečniku.
Pacijenti sa ksantelazmom mogu takođe imati žućkastu kožu oko očiju (periorbitalni ksantomi). Boja može biti od svetlo žute do tamno braon.
Da li je ksantelazma bolna?
Ksantelazma sama po sebi nije bolna, ali može izazvati probleme ako naraste dovoljno da pritisne vaše oko ili kapak. Možda ćete imati problema da potpuno otvorite oči zbog ovog pritiska, posebno ako pokušavate da vidite udaljene predmete samo kroz jedno oko. Stanje takođe može da izazove ogrebotine rožnjače usled trljanja o kapke maramicom (usled brisanja očiju, skidanja šminke i slično).
Operacija uklanjanja ksantelazme hirurškim putem
Kako bi se uklonila ksantelazma sa kapaka, pacijent se može odlučiti za hiruršku eksciziju, koja je najefikasnija metoda uklanjanja ksantelazmi. Ova procedura uključuje uklanjanje celog ili dela viška tkiva sa područja gde se formiralo.
Hirurg će napraviti rez na dnu kapka, koji će zatim povući da bi otkrio zahvaćeno područje. Hirurg će koristiti skalpel ili alat za elektrokauterizaciju da odseče sav višak tkiva. Kada vam se ukloni sva ksantelazma, hirurg će zašiti ranu tako da pravilno zaceli.
Uklanjanje ksantelazme hirurškom ekscizijom omogućava potpuno uklanjanje svih komponenti ksantoma bez ostavljanja zaostalih ožiljaka ili deformiteta. Trebalo bi da očekujete da ćete posle operacije osetiti bol i nakratko vrtoglavicu ako ste bili pod sedativima tokom procedure. Takođe možete primetiti modrice i otok oko očiju. Ova stanja su prolazna, a poboljšanje i definitivni rezultati se očekuju u roku od nedelju dana.
Blefaroplastika sa uklanjanjem ksantelazmi
Blefaroplastika je hirurška procedura kojom se uklanja višak kože i masti sa područja gornjih kapaka. Može se izvoditi zajedno sa uklanjanjem ksantelazme. Višak kože se zatim podiže i uklanja sa lica.
Gornji kapak se zatim sužava umetanjem šava kroz ivicu kapka. Ovo sprečava ponovnu pojavu viška kože u ovoj oblasti. Ako imate teške vrećice ispod očiju, one se takođe mogu ukloniti tokom ove procedure.
Blefaroplastika rezultira osveženim i podmlađenijim izgledom celokupnog lica, gde oči bivaju izraženije. Bore oko očiju su zaglađene, a kapci podignuti. Blefaroplastika je veoma popularna anti-age procedura, a kada joj se doda otklanjanje ksantelazmi, ima svojevrsne zdravstvene prednosti.
Oporavak
Sa medicinske tačke gledišta, ksantelazma je benigno stanje koje ne izaziva nikakve ozbiljne, dalje simptome. Pošto je koža na očnim kapcima tanka, osetljiva i delikatna, moguće je da nakon operacije nastanu mali ožiljci. Međutim, ovi ožiljci su obično veoma mali i jedva primetni.
Oporavak će zavisiti od vrste operacije. Ako imate ekscizionu proceduru, gde se ksantelazma uklanja kroz rez na koži (operacija), trebalo bi da očekujete otok, modrice i bol nekoliko dana nakon operacije. U većini slučajeva, ovi neželjeni efekti će se povući u roku od nedelju dana i možda ćete morati da izbegavate naporne aktivnosti tokom tog vremena.
Ako imate jednostavnu proceduru u kojoj se koristi samo laser (neinvazivna hirurgija), ne bi trebalo da bude otoka, bola ili modrica, ali od ove procedure u većini slučajeva ne možete da očekujete da će ksantelazme biti u potpunosti uklonjene.
„Ksantelazma na očnim kapcima se u mnogim slučajevima spontano povlači, međutim, ako ometa kvalitet života ili je estetski neprihvatljiva, preporučljivo je lečenje i hirurška intervencija koja će zauvek sanirati problem" poručuje spec. dr Branko Rudić.
Broj komentara: 0
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde