Soor (mlečac) kod beba

Inficiranje | Soor ili mleko? | Lečenje

Soor (kandidijaza) je gljivična infekcija usne duplje izazvana gljivicom Candida albicans, koja se može naći u vagini i na majčinim bradavicama. Ova infekcija se kod beba manifestuje beličastim naslagama na jeziku ili unutrašnjoj strani obraza, kao i na nepcu i desnima. Naziv mlečac potiče od izgleda infekcije - bele naslage podsećaju na zgrušano mleko.

Inficiranje bebe

Jedan od načina jeste infekcija na samom porođaju. Naime, prilikom prolaska bebe kroz porođajni kanal može se dogoditi da beba dođe u kontakt sa gljivicom, naročito ako kod majke postoji razvijena infekcija koja prethodno nije lečena.

Drugi način jeste za vreme dojenja ili hranjenja bebe. Postoji mnogo razloga zbog kojih je važno da majka vodi računa o svojoj ishrani dok doji - kako zbog sebe, tako i zbog bebe. Nedovoljna higijena bebinog pribora za jelo (cucli, flašica ili kašičica) može dovesti do razvoja gljivice koja se nastanjuje u bebinim ustima. Isto tako, nedovoljna higijena bradavica i ruku majke prilikom dojenja takođe izlaže bebu riziku od infekcije soorom. Osim u pomenutim situacijama (porođaj, dojenje, hranjenje ili pojenje), mlečac se može javiti i nakon ili tokom terapije antibioticima. Nedovoljno jak imunitet bebe još jedan je razlog za pojavu ovog gljivičnog oboljenja, kao i nedostatak nekih vitamina i minerala.

Soor je česta pojava i u periodu nicanja zuba ili u vreme lakših virusnih infekcija. Pošto su nervozne zbog nicanja zubića ili prehlade, bebe će često stavljati ruke u usta, čime mogu podstaći razvoj gljivice u usnoj duplji. 

Razlika između soora i mleka

Nije neobično da se nakon podoja primete beličaste naslage u bebinim ustima. Međutim, kako utvrditi da li se radi o sooru ili o običnim naslagama mleka?

Ukoliko pokušate da očistite bebina usta komadićem gaze umočenim u rastvor sode bikarbone, mlečne naslage će se gotovo odmah skinuti i ostati na gazi. Za razliku od mlečnih naslaga, soor se neće skinuti nakon blagog trljanja naslaga gazom. Osim toga, ova infekcija je često praćena bolom, promenama u bebinom ponašanju (odbijanje hrane) i nervozom. Nije retko ni da se beba otežano doji ili preterano cokće, što takođe ukazuje na to da je u pitanju soor.

Lečenje soora

Najjednostavniji tretman za soor jeste ispiranje usne duplje (jezika, desni, unutrašnje strane obraza i nepca) rastvorom sode bikarbone.

Rastvor se pravi od jedne kašičice sode bikarbone i 100 ml prokuvane i prohlađene vode. Komad gaze umočite u rastvor i obmotajte oko prsta, a zatim pola sata do sat vremena pre dojenja pažljivo prebrišite unutrašnjost bebinih usta. Isti postupak se može koristiti i za čišćenje bradavica: istim rastvorom prebrišite i bradavice, čime ćete smanjiti mogućnost da se soor dalje razvija. Ako infekcija traje duže nego što je očekivano ili sporo prolazi (gljivične infekcije inače umeju biti jako uporne), možete koristiti i neku kremu ili gel protiv gljivica.


Podeli tekst:

Prof. dr Vesna Stojanović je dečiji nefrolog iz Novog Sada sa dugogodišnjim iskustvom u radu sa decom.

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 0

Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde