U prošlosti je joga bila „muška stvar“ ali je poslednjih nekoliko decenija postala pretežno „ženska stvar“. Joga za trudnice je nastala tako što su neke vežbačice joge zatrudnele a želele su da nastave praktikovati jogu i u drugom stanju. Druge trudnice su uvidele da se nedovoljno kreću i da će im za lakši i sigurniji porođaj trebati razgibanije telo i mirniji um. Treće su osećale bol u leđima. Praktično, joga je jedini sport koji se može vežbati i u trudnoći.
Osnovna stvar u jogi za trudnice je to da trudnoća nije bolest. Druga važna stvar je to da vam je potrebno kretanje i vežbanje a da pri tom treba što više da se oslanjate na svoje instinkte (zahvaljujući tim instinktima svet još uvek postoji) i da radite ono, onako i onoliko koliko se osećate dobro. Vi najbolje znate šta se dešava u vašem telu.
Dakle, vežbamo normalno sa nekoliko ograničenja i/ili prilagođavanja:
Ne radimo one položaje i vežbe koji pritiskaju matericu ili previše naprežu stomačne mišiće.
Izbegavamo obrnute položaje, tesna uvrtanja i savijanja unazad.
Produžavamo opuštanja na kraju vežbanja.
Joga je, dakle, odlična za trudnoću jer jača mišiće i zglobove i uvećava razgibanost tela, umanjuje bolove u leđima i išijas, smanjuje oticanje nogu, poboljšava varenje i spavanje te pomaže uravnoteženju krvnog pritiska. Tehnike disanja pomažu otklanjanju toksina putem poboljšane cirkulaciju i metabolizma. Specijalna joga opuštanja (joga nidra) uz pozitivne sugestije, unapređuju mentalno stanje trudnice i otklanjaju strahove koji su česti u trudnoći.
Prvo tromesečje:
Mada se u prvom tromesečju trudnoća najmanje vidi spolja, iznutra se dešava prava revolucija u kojoj se telo prilagođava novim uslovima. Među ostalim promenama, u prvom trimestru se javlja povećanje količine krvi i pad krvnog pritiska što dovodi do lakog zamaranja. Kako je ovo tromesečje (naročito prvih deset nedelje) najrizičnije, neophodno je vežbati posebno pažljivo i sa što više odmaranja između i na kraju vežbi.
U ovom periodu mogu se raditi skoro sve osnovne vežbe ali je presudno to da slušate svoje telo i prepoznate kada treba zastati i odmoriti se. Ako se uz neku vežbu osećate loše – zastanite; ako se osećate dobro – nastavite.
Završno opuštanje, Šavasana, može se raditi na leđima dokle god ne osećate nikakve nelagodnosti. Treba imati u vidu i to da ležanjem na leđima vršite pritisak na veliki krvni sud koji nosi krv iz materice ka srcu (vena cava), te da ležanjem na levoj strani možete olakšati sebi ako osećate nelagodnost ležeći na leđima.
Drugo tromesečje:
Treće tromesečje:
Ukratko, u poslednjem tromesečju i položaji i disanje i opuštanja pripremaju vas i uvode u porođaj.
Upozorenja i ograničenja
Joga telesne vežbe i asane ne bi trebalo da rade trudnice koje:
- nose dva ili više plodova
- usled trudnoće pate od povišenog krvnog pritiska
- su već imale prevremene porođaje
- imaju prerano otvorene grlić materice, ili su već imale spontani pobačaj u drugom tromesečju.
- imaju uporno vaginalno krvarenje ili spuštenu posteljicu ( placenta previa – koja je usađena u donjem segmentu).
- imaju ozbiljne bolesti koje po svojoj prirodi onemogućavaju vežbanje joge.
Ova se ograničenja odnose na vežbe i položaje. Istovremeno, ostali vidovi priprema za porođaj, kao što su disanje, meditacija i opuštanja više se nego preporučuju i kod gore navedenih stanja.
U nastavku vam dajemo jedan broj položaja (asana) i vežbi.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde