Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460

Rekonstruktivna hirurgija metodom po Ilizarovu

Ilizarov metoda je inovativna tehnika u rekonstruktivnoj hirurgiji koja se koristi za lečenje kompleksnih povreda i deformiteta kostiju. Razvio ju je dr Gavril Ilizarov pedesetih godina prošlog veka u Sovjetskom Savezu, dok je radio sa pacijentima koji su patili od nesraslih preloma, lažnih zglobova (pseudoartroza) i deformiteta udova. Ilizarov je otkrio da primena precizno kontrolisanih sila kompresije i distrakcije može stimulisati formiranje nove kosti, omogućavajući tako produženje kostiju, zarastanje kompleksnih preloma i korekciju deformiteta.

Ova metoda se bazira na postavljanju Ilizarovog aparata, koji se sastoji od serije metalnih prstenova, žica i šrafova koji se pričvršćuju direktno na kosti pacijenta. Kroz kontrolisano podešavanje aparata, lekar može izazvati produženje ili kompresiju kosti u zavisnosti od terapijskih ciljeva. Ilizarov aparat omogućava ortopedskim hirurzima da prilagode tretman u hodu, što omogućava postizanje optimalnih rezultata čak i kod komplikovanih slučajeva gde druge metode nisu dale zadovoljavajuće rezultate.

Osnovni principi i primena Ilizarovog aparata

Ilizarov aparat primenjuje principe kompresije i distrakcije na koštane fragmente. Distrakcija (postepeno razdvajanje koštanih segmenata) stimuliše proces osteogeneze, odnosno regeneraciju kosti. Na taj način, moguće je produžiti kost čak i u situacijama gde je došlo do ozbiljnih povreda ili urođenih skraćenja ekstremiteta.

Ova metoda se koristi kod pacijenata koji se suočavaju sa sledećim stanjima:

  1. Pseudoartrozama (lažnim zglobovima) - kada kost ne može pravilno da zaraste, Ilizarov aparat omogućava stabilizaciju i obnavljanje koštane strukture kroz postepenu stimulaciju zarastanja.
  2. Loše srasli prelomi - u slučajevima gde je kost nepravilno srasla nakon preloma, Ilizarova metoda omogućava korekciju i ponovnu stabilizaciju kosti.
  3. Nejednakosti ekstremiteta - kod pacijenata koji imaju različitu dužinu ekstremiteta (često kao posledica povreda, infekcija ili urođenih deformiteta), aparat se koristi za postepeno produženje kraće kosti.
  4. Akutna trauma - u složenim prelomima, posebno kod otvorenih i kominutivnih preloma (gde je kost polomljena na više fragmenata), Ilizarov aparat omogućava precizno postavljanje i stabilizaciju koštanih fragmenata, sprečavajući dalje komplikacije i omogućavajući zarastanje.
  5. Osteomijelitis (infekcija kosti) - Ilizarova metoda se često koristi u lečenju osteomijelitisa, odnosno infekcije kosti, zbog svoje sposobnosti da istovremeno stabilizuje kost, omogućava uklanjanje inficiranog tkiva i podstiče regeneraciju zdravog koštanog tkiva.

Kako funkcioniše Ilizarov aparat?

Kroz proces distrakcione osteogeneze, Ilizarova metoda stimuliše regeneraciju kosti i obnavljanje tkiva. Kada se prstenovi aparata postepeno podešavaju, javlja se mikrotenzija između krajeva kosti, koja podstiče prirodni proces zaceljivanja. Tkivo i kost formiraju nove ćelije u prostoru između krajeva kosti, čime se omogućava produženje ili rekonstrukcija kosti u skladu sa terapijskim potrebama.

Ilizarova metoda predstavlja temelj rekonstruktivne hirurgije, jer omogućava lekarima da sa visokom preciznošću leče čak i najkomplikovanije povrede i deformitete. Ona je promenila paradigmu lečenja složenih preloma i deformiteta ekstremiteta i nastavila da se razvija kroz unapređenja u tehnologiji i tehnikama tretmana.

Ilizarov aparat je struktura sastavljena od prstenova koji okružuju ekstremitet, dok su kroz koštane fragmente provučene tanke žice i šrafovi, obezbeđujući stabilnost i prilagodljivost. Aparat omogućava lekarima da postepeno primenjuju sile kompresije ili distrakcije, koje podstiču regeneraciju koštanog i mekog tkiva. Ovim postepenim prilagođavanjem lekar može kontrolisati proces zarastanja i obezbediti optimalne rezultate.

Postavljanje Ilizarovog aparata podrazumeva sledeće procedure:

  1. Priprema i operacija - pre operacije se vrši detaljna dijagnostika, uključujući rendgen i CT snimke, kako bi se odredio plan lečenja. Tokom operacije, aparat se postavlja precizno i stabilizuje preko žica i prstenova koji se nalaze izvan tela.
  2. Postoperativni period i rehabilitacija - nakon operacije, pacijent prati uputstva za postepeno širenje ili kompresiju aparata. Rehabilitacija traje nekoliko meseci i uključuje fizioterapiju i redovne kontrole.
  3. Izazovi u lečenju - najčešći izazovi uključuju nelagodnost, infekciju oko mesta gde žice prolaze kroz kožu, kao i psihološke izazove zbog dugog trajanja tretmana.

Šta pacijent može da očekuje od Ilizarove metode?

Iako je metoda veoma efikasna, prisutni su i potencijalni rizici, uključujući:

  • Infekcije na mestima gde žice ulaze u kožu, koje se kontrolišu antibioticima i lokalnim tretmanima.
  • Poremećaji u fiksaciji kada se aparat ne održava pravilno, što može usporiti zarastanje.
  • Psihološki uticaji zbog dugotrajnosti tretmana, što zahteva podršku lekara i porodice. Psihološki, pacijentima je potrebno vreme da se adaptiraju, ali pozitivni rezultati obično prevazilaze izazove.

S modernom tehnologijom, Ilizarova metoda je dodatno unapređena. Upotreba kompjuterskog navođenja i modernih materijala doprinosi preciznosti aparata, skraćujući vreme lečenja i poboljšavajući uspeh terapije.

„Ilizarova metoda predstavlja temelj rekonstruktivne hirurgije i pruža priliku pacijentima da prevaziđu složene koštane probleme. Savremene tehnike omogućavaju ortopedskim hirurzima da postignu odlične funkcionalne rezultate, pružajući nadu pacijentima koji se suočavaju sa ozbiljnim ortopedskim problemima“, poručuje dr Filip Maljković.


Podeli tekst:

Spec. dr Filip Maljković je specijalista ortopedije sa traumatologijom sa dugogodišnjim radnim iskustvom.

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 0

Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde


ZAKAZIVANJE 063/687-460