Akutna dilatacija želudca predstavlja iznenadno nakupljanje velike količine želudačnog sadržaja i gasova koji se ne resorbuju i ne transportuju u niže partije digestivnog trakta u odsustvu organske opstrukcije želudca.
Uzrok nastanka
Uzrok nastanka nije poznat. Najčešće nastaje 48 do 72 sata nakon hirurške intervencije u trbuhu ili van njega, mada se razvija i u toku akutnih i hroničnih oboljenja kao što su holecistitis, šećerna bolest, endokarditis, pneumonija. Ispoljava se i nakon anestezije, abdominalne traume ili preteranog konzumiranja hrane.
Klinička slika
Poremećaj se ispoljava iznenadnom mučninom, povraćanjem velike količine želudačnog i duodenalnog sadržaja, tako da brzo dolazi do dehidratacije, hipokaliemije, hemokoncentracije i azotemije. Acidobazna ravnoteža nije poremećena zbog istovremenog gubitka želudačnog i duodenalnog sadržaja. Bolesnici postaju nemirni i adinamični. Hipovolemija, tahikardija i redukovano izlučivanje urina brzo dovode do šoka.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike, objektivnog pregleda, laboratorijskih nalaza, nativne grafije abdomena, endoskopije želudca i duodenuma.
Lečenje
U lečenje bolesnika se uvodi nazogastrična sonda, sprovodi se hidratacija uz korekciju elektrolitskog disbalansa i acidoze. Uz pravovremenu terapiju prognoza je uglavnom dobra.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde