Kada se lekovi mogu dati direktno u zglob kolena?

Pacijenati sa hroničnim reumatskim bolovima u zglobovima često oralno uzimaju različite analgetike i idu na brojne tretmane fizikalne terapije što može biti iscrpljujuće. Mnogi reumatolozi danas preporučuju lečenje pomoću aplikacije leka direktno u zglob. Reumatolog, doktor Ivan Jeremić nam je objasnio na koji način, kod kojih pacijenata i stanja je moguć takav način lečenja. Tom prilikom je istakao i prednosti i nedostatke ovakvog načina lečenja.

bol u kolenu

Za koga je ubrizgavanje leka direktno u zglob odgovarajuća opcija?

"Bolesno koleno je jedan od razloga za davanje lekova injekcijom unutar zgloba. Najčešće je u pitanju degenerativna bolest, artroza kolena ili gonartroza.  Na     ovakav način može da se pomogne u lečenju zapaljenskih promena u zglobu kolena (artritis), u bolestima kao što su reumatoidni artritis i giht" , na samom početku objašnjava dr Jeremić.

Doktor naglašava da je najpre neophodno postaviti ispravnu dijagnozu stanja u kojem se koleno nalazi. To se može uraditi nakon razgovora, pregleda pacijenta i određivanja potrebnih dodatnih laboratorijskih testova i snimanja (rendgengrafija, ultrazvuk i magnetna rezonanca). Pre bilo kakve intervencije, pacijent mora da bude informisan o proceduri, kao i o korisnim efektima i rizicima.

Vrste lekova koji se aplikuju direktno u zglob

Kako dr Jeremić navodi, u zglob kolena se mogu putem injekcije davati: 

  • kortikosteroidi;
  • komponente koje nedostaju sinovijskoj tečnosti (npr. hijaluronska kiselina);
  • autologa kondicionirana plazma;
  • matične ćelije.

Kada se javi otok, bol i otežano kretanje treba posumnjati da je reč o zapaljenju unutar zgloba. U nekim stanjima javlja se i povišena lokalna temperatura i crvenilo. U takvim stanjima treba uključiti kortikosteroide: "Kortikosteroidi imaju najdužu istoriju primene. Oni deluju na taj način što suzbijaju zapaljenje unutar zgloba, deluju na otok, bol u zglobu, crvenilo i lokalno povišenu temperaturu."

"Međutim, u slučaju davanja ovih lekova, osim lokalnih, mogu se javiti i sistemski neželjeni efekti kod pacijenata koji boluju od povišenog krvnog pritiska i dijabetesa. U tom slučaju lekar će napraviti prilagođavanje njihove internističke terapije."

Zdrava sinovijska tečnost ispunjava zglobnu šupljinu vršeći uloge podmazivanja i olakšavanja kretanja u zglobu. Osim toga, ona posreduje u ishrani i uklanjanju otpadnog materijala iz zgloba. Kod degenerativne ili zapaljenske bolesti kolena, sinovijska tečnost ne obavlja pomenute uloge na pravilan način zbog nedostatka normalnog sadržaja. U tom slučaju, putem injekcije se u zglob kolena daje važna komponenta normalne sinovijske tečnosti - hijaluronska kiselina.

Postupak aplikacije lekova direktno u zglob kolena

Nakon konsultacije sa reumatologom koji ima iskustva sa davanjem preparata direktno u zglob, obavezno pod kontrolom ultrazvuka, lekar procenjuje koji od pomenutih lekova samostalno ili u kombinaciji, treba davati kod konkretne bolesti kolena.

Kako dr Jeremić objašnjava, davanje injekcione terapije u zglobove podrazumeva da se procedura sprovodi u profesionalno opremljenoj, čistoj i dobro osvetljenoj prostoriji. Potrebno je da se pacijent postavi u odgovarajući položaj na medicinski krevet. Pacijent se postavlja u ležeći položaj na dva načina:

  • dok leži na leđima za pregled prednjeg i bočnih delova kolena;
  • dok leži na stomaku za pregled zadnje postavljenih struktura.

"Olakšavanje uslova pregleda može vršiti manji valjkasti jastuk koji se postavlja ispod kolena, davanje lokalne anestezije pre punkcije ili davanja lekova u zglob kolena putem injekcije. 24 sata nakon davanja ovakvih injekcija zglobove potrebno je poštedeti se od preterane aktivnosti."

aplikacija leka

Procedura davanja injekcija u zglob kolena obavezno se vrši u aseptičkim uslovima (medicinski standardizovanim uslovima čistoće koji sprečavaju pojavu infekcije). Intervenciju sprovodi lekar uz pomoć medicinskog tehničara, a iako su alergijske i anafilaktičke reakcije nakon ovog postupka veoma retke, potrebno je da ordinacija poseduje lekove i opremu za oživljavanje.

Punkcija zgloba

Na pitanje šta je punkcija zgloba, doktor objašnjava da je to intervencija koja predstavlja uklanjanje viška patološke tečnosti iz zgloba (izliva). Punkcija može da prethodi davanju intraartikularnih lekova.

"U nekim slučajevima ovakva intervencija nam je potrebna da bismo postavili dijagnozu bolesti kolena, kao što je to u slučaju gihta ili infekcije." - ističe dr Jeremić i dodaje: "U slučaju postojanja samo degenerativne bolesti kolena, značaj punkcije ogleda se u tome što povećava efikasnost datog injekcionog leka. Lokalnom primenom lekova na ovakav način, uprkos ispoljavanju izvesnih sistemskih efekata, može se smanjiti pojava neželjenih efekata na digestivni trakt."

Modaliteti lečenja degenerativne bolesti kolena

Degenerativne bolesti kolena moguće je lečiti:

  • sistemski - lekovima koji se uzimaju oralno;
  • lokalno - lekovima koji se nanose na površinu kože;
  • metodama fizikalne terapije.

U određenim slučajevima postoji potreba za primenom injekcionih lekova u zglob kolena, najčešće onda kada prethodno pomenuti modaliteti lečenja ne pomažu u dovoljnoj meri: "Kada su u pitanju zapaljenske bolesti kolena, kao sto su giht i reumatoidni artritis, davanje intraartikularne terapije u koleno je važna terapijska mogućnost uz primenu specifičnih lekova koji kontrolišu zapaljenski proces u organizmu." - kaže dr Jeremić.

Trajanje efekta aplikovanog leka

Trajnost efekta ovakvog načina lečenja zavisi od karakteristika bolesti i lekova koji se primenjuju. Nekada oštećenja koja postoje u zglobu kolena mogu biti toliko izražena, da je hirurška intervencija jedino moguće rešenje. Važni parametri medikamenata koji utiču na trajanje pozitivnog efekta su pre svega količina, koncentracija leka i mogućnost njihove zajedničke primene koje dodatno uvećava pozitivan rezultat.

Doktor Jeremić kaže i da je ponavljanje procedure moguće, ali naglašava da je u slučaju davanja preparata kortikosteroida potrebno insistirati na najmanjoj dozi koja može dovesti do poboljšanja. Kada su u pitanju preparati hijaluronske kiseline, njihovo davanje se vrši prema protokolima u zavisnosti od tipa preparata.

Prednosti i rizici primene intraartikularne terapije

Prednosti aplikovanja leka direktno u zglob se ogledaju u tome što ovakav terapijski modalitet brzo pokazuje rezultate, oni se dugo zadržavaju, a pokazuju visok nivo bezbednosti kada je u pitanju očuvanje zdravlja sistema organa za varenje, kardiovaskularnog i endokrinog sistema. 

Rizici kod primene injekcione terapije u zglobove postoje, ali su minimalni i odnose se na:

  • mogućnost infekcije;
  • lokalne reakcije preosetljivosti;
  • sistemske reakcije preosetljivosti.

Obavljanje intervencije u aseptičkim uslovima smanjuje mogućnost pojave infekcije. Lokalne reakcije tipa crvenila na mestu davanja su benigne prirode i najčešće se leče hladnim oblogama.

"S obzirom na mogućnost nastanka alergijskih reakcija i anafilaktičkog šoka, ordinacija mora posedovati anti-šok reanimacionu terapiju. Pacijenta je potrebno ispratiti i određeno vreme nakon davanja ovakve terapije."

Kontaindikacije 

Kontraindikacije primene leka koji se aplikuje intraartikularno mogu biti apsolutne i relativne:

  • Apsolutna kontraindikacija bi bila preosetljivost na bilo koju komponentu preparata koji se daju putem injekcija;
  • Relativne kontraindikacije se odnose na sumnju na infekciju kolena, ali i na poremećaj zgrušavanja krvi, nekontrolisanu hipertenziju i dijabetes, kao i lokalne kožne reakcije.

Direktno aplikovanje leka u druge zglobove

U toku našeg razgovora, doktor Ivan Jeremić nam je objasnio da opisana procedura punktiranja i davanja lekova može da se primeni i na druge bolesti i stanja.

"Primenjuje se kod stanja koja se tiču kako zglobnog tako i vanzglobnog reumatizma (zapaljenje tetiva, burzi). U pitanju su zglobovi ramena, lakata, ručnih zglobova i šaka, kukova, skočnih zglobova i stopala." 


Podeli tekst:

Dr Ivan Jeremić je specijalista interne medicine uže specijalnosti iz reumatologije. Svoje profesionalno radno iskustvo stekao je radom u privatnim i državnim ustanovama.Posebne oblasti stručnosti su mu zapaljenske i deg...

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 0

Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde