Kada kažemo 'hijaluronska kiselina', verovatno pomislite na kozmetiku ili pak filere koji...
Dr Ivan Jeremić je specijalista interne medicine koji radi u na Institutu za reumatologiju u Beogradu.
Zvanje primarijusa dobio je 2014 godine.
Svoje profesionalno radno iskustvo stekao je radom u državnim i privatnim ustanovama.
Posebne oblasti interesovanja dr Jeremića su:
- zapaljenske i degenerativne reumatske bolesti,
- muskuloskeletni ultrazvuk (dijagnostičke i interventne procedure),
- biološka terapija,
- sistemske bolesti vezivnog tkiva,
- autoinflamatorni sindromi, bolni sindromi.
Dr Jeremić se bavi dijagnostikovanjem i lečenjem:
- hroničnih artritisa, metaboličkih artritisa, vaskulitisa,
- degenerativnih reumatskih stanja i vanzglobnog reumatizma,
- osteoporoze i metaboličkih bolesti kostiju.
Takođe, obavlja intervencije pomoću muskuloskeletnog ultrazvuka na zglobovima i okolozglobnim mekim tkivima.
Nakon specijalističkih studija dr Jeremić usavršavao se na brojnim kursevima i edukacijama.
Poseduje sertifikat GCP kurseva, sertifikat osnovnog i srednjeg kursa muskuloskeletnog ultrazvuka i uvodnog EULAR on-line kursa muskuloskeletnog ultrazvuka.
Poseduje i sertifikate kurseva: European vasculitis society course, Contraversies in rheumatology, Postgraduate rheumatology course for south-eastern Europe.
Bio je predstavnik mladih reumatologa u EMEUNET (Emerging EULAR Network) u periodu 2014. - 2018. godine. Bio je učesnik u World Arthritis Day inicijativi. Autor i koautor je brojnih naučnih radova objavljenih u zemlji i inostranstvu.
Autor je protokola primene metotreksata i ciklofosfamida na Institutu za reumatologiju u Beogradu.
Pregled kod dr Ivana Jeremića možete zakazati putem sajta Stetoskop.info ili pozivom na broj telefona 063/687-463.
Poštovani
obraćam Vam se u ime moje supruge zbog dugotrajnog problema sa bolovima u karlici i donjem delu leđa, koji traju još od trudnoće, a do danas nismo uspeli da dobijemo jasnu dijagnozu.
Bolovi su počeli u 6. mesecu trudnoće, prestali oko 8. meseca, a zatim se ponovo javili oko mesec dana nakon porođaja – toliko jaki da nije mogla da ustane iz kreveta niti da hoda, bila je stalno na analgeticima.
MRI kičme je bio uredan. Kasnije je urađen i MRI karlice, koji je pokazao zapaljenje sakroilijakalnih zglobova. Urađen je i HLA-B27 test – pozitivan je.
Jedan reumatolog je predložio biološku terapiju, dok je drugi savetovao oprez jer smatra da bi sve moglo biti posledica zahtevne trudnoće i porođaja.
Supruga je počela da koristi Pflazac, uz koji je osetila veliko poboljšanje. Vremenom je smanjila dozu – prvo na pola, a zatim i na četvrtinu. U tom periodu nije imala bolove puna dva meseca.
Međutim, pre oko 15 dana bolovi su se ponovo pojavili – slabiji nego ranije, ali prisutni i ometaju je pri svakodnevnom kretanju.
Dodatne važne informacije: • Nema jutarnju ukočenost • Bol se javlja pri kretanju, dok u ležećem položaju ne boli • Fizikalna terapija joj je pogoršala stanje • Nekada se javljaju probadajući bolovi u cevanicama (donji deo nogu), kao da „sevne“ kad nagazi – kratko traje, ali je vrlo neprijatno • Trudnoća i porođaj su bili veoma zahtevni
Molim Vas, ukoliko imate mogućnost, da podelite svoje stručno mišljenje:
Da li se ovo uklapa u postporođajni reaktivni sakroileitis (eventualno mehanički uslovljen), ili se može razvijati u pravcu autoimune bolesti (npr. ankilozirajući spondilitis)?
Takođe me zanima: • Da li biste savetovali nastavak NSAID terapije, eventualno dodatne analize? • Da li je vreme da se ozbiljnije razmatra terapija (biološka ili neka druga)?
Unapred Vam hvala na vremenu i odgovoru.
Srdačno, Aleksandar
Poštovani Aleksandre,
Hvala što ste postavili ovakvo detaljno pitanje koje sadrži sve potrebne informacije. Vaša supruga ima više elemenata koji sugerišu da ima zapaljensko oboljenje: nalaz magnetne rezonance, HLA B27 pozitivnost, dobar odgovor na antiinflamatorne lekove. Najgore bi bilo da se ovakva stanja leče neprestanom ili čestom upotrebom kortikosteroida. Ono što je takođe bitno je kakve su vrednosti C reaktivnog proteina i da li je radila imunološke testove tipa reumatoidnog faktora? Potreban je i klinički pregled na osnovu kojeg bi se utvrdile polazne vrednosti indeksa oštećenja.
Srdačan pozdrav