Hidroterapija je terapijska metoda koja se zasniva na kontrolisanim pokretima, temperaturi i pritisku vode. Ova vrsta fizikalne terapije daje odlične rezultate kod različitih povreda koštano zglobnog i mišićnog sistema, kao i kod različitih oboljenja (Alchajmer, cirkulacija, neurološke manifestacije i drugo). Hidroterapija se odvija u bazenima specijalno namenjenim za tu svrhu, u rehabilitacionim ustanovama, nekim spa centrima i banjama, pod kontrolom fizijatra i fizio-terapeuta.
Da li ste znali da Srbija, zahvaljujući svom geografskom položaju i bogatim izvorištima, ima više od 100 banjskih lečilišta?
Sve informacije koje se tiču cene hidroterapije, slobodnih termina i pregleda odgovarajućeg lekara specijaliste, možete dobiti na Stetoskopu popunjavanjem kratke forme ili pozivom na 063 687 460. Zakažite pregled kod eksperata u oblasti fizikalne medicine i rehabilitacije:
Hidroterapija je odlična za zglobove
Hidroterapija ima blagotvorno dejstvo na zglobove, pomaže njihov oporavak i vraćanje funkcionalnosti. Banjesko lečenje se često preporučuje posle ugradnje veštačkog kuka ili operacije kolena. Postoji široka lepeza bolesti i stanja gde hidroterapija daje dobre rezultate, neka od njih su:
- Reuma
- Artritis
- Sportske povrede
- Deformiteta kičme (skolioza i kifoza)
- Paralize i pareze.
- Dečija cerebralna paraliza
- Povrede zglobova
- Smanjena pokretljivost mišića
- Hronična bol
Apsolutne kontraindikacije postoje kod osoba sa hidrofobijom, epilepsijom, otvorenim ranama, infekcijom, inkontinencijom i srčanom slabošću.
Pročitajte sve o fizikalnoj terapiji >>>>>>>
Hidroterapija nije isto što i plivanje. Evo kako deluje...
Vrsta vežbe, dužina tretmana i temperatura vode kombinovano proizvode terapijski efekat. Tokom vežbanja se pojačava cirkulacija, mobilisani su oslabljeni zglobovi i mišići. Celo telo se zagreva zbog tople vode i vežbanja, to dovodi do širenja krvnih sudova i cirkulacija na periferiji je pojačana. Benefiti za pacijenta su mnogostruki:
- Smanjuje se bol
- Mišići oslobađaju grčeva
- Pospešuje pokretljivost zglobova
- Vraća se memorija i tonus paralizovanih mišića
- Mišićna snaga i izdržljivost se povećavaju
- Smanjena ukočenost, bolji balans i koordinacija
- Nervi su stimulisani i cirkulacija poboljšana
- Raste ukupna pokretljivost bolesnika
Kako hidroterapija izgleda
Vodena sredina omogućava lakše izođenje pokreta i vežbi, što je naročito važno posle povreda i oboljevanja, kada je mišićna snaga smanjena tako da pacijent može da izvede pokret koji van vode neizvodljiv. Podiže nivo endorfina koji je prirodni analgetik, poboljšava cirkulaciju, podiže nivo imuniteta,pomože prilikom varenja i obezbeđuje vam dobar san.
Sve hidroterapijske procedure mogu se podeliti na lokalne i opšte, tu se ubrajaju kupke, tuševi, vežbe u vodi i hidromasaža.
Prema temperaturi vode razlikujemo hladne (10-20ºC), sveže (21-27ºC), mlake (28-33ºC), indiferentne (34-35ºC), tople (36-38ºC) i vrele (39-42ºC).
Hidromasaža
Hidromasaža je vodeni tretman u hidromasažnoj kadi, gde se mlaznicama pod visokim naponom stimuliše cirkulacija i podstiče limfna drenaža. Postoje dve vrste hidromasaže.
- Vrtložna masaža je vrsta podvodne masaže u kadama. Posebnim aparatima se usisava voda iz kade, a zatim mlazom usmerava na željeni deo tela, i postiže efekat lagane vibracije.
- Podvodna masaža je masaža jakim vodenim mlazom ispod površine vode. Pokreti se izvode posebnim redom.
Pacijenti pod kontrolom terapeuta ulaze u hidromasažnu kadu, gde im se na osnovu dijagnoze i željenog rezultata individualno određuje tretman. Fizioterapeuti uz pomoć tuša pod pritiskom prelaze preko bolnog i povređenog tkiva, što veoma brzo daje vidljive i uspešne rezultate.
Često se primenjuje kod oporavka nakon povreda, mialgija, degenerativnih bolesti lokomotornog sistema, a poseban oprez je potreban kod dece.
Banjski centri i odmarališta
Hidroterapija je u velikoj meri zastupljena u okviru banjskih rehabilitacionih centara. U našim krajevima, ovakav vid lečenja je tradicionalno prisutan stotinama godina, a Srbija ima banje specijalizovane za širok spektar oboljenja.
Terapija može biti korisna kod kardiovaskularnih oboljenja i respiratornog sistema, povreda i poremećaja lokomotornog sistema, zatim u rehabilitaciji onkoloških bolesnika dečjeg uzrasta. Produžena rehabilitacija se sprovodi kao lečenje, ali i kao prevencija.
Zahvaljujući svom turističkom potencijalu, banjski centri su postali destinacije pune zabavnih sadržaja, pa nije neuobičajeno da čitave porodice letovanje provedu upravo ovde! Cene transporta i smeštaja su uglavnom pristupačne, a osim druženja, veoma je važan oporavak čitavog organizma i kod zdravih osoba.
Broj komentara: 0
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde