Vaše telo se ubrzano menja, raste, te je potrebno nešto više hrane nego pre trudnoće. Ipak, ne preterujte sa hranom, kako zdravom, tako i nezdravom, jer gojaznost u trudnoći može predstavljati zdravstveni problem koji se može odraziti na fetus. Dakle, treba voditi računa o umerenosti u hrani, čak i tokom trudnoće.
Mama
Srce Vam radi pojačano kako bi obezbedilo bebi kiseonik. Pumpa oko 20% više krvi nego pre trudnoće. Taj će se procenat tokom trudnoće povećavati i doći će čak do 30 ili 50 %. Ukoliko Vam je odeća postala pretesna, ne pokušavajte više ući u nju. Kupite trudničku odeću, pozajmite od nekog ili nosite partnerove udobne majice.
U ovom periodu može Vam biti ponuđen krvni test alfa - fetoproteina, proteina koji fetus izlučuje i koji ulazi u majčin krvotok. On može upozoriti na defekt neuralne cevi deteta, iako visoka koncentracija tog proteina može značiti i da nosite više od jedne bebe. Ta se analiza najčešće radi između 15. i 17. nedelje trudnoće. Ukoliko se koncentracija tog proteina pokaže visokom, a imate i genetskih poremećaja u porodici, verovatno ćete sledećih nedelja obaviti i amniocentezu.
Beba
Vaša je beba možda razvila naviku sisanja palca! Koža je vrlo tanka i kroz nju se lako mogu videti krvni sudovi. Beba je teška oko 90 grama. Kosa na temenu postaje gušća. Beba sada već verovatno može i čuti otkucaje Vašeg srca ili rad želuca.
Tata
Kod nas službeno ne postoje grupe koje okupljaju buduće očeve, što ne znači da se ne možete i privatno povezati s nekima od njih. Možda Vam oni olakšaju da shvatite šta osećate i tako složite sve kockice u glavi. Čeka Vas divno razdoblje u životu, te je ovo dobar trenutak za pripremu - čitajte knjige, gledajte emisije i podkaste koji se bave roditeljstvom iz ugla očeva i razgovarajte sa drugim roditeljima, pripremite se za ovu važnu ulogu.
Ginekolozi kod kojih možete zakazati pregled:
Broj komentara: 0
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde