Koji su simptomi?
Abdominalni bol može da nastane naglo ili se postepeno pojačava, održava se ili se povremeno stišava, postoje promene u lokalizaciji, u intenzitetu, promena bola sa promenom položaja. Tako se mogu odvojiti pojedina tipična stanja: nagli, žestok, kao udar nožem i ovakav bol je karakterističan za perforaciju abdominalnih organa ili prskanje aneurizme.
Klinički znaci
Klinički su zapaženi određeni nalazi koji mogu da ukažu na neka oboljenja. Murphyjev znak: palpatorna bolna osetljivost ispod desnog rebarnog luka u liniji mamile. Bol se pojačava pri dubokom disanju, palpacijom se može naći i napeta žučna kesa. Odbojna osetljivost označava ponovljeni bol kada se nakon duboke palpacije trbušnog zida naglo opusti pritisak ruke koja palpira. Sličan efekat se postiže perkusijom. Ovaj znak je upotrebljiv kada još ne postoji peritonealni nadražaj, ali se palpacijom može provocirati bolnost nad inflamatornim procesom (upala slepog creva).
Klasičan opis pacijenta sa akutnim abdomenom je klinička slika septičkog difuznog peritonitisa. Pacijent ima paćeničko lice (anksiozan je), bled je, oznojen, drži skupljena kolena u ležećem položaju, trpi žestoke bolove u trbuhu, sluzokoža usta mu je suva, jezik kožast, oči upale, okružene modrikastom bojom, dispnoičan je sa niskim arterijskim pritiskom i ubrzanim pulsom (facies Hippocratica). U pacijenata sa sepsom postoji u početku visoka temperatura sa tahikardijom, disanje je ubrzano, plitko, sve dok traju abdominalni bolovi. Pacijenti sa septičkim peritonitisom su adinamični, apatični sa niskim arterijskim pritiskom, temperaturom nižom od normalne, smanjuje se ili prestaje mokrenje. Hipovolemija nastaje gubitkom tečnosti u ekstravaskularni prostor. Hiperventilacija, abdominalni bol, cijanoza, kašalj, visoka temperatura mogu da budu znaci intratorakalnog oboljenja. Zato je neophodan rendgenski snimak toraksa(grudnog koša) u svih pacijenata sa sumnjom na akutni abdomen. Akutna oboljenja abdominalnih organa mogu se svrstati u osnovnih pet patoloških procesa:
- inflamacije,
- opstrukcije,
- ishemije,
- perforacije,
- rupture
Razlozi nastanka akutnog abdomena
- perforacija ulkusa
- obstruktivni ileus
- divertikuloza
- ruptura i torzija
- ekstrauterina trudnoća
- akutni pankreatitis
- Meckel-ov divertikulitis
- perforacija ovarijalne ciste
- akutni holecistitis
- akutni apendicitis.
Dijagnostički postupci
Pregledi skenerom i ultrazvukom su promenili kliničku procenu akutnog abdomena. Ultrazvukom se može brzo procenjivati morfologija jetre, slezine, pankreasa, bubrega, otkriti kalkuloza u bilijarnim putevima, bubrežnim kanalima. Doppler ultrazvukom se može pratiti protok krvi kroz velike krvne sudove, otkriti postojanje arterijske aneurizme i tromboze velikih vena. Pri ileusu zbog prisustva gasova u crevima ultrazvučni pregled je nesiguran.
Laparoskopija se može primeniti kao eksplorativni metod vizuelizacije patološkog procesa i nastaviti sa laparoskopskim operativnim postupcima akutnog abdomena. Od kada je uvedena laparoskopska eksploracija akutnog abdomena, smanjio se broj negativnih operativnih eksploracija.
Laboratorijski nalazi u akutnom abdomenu pre ukazuju na sistemske reakcije organizma nego što doprinose dijagnostici. Hematokrit i hemoglobin mogu ukazati na hidrataciju ili dehidrataciju pacijenta, otkriti anemiju, dok broj leukocita može biti normalan u ranoj fazi inflamatornog oboljenja. Određivanje osnovnih elektrolita i ureje ukazuje na elektrolitski disbalans koji treba korigovati pre operacije. Praćenjem diureze nalazima kreatinina, sedimenta urina može se orijentisati o funkciji bubrega. Od testova jetre važni su bilirubin, aminotransferaze. Serumske i urinarne amilaze mogu ukazivati na pankreatitis. Gasne analize u arterijskoj krvi otkrivaju respiratornu insuficijenciju.
Terapija
Pogledajte sva pitanja i odgovore u vezi sa akutnim abdomenom.
Postovani, imam akutni abdomen, dervitikule i konstantne bolove u stomaku, gusenje i bol u grudima. Koju dijagnostiku treba uraditi i da li postoji neka terapija za navedene probleme izuzev hirurški? Pozdrav
Pozdrav. Imala sam problem sa abcesom. Imam pitanje za vas prvo ću vam objasniti situaciju. Imala sam abnormalne bolove u predelu stomaka i stomak mi je bio čvrst kao kamen bila sam u bolnici tri dana presavijala sam se od bolova 4 dana su me hitno operisao u početku su mi pričali da je to vanmatericna trudnoca i da imam abcess. Meni je abcess pukao i nakon operacije bila sam u sok sobi nekih 5-6 dana onda su me prebacili i naravno želela sam da znam stanje svoje ssta mi je bilo imala sam hiljadu pitanja a na ni jedan nisam dobila odgovor doktor se dva puta samo pojavio kada su me prebacili u sobu i kada sam trebala da napustim bolnicu to je bilo posle nekih 17 dana ležanja. Pošto nisam dobila ni jedan odgovor po pitanju moje trudnoće želela bih da znam nesto vise o tome.. Jako me muci to i ne mogu noćima da spavam?
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Lečenje