Kilom se obično naziva ispadanje jednog dela trbušnih organa zajedno sa trbušnom maramicom kroz otvor u trbušnom zidu. Bruh, kila ili hernija (lat. hernia) je stanje koje nastaje kada se unutrašnji organi istisnu kroz oslabljeni segment mišićnog tkiva. Većina takvih situacija se javlja na zidu abdomena.
Kile se javljaju na određenim mestima, gde razni kanali, krvni sudovi i živci izlaze ili ulaze kroz trbušni zid.
Takva su mesta:
- kod muškaraca u preponi, gde semeni kanal zajedno sa krvnim sudovima izlazi iz trbuha i ulazi u mošnice; kod žena u preponi, gde okrugla pantljika materice izlazi i veže se za stidnu kost ( preponske, ili ingvinalne kile)
- kod muškaraca i kod žena kod preponske veze, gde veliki krvni sudovi izlaze iz trbuha za noge ( bedrene, ili kruralne kile)
- na pupku, gde je za vreme života deteta u materici ulazila pupčana vrpca iz majke u telo deteta ( pupčana ili umbilikalna kila)
- sadržaj trbuha, najčešće želudac, može da probije i grudnu šupljinu kroz mišićnu pregradu koja razdvaja trbuh od grudi i da napravi kilu ( dijafragmatična kila)
Klinička slika
Ingvinalna kila se pojavljuje u preponskom kanalu koji je prirodan otvor u mišićima trbuha. Kod muškarca ingvinalni kanal sadrži krvne sudove testisa, a kod žena kanal sadrži ligament koji drži matericu u prirodnom položaju. Kod preponske kile može se osetiti, a i videti izbočinu koju stvara prolabirani deo creva ili tkivo. Izbočina se pojavljuje na prelazu bedra u prepone. U muškaraca kila može prodreti u skrotalnu vreću i uzrokovati bol i otok skrotuma.
Kila se najlakše poznaje po tome što se na
kašalj jače izbočuje trbušni zid, a za vreme ležanja ili pod blagim pritiskom izbočina se vraća u trbuh. Simptomi preponske kile su nelagodnost i bol pri saginjanju, kašljanju ili podizanju. Ponekad sadržaj kile sraste za kilnu kesu pa je nemoguće vratiti guranjem prstima sadržaj u trbušnu duplju.
Postoji i
uklještena kila, koje je akutno hiruško stanje, jer iz punog zdravlja i mira, deo creva prodre u kilnu kesu i zaglavi se tu pri čemu ne može da se vrati u trbušnu duplju a dođe da zastoja krvi i jakog bola sa opasnošću od peritonitisa.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike i objektivnog pregleda.
Lečenje
Najčešći medicinski tretman za kilu je hirurški. Tokom zahvata, zatvara se otvor u mišićnom zidu. Savetuje se da se kila operiše na vreme, dok nije postala suviše velika i dok je trbušni zid još očuvan, da se njime može zatvoriti otvor kile. Metod izbora u terapiji je operativni zahvat pri kome se zatvara mišićni zid na kome postoje ulazna vrata za kilni sadržaj; takođe se moze vršiti i repozicija kile, ali se repozicija ne sme vršiti pri uklještenju kile. Pročitajte o genetskom inžinjeringu protiv nastanka kile.
Meni se kila javlja dole na desnoj nozi nekad nema naduje se ili kad mnogo diram ono dole zašto i kako ne znam.
Dobra veče, mene boli stomak, može li od pupčene kile da boli i da ide u lijevi bubreg?
otekla mi je butina da li je to brux ili slepo crevo.
Moja mama je operisala bruh kad je bila mala i pre 5, 6 godina dobila je bruh kilu i sad bi želela na operaciju, ali ne znamo da li je kasno da se operiše i koje su posledice i rizici...
imam jedno pitanje ako neko zna da mi tacno odgovori unaprijed mu hvala -imam dole kod jaja vise desnog jajeta nesto kao kokosje jaje ne boli me a mekahno je unutra imam normalnoo sex samo se plasim stabi to moglo bit jos jednom tose nalazi pored penisa sa desne strane kao kokosje jaje je a ispod moje jaje je normalno -pa molio bi ako je neko imao tako nesto dami kaze staje to hvalaa pozz bosanac
Boro iz Makedonija
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti