Vaskulitis predstavlja kliničko - patološki proces koji se karakteriše inflamacijom ( zapaljenjem) i nekrozom (izumiranje) krvnih sudova. Patološkim procesom je obično kompromitovan lumen krvnih sudova - arterija, arteriola, kapilara i venula.
Uzrok nastanka
Bolest najverovatnije izaziva veći broj različitih činilaca. Veruje se da neki nasledni faktori (geni), infekcija ili drugi činioci iz spoljne sredine mogu imati značajnog udela u nastanku bolesti. Ove bolesti nisu zarazne i njihova pojava ne može da se spreči.
Klinička slika najčešćih vaskulitisa
Kliničke manifestacije zavise od vrste i veličine krvnih sudova, rasporeda, lokalizacije i patohistološke vrste oštećenja, broja i stadijuma nastalih lezija, vrste organa i sistema, kao i od starosti bolesnika.
Klasični poliarteritis - oblik vaskulitisa u kome dolazi do razaranja (nekroze) srednjih i malih arterija, početak bolesti je nespecifičan, obično nagao, sa
povišenom temperaturom, mršavljenjem, bolom u potkolenicama. Temperatura je visoka, dugotrajna i uporna. Česte su bubrežne lezije sa pojavom krvi i proteina u mokraći i smanjenog klirensa kreatinina. Nastaje progresivnma bubrežna insuficijencija. Muskulo-skeletne promene se ispoljavaju u vidu bolova u zglobovima i mišićima pretežno na donjim ekstremitetima uz prateći arteritis ili neuropatske promene. Promene na srcu su u vidu arteritisa koronarnih sudova i mogu dovesti do
infarkta miokarda i srčane insuficijencije. Moguća je pojava i
perikarditisa (zapaljenja srčane kese), ubrzanog rada srca i srčanih aritmija.
Gastrointestinalni trakt može dati simptomatologiju abdominalnog bola, krvavljenja, infakta ili perforacije creva sa zapaljenjem trbušne maramice. Zatim se javljaju zapaljenja perifernih nerava sa bolovima, slabošću mišića ali i oštećenje centralnog nervnog sistema sa glavoboljama, konvulzijama, oduzetošću.
Na koži se javljaju različite promene od alergijskih do dubokih ulceracija i nekrotičnih lezija. Oštećenja krvnih sudova oka mogu dovesti do gubitka vida.
Wegenerova granulomatoza - hronični sistemski vaskulitis u kome postoje promene na malim i srednjim krvnim sudovima i to najčešće u gornjim (nos i sinusi), donjim disajnim putevima (pluća) i bubrezima. Kod većine bolesnika javlja se zapušenost sinusa, koja se ne poboljšava posle primene antibiotika i kapi za nos. Na nosnoj pregradi se javlja krvarenje, a zatim se stvaraju kraste. Oštećenja nosne pregrade nekad dovodi do deformacije nosa koji se naziva “sedlasti nos”. Zapaljenje u disajnim putevima može da dovede do suženja dušnika, što se ispoljava grubim glasom i problemima sa disanjem. Zapaljenski čvorići u plućima daju simptome zapaljenja pluća sa pojavom kratkog daha, kašlja i bola u grudima. Na početku bolesti bubreg je zahvaćen kod samo malog broja bolesnika, ali se taj broj povećava sa napredovanjem bolesti. Pored toga postoje i opšti znaci bolesti kao što su: gubitak u težini, malaksalost, povišena temperatura, noćno znojenje, bolovi u zglobovima i pojava vaskulitisa na koži.
Alergijski granulomatozni vaskulitis - javlja se nakon dugogodišnje astme, počinje sa visokom temperaturom i telesnim propadanjem, infiltratima na plućima i poliarteritisom. Dominiraju kožne lezije, sa pojavom puprpure (tačkasto crvenilo), gastrointestinalna krvarenja i abdominalni bol, srčana insuficijencija i znaci zahvatanja bubrega.
Dijagnoza
Do dijagnoze se dolazi na osnovu kliničkih znakova bolesti, rezultata laboratorijskih analiza krvi i mokraće, kao i radioloških ispitivanja (ultrazvučni pregled, rendgensko snimanje, kompjuterizovana tomografija - CT, magnetna rezonancija - MR i angiografija). Kada je potrebno uzima se isečak tkiva (biopsija) i posmatra pod mikroskopom.
Lečenje
Lečenje vaskulitisa je dugotrajno i složeno. Osnovni cilj lečenja je da se upala što pre zaustavi i postigne dobra kontrola bolesti (indukciona, početna terapija) i da se ona dugo održi (terapija održavanja) uz izbegavanje neželjenih efekata lekova.Do sada se pokazalo da su glikokortikoidi u kombinaciji sa imunosupresivnim lekovima (ciklofosfamid) najefikasniji. Lekovi koji se koriste u terapiji održavanja su azatioprin, metotreksat i ciklosporin A sa malom dozom glikokortikoida.
Posle prve pojave koprivnjače na koži 2014. godine, dobila sam injekciju deksazona. Nije se pojavljivala godinu i po dana. Rečeno mi je da sam se osula od stresa. Kasnije sam dobila gomilu kortikosteroida, što intavenski, što musk. Pronisona takođe, u KC Vojvodine, ležala sam najpre 2016. na 2017. tri puta. Na osnovu smanjene vrednosti C3 i C4 u krvi, dobila sam dijagnozu sistemski vaskulitis zadržan na koži. Trebalo je da pauziram bar godinu dana, tj. da ne radim. I da se hranim isključivo kuvanim povrćem i piletinom. Uzrok je rečeno mi je, neka nepreležana infekcija. Radila sam do 2015. godine u fabrici grejača za auto sedišta Igb Automotive u Inđiji, gde sam dobila otkaz već kod prvog bolovanja. Umesto tada, početkom 2015. godine da prestanem da radim i da se lečim, otišla sam u kolektiv gde se radi sa brašnom. Tu je buknulo još više. Od tada bolnice i ostalo. To je samo dodalo kasnije ustanovljen alergije na aluminijum i kobalt koji sam udisala čisteći prljave delove za auta bez zaštite. Krvavih očiju sam dolazila kući. Morala sam da radim, jer suprug tada nije radio, a dete je bilo malo, a stariji srednjoškolac. Posle svih ispitivanja, dakle ustanovljen je da organizam napada sam sebe umesto da brani organe, napada zdrave. Trebalo mi je posao u struci, ali to je za privilegovane. Terapiju sam dobila, ali nastavih da radim preko oglasa gde stigoh. I evo opet sam ostala bez posla. Sada se ne osipam, ali imam česta gušenja i užasnu nervozu. Ne mogu da nađem posao jer mi je pun listing primenjenih firmi. Dugo sam radila u trgovini pre dolaska u Inđiju, a i posle bolnice u jednom trgovinsko lancu. Ali kada stignem kući nisam sposobna ručak da skuvam. Jako sam uznemirena. Čak sam prošle godine položila LF1 licencu i radila do pre neki dan kao službenik obezbeđenja, ali pojedine kolege su pušile u prostoriji gde sam ja radila, i ponovo kortikosteroida i nadutost. A ne izgledam bolesno, tako da nijedan poslodavac ne razume zašto sam menjala poslove. Čak ni članovi porodice. Biće mi drago ako ova moja ispovest nekom pomogne. Može se funkcionisati ali čuvajte se. Nemam kome da se obratim za pomoć, a na posao niko neće da me primi. Za mesec dana ću ostati i bez novca, suprug me odbacio, deca još uvek ne. Na kontrole odavno ne idem. 2019. godine sam operisala mladež koji je bio kancer. Ne znam čime bih se bavila. Knjigovođa po struci, ali nisam u struci radila. Nije bilo prilike.
Moje dete ima 18 god , pre godinu dana su otkrili da ima vaskulitis , a do tad dečji ekcem , to je bio njihov odgovor. Trenutno ima otvorene rane na nogama . Samo previjaju smiri se na kratko i ponovo isto, pije pronizon. Molim dobre ljude ko ima iskustvo sa tim da zna nekog doktora ili kliniku gde bi mogla da odvedem dete da uradi detaljne analize i da dete dobije adekvatnu terapiju. Hvala.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke