Dilatirana kardiomiopatija (prošireno srce) se karakteriše dilatacijom srčanih šupljina sa oštećenom pumpnom funkcijom, što se klinički najčešće manifestuje kongestivnom srčanom insuficijencijom.
Uzrok nastanka
Etiologija je nepoznata, a smatra se da virusne infekcije, alkohol i različiti toksini mogu uticati na nastanak kardiomiopatije ovog tipa. Patoanatomski se nalazi uvećanje srca u celini, postoji dilatacija (proširenje) svih srčanih šupljina, valvule su normalne, često postoji tromb u predelu vrha srca a koronarne arterije su nepromenjene.
Klinička slika
Početak bolesti je obično postepen, moguć je duži asimptomatski period sa umerenom kardiomegalijom. Bolest se najčešće ispoljava u srednjem životnom dobu, češće u muškaraca. Posle više meseci ili čak i godina, nastaje simptomatski period kada se pojavljuju simptomi insuficijencije levog srca: zamor, gušenje pri naporu, ortopneja, paroksizmalna noćna dispneja, pa i plućni edem. Česte su palpitacije ( lupanje srca), a nekada je prisutan i bol u grudima. Kasnije se javljaju periferni edemi (otoci), nabreklost vena i otok trbuha-kao simptomi i znaci popuštanja desnog srca. Moguće su i periferne embolije usled tromboze srčanih šupljina. Objektivnim pregledom nalazi se bledilo, cijanoza perifernog tipa (modra prebojenost prstiju, nosa, ušnih školjki i sl), nabreklost vratnih vena i znaci kardiomegalije.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike, fizikalnog pregleda, EKG-a, rendgenografije, ultrazvuka, kateterizacije srca.
Lečenje
Pošto uzrok dilatirane kardiomiopatije nije poznat, nema ni specifičnog lečenja. Sprovodi se, uz poštedu bolesnika većih napora, simptomatsko lečenje srčane insuficijencije diureticima, digoksinom, ACE inhibitorima, antiaritmicima.
Pri postojanju rizika od sistemskih embolija potrebno je dati oralni antikoagulans. Pri postojanju značajne mitralne i trikuspidalne regurgitacije dolazi u obzir anuloplastika mitralnog ili trikuspidnog ušća. U bolesnika sa izrazitom dilatacijom srčanih šupljina i srčanom insuficijencijom refrakternom na opisanu terapiju - u obzir dolazi transplantacija srca.
Higijensko - dijetetske mere, naročito smanjenje telesne težine, kontrolisano unošenje kuhinjske soli, umerena fizička aktivnost i obavezan dnevni odmor, neophodne su za većinu bolesnika.
Koliko.traje.terapija.ako.je.prosireno.srce
Moje dijete je rođeno sa suženjem aorte, srce je bilo na 25-30% frakcije, dijagnosticirali su dilatiranu kardiomiopatiju. operirano je suženje aorte i uz manju terapiju frakcija je 75%.
LP je dilatiranamitralni velumilakodegenerativno izmenjeni registruje se blaga MR.A o je sjajnihzidova urednog dijametra sa tri celu ma sjajnih zadebljanim oboda uredne separacijeu si stilu,protok je uredne brzine.
LK je normalne veličine hipertroficnih zidovakoji deluju tromije EF 50ž nisu vidjeni segmentni ispadi u kontraktilnosti miokarda.
Perikard je uredan nema izliva.DP je dilatirana DK AP i grane nisu dilatirane TV i PV b.o proroci su urednih brzina blaga TR.
Zaključak: blaga MR dilatirana LP EF 50 hipertrofija zidova LK dilatirana DP.
Molim Vas ako neko može da mi rastumači ovaj nalaz.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti