Čir na želucu ili gastrični ulkus je vrlo često oboljenje i predstavlja oštećenje sluzokože želuca.
Uzrok bolesti
Danas se smatra da je čir na želucu oboljenje uzrokovano bakterijskom infekcijom, a ponekad i dugotrajnom primenom nesteroidnih protivupalnih lekova (NSAID), kao što su acetilsalicilna kiselina, ibuprofen, diklofenak itd. Oboljenje najčešće uzrokuje bakterija Helicobacter pylori (H. pylori).
Nedavno je ustanovljeno da je ova bakterija uzročnik skoro svih peptičkih ulkusa i to 80% želučanih i preko 90% onih na dvanaestopalačnom crevu. Međutim, infekcija bakterijom H. pylori ne znači i sam ulkus. To zavisi od osobina obolelog, vrste H. pylori i još nekih nepoznatih faktora.
Pouzdano se ne zna ni tačan put prenosa infekcije (hranom, vodom, direktnim kontaktom usta na usta kao npr. ljubljenjem, prljavim rukama).
Pouzdano se ne zna ni tačan put prenosa infekcije (hranom, vodom, direktnim kontaktom usta na usta kao npr. ljubljenjem, prljavim rukama).
H. pylori slabi zaštitnu moć sluzokože što omogućava prodor kiseline kroz sloj ispod nje stvarajući tako ulkus. H. pylori opstaje u želudačnoj kiselini jer izlučuje enzime koji je neutrališu. Genetska predispozicija je važna u nastanku bolesti, a faktori rizika su pušenje, unos alkohola i kofeina. Ljuti začini ili stres nisu njegovi uzročnici kao što se pre mislilo, ali mogu potstaknuti njegov razvoj i pogoršati simptome.
Simptomi
Najčešći simptom je bol koji je uglavnom ravnomeran i tup. Javlja se i nestaje u razmacima od nekoliko dana pa do nekoliko nedelja. Kod čira na dvanaestopalačnom crevu se javlja par sati nakon jela ili usred noći na prazan želudac, a prestaje unosom hrane. Kod čira na zelucu bol se obično pojačava nakon uzimanja hrane.
Pored bola koji je najdominantniji simptom još se javljaju:
- gubitak telesne težine izazvan averzijom prema hrani ili anoreksijom,
- nadutost,
- podrigivanje,
- mučnina,
- povraćanje.
Simptomi mogu biti vrlo blagi ili se uopste ne moraju pojavljivati. Krvarenje je česta komplikacija i sreće se u oko 25% slučajeva.
Dijagnoza
Osnovni dijagnostički metod predstavlja radiološko i endoskopsko ispitivanje.
Standardnim pregledom pomoću barijuma želudačni ulkus se može dijagnostikovati u oko 90% slučajeva.
Najčešća njegova lokalizacija je na maloj krivini želuca . Zbog lažno pozitivnih i lažno negativnih nalaza koji se dobijaju radiološkim pregledom, svi ulkusi želuca moraju se endoskopski pregledati.
Endoskopskim pregledom se određuje veličina, lokalizacija i izgled ulkusa, a ciljanom biopsijom u toku endoskopije moguće je odrediti njegove histološke karakteristike.
Kombinacijom navedenih dijagnostičkih procedura moguće je u 95% slučajeva odrediti da li je u pitanju benigno ili maligno oštećenje želuca.
Endoskopski pregled vrši se endoskopom koji se sastoji od tanke, osvetljene cevi koja na svom kraju ima kameru. Endoskop se uvodi kroz usta pacijenta sve do želuca. Tako je moguće videti sluzokožu organa, a može se uzeti i biopsija (uzimanje komadića tkiva) za mikroskopsku analizu. Dijagnoza H. pylori je važna s obzirom da se lečenje ulkusa uzrokovanog H. pylori razlikuje od onoga izazvanog nestroidnim antiinflamatornim lekovima.
Endoskopski pregled vrši se endoskopom koji se sastoji od tanke, osvetljene cevi koja na svom kraju ima kameru. Endoskop se uvodi kroz usta pacijenta sve do želuca. Tako je moguće videti sluzokožu organa, a može se uzeti i biopsija (uzimanje komadića tkiva) za mikroskopsku analizu. Dijagnoza H. pylori je važna s obzirom da se lečenje ulkusa uzrokovanog H. pylori razlikuje od onoga izazvanog nestroidnim antiinflamatornim lekovima.
H. pylori se otkriva iz krvi, daha i tkiva. Pregledom krvi se otkrivaju antitela na bakteriju H. pylori. Pregled daha najčešće se sprovodi nakon lečenja, radi provere uspešnosti terapije, ali i u dijagnostičke svrhe. Zove se urea izdisajni test. Tačnost ovog testa je 96 - 98%.
Lečenje
Želudačni ulkus izazvan bakterijom H. pylori leči se preparatima koji uništavaju uzročnika, smanjuju kiselost želuca i oblažu želučanu sluzokožu zaštitnim slojem.
H. pylori se uništava antibioticima, ali s obzirom na kiselu sredinu u kojoj bakterija živi treba uticati i na smanjenje lučenja kiseline. Na tržištu se nalaze dve grupe lekova za smanjivane želučane kiselosti: H2-antagonisti (famotidin ranitidin, cimetidin) i inhibitori protonske pumpe (omeprazol, pantoprazol, lansoprazol). Terapija je kombinovana antibioticima, blokatorima lučenja kiseline i lekovima koji deluju zaštitno na sluzokozu.
Trenutno je najpouzdanija tzv. trostruka terapija s dva antibiotika protiv H. pylori u kombinaciji s lekom koji blokira lučenje kiseline ili s protektivom (npr. azitromicin + amoksicilin + omeprazol). Tako se ublažuju simptomi čira, eliminiše njegov uzročnik i u više od 90% slučajeva sprečava ponovna pojava bolesti (recidiv).
Provera dejstva lekova na H. pylori vrši se endoskopskim pregledom ili pregledom daha 4 nedelje nakon sprovedene terapije. Antacidi se koriste za uklanjanje simptoma oboljenja i kao pomoćna terapija. Ako ulkus nije uzrokovan bakterijom H. pylori nije potrebno uzimati antibiotike, već je dovoljno uzimati blokatore lučenja kiseline. Komplikacije čira na želucu mogu biti krvarenje ili perforacija kada se obavezno se sprovode endoskopija ili hirurški zahvat.
Prognoza
Pravilnim lečenjem smanjuje se mogućnost ponovnog javljanja bolesti u gotovo 90% slučajeva. Važno je da bolesnik bude uporan i pridržava se propisane terapije.
Prevencija
Ne zna se pouzdano na koji način se H. pylori prenosi, što otežava prevenciju oboljenja. Istraživači rade na vakcini protiv infekcije. Ako je ulkus nastao uzimanjem nesteroidnih antiinflamatornih lekova treba uzimati lekove iz ove grupe vrlo oprezno ili se savetovati s lekarom za adekvatnu zamenu.
Svi koji imaju probleme sa želucem obavezno da odrade gastroskpopiju.
Molim Vas za savet, već nekoliko dana me boli želudac, a bol se prenosi do dvanestopalačnog creva. Radio sam test na heliko bakteriju iz stolice i nemam heliko. Imam kamen u žučnoj kesi 27 mm. A i imam šećer 6,2. Možete li da mi pomognete? A da, pijem nol pazu 20 mg svaki dan i lekove za aritmiju i pritisak.
Poštovanje, trenutno se borim sa čirevima. Imao sam ispod pazuha prije 6 mjeseci, onda mi je prešlo na ruku, e od tih 6 mjeseci se povuklo i pre neki dan mi se pojavilo ispod oka oteklo crvenilo, gnjoj izašo i prošlo. Trajalo je 10 dana, nakon toga mi se pojavilo na stomaku 3 jedno do dugog, jaki bolovi, cvenilo. Šta da učinim da nestane? Je li imao iko ovakav slučaj? Hvala.
Odlično objašnjeno! Hvala puno za nesebično deljenje znanja.
Mislim da svi imate čir
Dobro vece, ovde Biserka. Pre pet dana popila sam dovicin ali sa bas malo vode, legla i u toku noci me je probudio bol u vidu pecenja u zeludcu. Cele noci sam osecala bol sa kojim sam se i ujutru probudila. Bol se bio malo smanjio,ali pri uzimanju hrane osetila bi ostar bol u zeludcu, a i nakon obroka me zeludac boli neko vreme. Tako mi je svih ovih dana sa tim sto se bol iz dana u dan povecava. Da li imate neki savet sta bi moglo da bude uzrok tog bola i da mozda nije doslo do stvaranja nekog cira i slicno?
Postovani.Interesuje me da li postoji mogucnost da imam cir na zeludcu.Simptomi su proliv,nadutost i osecaj kao da mi zeludac gori,i povracanje.
Imam heliko bakteriju, pijem noplazu, probiotik, ospamox, levoxa i ulkamed,to je terapija koju mi je prepisao lekar. Još uvek je pijem kao što je lekar propisao ali imam problem, javlja mi se sada stolica koja je crna i savremena na vreme bol u želudac i mučnina, bolovi u kolenima. . Molim Vas da mi odgovorite a li je to normalno pored ove terapije ili bih morala da se javim ponovo lekaru. Unapred zahvalna
Molim Vas za pomoc.Imam bolove tacno ispod rebra na sredini,bol osecam i u tacki medju pleckama,iz pocetka tem je bila do 37,5,sada vise nemam temp ali i dalje uvecan mi je wbc 17,60,i rbc 5,40,od 26og marta nisam vise svoj,nejedem na vreme,bolovi u centru i u pleckama koja tako reci seta,niko nezna sta mi je sve druge analize krvi su u redu,pluca,skener glave ok,jetra ok,sve je pregledano sem zeluca.Molim Vas za savet i pomoc,I dok vam pisem imam bolove.Molim vas za odgovor i pomoc.Zahvalan Dragan Momirovic.
Muz mi ima stalno bolove u zeludcu, da li može biti cir?
Hteo bih vas pitati, imam tu bakteriju u želucu. Pio sam dva antibiotika i omeprazol, ima dva dana kako sam završio sa terapijom i ponovo mi se pojavio bol u stomaku gornje levom uglu. Uz to imam i brujanje u stomaku, stolica je u redu.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti