Oktobar se, kao Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke, obeležava u mnogim zemljama širom sveta, kako bi se skrenula pažnja na rasprostranjenost raka dojke i podigla svest o značaju prevencije i ranog otkrivanja, kao i o mogućnostima pravovremenog započinjanja lečenja osoba obolelih od raka dojke.
Iako je rak dojke prvenstveno bolest žena, oko 1% karcinoma dojke javlja se kod muškaraca. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), godišnje od raka dojke oboli između 1.600.000 i 1.800.000 ljudi, oba pola.
Godišnje se u Srbiji dijagnostikuje oko 1.500 uznapredovalih karcinoma dojke, koji je najveći krivac za prevremenu smrt žena u Srbiji. Iako statistika kaže da samo 27% obolelih osoba od metastatskog karcinoma dojke preživi posle pet godina, u našoj zemlji 70% pacijentkinja sa uznapredovalim karcinomom dojke i dalje čeka inovativnu terapiju.
Onkolozi su saglasni da je ključ uspešnog lečenja karcinoma dojke prvenstveno u ranoj dijagnostici, ali uprkos tome, uznapredovali tip raka dojke razviće se kod oko 30% žena sa ranim karcinomom. Zbog toga, neophodno je da govorimo o delotvornim terapijskim opcijama, koje ne samo što produžavaju život, već i poboljšavaju kvalitet života pacijentnkinja sa metastatskom karcinomom dojke.
Dr Marijana Milović Kovačević, onkolog na Institutu za radiologiju i onkologiju Srbije, otvorila je tribinu o metastatskom karcinomu dojke ohrabrujućim podacima – da je nakon deset godina istraživanja ostvaren veliki iskorak u inovacijama u lečenju metastatskog raka dojke i to onog tipa koji se javlja kod 70 procenata pacijentkinja – HR+ i HER2-). Iako rezultati najnovijih terapijskih opcija u ovom segmentu značajno produžavaju život i smanjuju rizik od smrti za čak 30%, terapija je za dve trećine pacijentkinja u Srbiji i dalje nedostupna.
Početkom septembra je Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje podneta inicijativa za uvođenje inovativnih terapija za lečenje žena sa HER2- HR+ metastatskim rakom dojke na listu lekova koje se izdaju na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Prateći preporuke Svetske zdravstvene organizacije i Evropskih zemalja sa iskustvima iz sprovođenja populacionih skrining programa, u Republici Srbiji je u decembru mesecu 2012. godine započelo sprovođenje programa organizovanog skrininga raka dojke koji ima za cilj smanjenje smrtnosti i unapređenje kvaliteta života žena obolelih od ove bolesti.
U ovom mesecu apelujemo na žene da, ukoliko pripadaju životnoj dobi od 40 do 69 godina, posete svog ginekologa ili lekara opšte prakse i obave preventivni pregled dojke. Ovakvu praksu treba ponoviti jednom u periodu od dve godine.
Broj komentara: 0
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde