Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460

Razumevanje pedijatrijske gojaznosti i informacije o uspešnim načinima lečenja

Nove studije faktora koji utiču na rizik od gojaznosti kod dece i adolescenata, kao i obećavajući pristupi prevenciji i lečenju, objavljene su zbirno u specijalnom oktobarskom broju časopisa Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics, zvaničnom časopisu Društva za razvojnu i bihejvioralnu pedijatriju. Časopis je izdao Lippincott Williams & Wilkins, deo Wolters Kluwer Healtha.

U ovom specijalnom izdanju se naglašava razvojna perspektiva glavnog problema gojaznosti u detinjstvu, uključujući studije o kulturološkim faktorima koje su sproveli stručnjaci u raznim naučnim disciplinama. Ističući misiju i vrednosti Društva za razvojnu i bihejvioralnu pedijatriju, ovi radovi predstavljaju ,,razvojni obrazac za razumevanje pedijatrijske gojaznosti i informacije o uspešnim načinima lečenja’’, kažu gostujuće urednice dr Kerolin E. Levers-Lendis i dr Elisa Džeelalijan.

Interdisciplinarne studije o gojaznosti u detinjstvu sa fokusom na razvoju

Ovaj specijalan broj časopisa obuhvata deset novih istraživačkih radova koji se bave gojaznošću u svim periodima razvoja: od ranog do sredine detinjstva, preko adolescencije do ranog odraslog doba. Pedijatrijska gojaznost je postala jedan od glavnih zdravstvenih problema, sa oko jednom trećinom američke dece i adolescenata koji imaju višak kilograma ili su gojazni.

Pored doživotnih posledica po zdravlje, gojaznost ima negativan uticaj na kvalitet života dece, samopouzdanje i odnose sa vršnjacima. Nekoliko studija u ovom broju časopisa ističu novoustanovljene faktore koji utiču na rizik od gojaznosti kod dece i tinejdžera koji mogu biti od pomoći pri određivanju rizičnih grupa i ponuditi ciljane terapije.

Među rezultatima su:

  • Rizik od gojaznosti među decom manjina sa malim primanjima čiji roditelji su rođeni van Sjedinjenih Država je ponekad manji u poređenju sa rizikom među decom roditelja rođenih u SAD-u, ali na njega utiče porodično okruženje
  • Nova saznanja o kombinacijama socijalnih i bihejvioralnih faktora koji utiču na rizik od gojaznosti kod predškolske dece
  • Povećan rizik od gojaznosti među nekim dečacima sa nedostatkom pažnje/hiperaktivnim poremećajem
  • Veza između percepcije funkcionisanja porodice i rizika od gojaznosti u detinjstvu, uključujući potencijalno važnu ulogu oca
  • Visok stepen ,,konzumiranja hrane na emocionalnoj osnovi i van kuće’’ među decom koja imaju problema sa regulisanjem emocija
  • Vežbanje i sedentarne navike povezane su sa količinom kalorija koje unose gojazni adolescenti
Ostali radovi se bave novim pristupima prevenciji ili lečenju gojaznosti. Nekoliko studija je fokusirano na obećavajuće metode lečenja za decu manjina, koja su pod veći rizikom od gojaznosti.

Rezultati su sledeći:

  • Slobodno vreme provedeno sa vršnjacima može da pomogne da se smanji rizik od gojaznosti među afričko-američkom decom srednjeg školskog uzrasta.
  • Posebno definisani pristupi ,,motivacionog razgovora’’ mogu biti efikasni kada se afričko-američkim tinejdžerima priča o gojaznosti i mršavljenju.
  • Obučavanje majki tinejdžera sa malim primanjima o ishrani i fizičkoj aktivnosti pomaže da se promovišu zdrave navike.
  • Visok stepen psihosocijalnih problema zahteva poseban pristup lečenju dece i adolescenata koji su gojazni.
Autori ovih radova su međunarodna grupa stručnjaka u oblasti pedijatrije i psihologije, kao i drugih disciplina kao što su javno zdravlje, nauka o vežbanju i nutrucionizmu i socijalni rad. ,,Nadamo se da će ovaj zbir istraživanja objavljen u posebnom broju časopisa Društva za razvojnu i bihejvioralnu pedijatriju koja se bave pedijatrijskom gojaznošću imati važnu ulogu u podsticanju novih ideja i načina istraživanja i lečenja, čime se postiže bolji krajnji rezultat za decu, adolescente i njihove porodice’’, kažu gostujuće urednice.

Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 0

Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde


ZAKAZIVANJE 063/687-460