Roditelji su prilično uznemireni kada iz škole dobiju poruku koja govori da njihovo dete "neće da sluša učitelja", ili "izaziva probleme na času". Jedan od mogućih uzroka ovakvog ponašanja je poremećaj pažnje sa hiperaktivnošću (engl. ADHD - Attention-Deficit Hyperactivity Disorder).
Dete i nepažnja
Iako često dete sa ovim poremećajem želi da bude dobar djak, impulsivno ponašanje i teškoće održavanja pažnje na času osujećuju tu želju i uzrokuju probleme. Učitelji, roditelji, i prijatelji govore da se dete ponaša “loše” ili “drugačije”, ali često ne umeju da objasne šta tačno nije u redu.
Svako dete povremeno može pokazivati nepažnju, rastrojivost, impulsivnost, ili pojačanu aktivnost, ali kod deteta sa ADHD-om ovi simptomi i ponašanja su češći i jači u odnosu na drugu decu istog uzrasta ili razvojnog nivoa. ADHD se javlja u 3-5% dece školskog doba. Počinje pre 7. godine, i može se produžiti do odraslog doba. Ima porodični karakter, odnosno 25% bioloških roditelja dece sa ADHD-om takođe ima ovaj poremećaj.
Kako se ponaša dete sa poremećajem pažnje
Dete sa ADHD-om često pokazuje neko od navedenih ponašanja:
- teško usmerava i održava pažnju
- pažnja mu lako skreće
- ne obraća pažnju na detalje i pravi nehajne greške
- gubi školski pribor, zaboravlja da preda domaći zadatak
- ima teškoće da završi školski i domaći rad
- ima teškoće da sasluša drugog
- ima teškoće da isprati višestruke zahteve koje mu odrasla osoba postavi
- nepromišljeno daje odgovore na postavljena pitanja
- nestrpljivo je
- vrpolji se
- napušta mesto na kome sedi i trči unaokolo, ili se preterano penje
- deluje kao da je uvek spremno na akciju, „besno” je
- previše priča i teško mu je da se tiho igra
- meša se i prekida druge dok govore ili nešto rade
Pomoć stručnjaka obavezna
Dete sa simptomima ADHD-a mora da se podvrgne punoj dijagnostičkoj proceni stručnjaka. Dete koje ima ADHD može imati druge psihijatrijske poremećaje kao što su poremećaji ponašanja, anksiozni poremećaji, depresivni ili manično-depresivni poremećaj. Bez adekvatnog tretmana, dete može zaostajati u školskom radu, pokvariti svoja prijateljstva. Ono će doživljavati više neuspeha nego uspeha i biti kritikovano od strane učitelja i članova porodice koji ne prepoznaju da ono ima zdravstveni problem.
Terapija lekovima je efikasna
Istraživanja jasno pokazuju da lekovi mogu da pomognu. Tu spadaju stimulansi koji mogu poboljšati usmeravanje i kvalitet pažnje, ciljem vodjeno ponašanje, i organizacione veštine. I drugi lekovi kao što su alfa2 agonisti, i neki antidepresivi, takodje mogu biti od pomoći.
Druga terapija ADHD-a
Drugi terapijski pristupi mogu uključiti kognitivno-bihejvioralnu psihoterapiju, neurofidbek, trening socijalnih veština, edukaciju roditelja, i modifikacije obrazovnog programa deteta. Bihejvioralna terapija može pomoći detetu da kontroliše agresivnost, da reguliše svoje socijalno ponašanje, i da bude produktivnije. Kognitivna terapija, sa svoje strane, može pomoći da dete izgradi samopouzdanje, smanji negativne misli, i poboljša veštine za rešavanje problema. Roditelji mogu da nauče davanje uputstava detetu “korak po korak”, umesto da upućuju višestruke zahteve odjednom. Simptomima ADHD-a, kao i bilo kojim teškoćama učenja koje uz njega postoje, mogu se prilagodjavati programi obrazovanja.
Dete kome je postavljena dijagnoza ADHD-a i koje se adekvatno leči može imati produktivan i uspešan život. Ako dete pokaže simptome i ponašanja karakteristična za ADHD, roditelji bi trebalo da pitaju svog pedijatra ili porodičnog lekara da ih uputi dečjem i adolescentnom psihijatru, koji može dijagnostifikovati i lečiti ovaj zdravstveni problem.
American Academy of Child and Adolescent Psychiatry, 2004
Priredili: Dr Marija Mitković, klinički lekar
Mr sci. dr Miodrag Stanković, dečji psihijatar, porodični savetnik
Deca su napuštena, niko ih ne čuva i ne prati razvojno. Čak i ono malo vremena u prvoj godini života deteta mnoge majke, ne kažem sve, ne obraćaju pažnju na bebe. Svi su okupirani morem, planinama, garderobom, postavljanjem privida sreće na internetu, deca su samo ukras koji se kači. Sve je otišlo dodjavola još u devetnaestom veku o tome čitajte od pametnijih od mene. Živi se jedna velika imitacija života, a svima nama su neki preci živeli u šumi, samo se o tome ne misli. Čuvajte svoju decu, ne bacajte ih u obdanište, biće mnogo zdravija i naravno sa mnogo manje svih drugih problema. Rodi se po neka beba sa problemom, ali ovolika navala raznoraznih problema je nepažnja roditelja i ludost celog društva. Ima tu još mnogo da se kaže ali je dovoljno napisano pa neka se svako pogleda u ogledalo.
Poštovanje. Mi smo u januaru napunili 7 god ali smo ranije krenuli u prvi razred. Od rođenja je hiperaktivan, ne drži ga ni paznja, ni mesto, ali od polovine oktobra prošle 2023. godine ponašanje se pogoršava. Odveli smo ga kod dečijeg psihologa-psihijatra koji je potvrdio ADHD. Dati su nam saveti i smernice ali to je sve što je urađeno. Želela bi ako mogu roditelji dece da se jave i da se saznam i naučim još više o ovom problemu. Svaki savet je dobrodošao.
Dobro veče Moje dete je napunilo 7 godina, izlečio se od Leukemije. Od rođenja je hiper aktivan, od njegove treće godine počeli smo po doktorima da ustanovimo šta je u pitanju, tada su nam rekli da misle da je sindrom ADHD. I onda se desila leukemija i tako da je to ostalo ne završeno ispitivanje. Zakazano nam je 20.06.2023 pregled kod psihijatra I dalje je isto teško je sa njim raditi, ne drži ga mesto, ništa ga ne zanima, nema straha. Baš me zanima sve u vezi tog sindroma ako neko želi da mi se javi u vezi toga na moj mejl
Mom detetu (9 godina) je prošle godine dijagnostifikovan ADHD. Simptomi su potpuno u skladu sa opisanim u tekstu. Trenutno pokušavamo da utičemo ergo terapijom, jer nam je, shvatiće te, malo teško da prihvatimo da su medikamenti, možda i najsvrsishodnije rešenje. S jedne strane, kod nas "malo starijeg kova", postoji određena stigma prema takvim vidovima lečenja, ali sa druge strane imamo utisak da, zapravo, više "maltretiramo" dete, ne pružajući mu spas od sopstvene frustracije. Uveren sam da bi porodicama, a najviše samoj deci, pomoglo kada bi se podelila iskustva roditelja koji terapiju lekovima primenjuju. Da li vas ima i takvih ovde? Molim vas za savet,
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Porodica i zdravlje