Pet proizvoda koji će Vam pomoći da spavate bez lekova

San je važan za svakoga, ali može biti posebno problematičan za bipolarne pacijente. Naučite o proizvodima koji nisu na bazi lekova, a koji vam mogu pomoći.
 
San je potreban svima i svi s’ vremena na vreme imaju problem sa spavanjem. Ukoliko, pak, bolujete od neke mentalne bolesti, znate da vam san može predstavljati izazov svakog dana u nedelji. U slučaju bipolarnog poremećaja, problem sa snom može biti posledica toga što bipolarni poremećaj predstavlja, makar delimično, poremećaj cirkadijalnog ritma.
 
Ipak, postoje načini za poboljšanje sna. Higijena spavanja se odnosi na naše navike i rituale vezane za spavanje, a koji mogu unaprediti kvalitet i kvantitet sna. I dok možemo sami promeniti svoje navike – poput izbacivanja TV-a iz spavaće sobe i odlazak na spavanje uvek u isto vreme – ponekad nam je potrebna i dodatna pomoć da bismo dobro spavali.
 
U nastavku možete naći 5 proizvoda koji poboljšavaju san.
 

Maska za spavanje

Svetlost je način na koji nam priroda govori da je vreme da ustanemo ujutru i to joj uspeva čak i kroz kapke. Dalje, veštačko svetlo (ono koje se vidi noću) je najgora vrsta svetlosti kada se radi o buđenju vašeg mozga. Čak i mala količina noćnog svetla može poremetiti prirodni šablon sna. Maska za spavanje je lak i jeftin način da rešite ovaj problem.
 

Čepovi za uši

Kao i svetlost, i zvuci nam govore da je vreme za ustajanje, a mnogi od nas ne žive u zvučno izolovanom okruženju. Iako je potrebno malo vremena za navikavanje na njih, čepovi za uši mogu pomoći mnogim ljudima da bolje spavaju.
 

Simulator zore

S’ obzirom da vas svetlost budi, dobra je ideja kontrolisati svetlost ujutru da biste obezbedili najprirodniji šablon za buđenje. Simulator zore upravo ovo čini. Simulator zore je nalik budilniku ali umesto zvuka koristi postepeno pojačavanje svetlosti i na taj način vas budi. Pola sata pre nego što bi trebalo da vas probudi, on počinje da osvetljava vašu sobu. Simulira način na koji vas postepeno osvetljavanje (izlazak sunca) prirodnim putem budi iz sna. (Većina ovih simulatora je kombinovana sa alarmom/muzikom koja se pali ukoliko vas svetlost ne probudi u potpunosti).
 

Solarna lampa

Obično se koristi za sezonski afektivni poremećaj. Solarna lampa je veštačko sunce (ali bez štetnih UV zraka. Korišćenje lampe za buđenje mozga ujutru može povećati budnos i stvoriti rutinu koja vas uči kada treba da se budite, a kada da idete na spavanje. (Zapamtite, za bipolarne pacijente postoji rizik od manije zbog korišćenja solarne terapije, te se obavezno posavetujte sa lekarom pre nego počnete da koristite ovu terapiju).
 

Naočare koje blokiraju svetlost

Veoma je bitno izbegavati svetlo u plavom spektrumu u večernjim časovima jer ono govori vašem mozgu da je vreme za buđenje. Eliminisanjem ovog svetla tokom noći, možete doprineti prirodnom stvaranju melatonina i “naučiti” svoje telo da spava. Ovo, pak, podrazumeva isključivanje veštačkih izvora svetlosti, kao što su sijalice i TV, a mnogi ljudi nisu spremni da to urade. Srećom, postoje jeftine  naočare koje blokiraju ovu vrstu svetlosti.
 
Svaki od ovih proizvoda može zahtevati malu promenu rutine, ali ta promena može rezultirati boljim snom tokom noći – bez upotrebe lekova – pa se zapitajte da li vredi?

Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 1

  1. Dimitrije 06.02.2013

    Gde da kupim simulator zore? Tj alarm koji budi svetlošću.


Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde