Trajan pirsing jezika se vezuje za novije doba, zahvaljujući razvitku novih visoko kvalitetnih inaktivnih materijala koji se koriste kao nakit. Mestom nastanka ove vrste pirsinga smatra se Gauntlet, prvi profesionalni pirsing studio u SAD, osamdesetih godina prošlog veka.
Sada, pojava sve učestalijeg pirsingovanja se može objasniti kao kulturološka identifikacija osobe, duhovna identifikacija, umetnički oblik samodoživljavanja, trend, ispoljavanje seksualnosti ili povećavanje seksualnog osećaja, ispoljavanje veze sa određenom osobom, nekonformistički pristup životu ...
Pirsing jeziku uglavnom predstvlja nakit koji se sastoji iz metalnog štapića sa dve loptice našrafljene na svakom kraju. Pirsing se provlači kroz središnji najdeblji deo jezika uz izbegavanje podjezičnog frenuluma i krvnih sudova i nerava. Dužina štapića je obično nešto veća od debljine jezika kako bi se omogućilo pomeranje nakita.
Česta je zabuna da su usta ''prljava'' i da će stavljanjem pirsinga doći do pojave infekcije i sporijeg zarastanja rane. Iako je istina da je usna duplja čoveka nastanjena velikim brojem bakterija i da je neprekidno u kontaktu sa spoljnom sredinom, ipak ne treba izgubiti iz vida zaštitno dejstvo pljuvačke. Iz ovog razloga rane nastale pirsingom u usnoj duplji brže zarastaju od onih na koži (4-6 nedelja), u slučaju da se primeni adekvatna higijena i tretman posle pirsingovanja u cilju sprečavanja infekcije.
Iako je pirsing u usnoj duplji česta pojava u modernom društvu, najčešće stavljanje pirsing nakita ipak se izvodi bez adekvatne anestezije i kontrole infekcije. Većina osoba koje postavlja pirsing je nažalost bez dozvole za obavljanje ovakvih medicinskih intervencija i bez dovoljno medicinskog znanja. Pa shodno tome, i kod zdravih osoba koje žele da stave pirsing jezika u ovakvom okruženju postoje značajni rizici.
Komplikacije
Istraživanja su pokazala da se u 42.2% osoba nakon stavljanja pirsinga jezika javljaju određene komplikacije. Ovakva učestalost komplikacija postavlja sama po sebi pitanje sigurnosti i opasnosti koje nosi pirsing jezika. Istraživanja su pokazala da 57.8% osoba sa pirsingom jezika nisu upoznata sa opasnostima i mogućim komplikacijama koje on nosi.
Otok nakon pirsingovanja se javlja kod 51.9% osoba, usled traume dobro vaskularizovanog tkiva jezika. Iz ovog razloga, neposredno nakon pirsingovanja najčešće se upotrebljava privremeni nakit kod kojeg je štapić duži u odnosu na nakit koji će se trajno nositi, a takođe kuglice na krajevima su predimenzionirane kako bi se sprečilo urastanje nakita u tkivo jezika. U slučaju da se ne jave druge komplikacije, ovaj nakit se zamenjuje nakon 7-10 dana od inicijalnog pirsingovanja.
Pirsing jezika se takođe smatra mogućim vektorom za transmisiju krvno prenosivih virusa kao što su HIV, hepatitis (B, C, D i G), herpes simplex i Epstein-Barr virus. Ovo je moguće u slučaju primene nesterilnih instrumenata i privremenog nakita nakon pirsingovanja, te nesprovođenja tehnika asepse i antisepse u toku pirsingovanja.
Česta komplikacija je lokalna infekcija (11.4% osoba). Najčešće osobe koje postavljaju pirsing savetuju svojim klijentima samo upotrebu vodica za ispiranje usta. Ovo je nedovoljno, jer usna duplja poseduje veoma bogatu mikrobnu floru, a takođe su i u stalnoj komunikaciji sa spoljnom sredinom.
Takođe, ćesto se javlja i produženo krvavljenje nakon stavljanje pirsinga (45.7% osoba) koje se javlja kao posledica povrede krvnih sudova.
Može se javiti i otežano žvakanje, gutanje i govor (osobito glasova s, š, t, č, z, ž, dž, đ, lj, nj,...) i u retkim slučajevima gutanje nakita ako nije adekvatno pričvršćen.
Često ''igranje jezikom'' sa pirsing nakitom dovodi do:
- povređivanja desni (sa sledstvenim lokalnim povlačenjem desni – recesio gingivae) Javlja se kod 26.6% osoba sa pirsingom jezika i obično je lokalizovano na desnima uz središnje sekutiće donje vilice.
- povređivanja zuba (oštećenje i prelomi krunice zuba) Javlja se kod 13.9% osoba sa pirsingom jezika i uglavnom se javlja na središnjim sekutićima gornje vilice.
- i do pojačanog lučenja pljuvačke sa pojavom izraženijeg taloženja zubnog kamenca.
Šta raditi u slučaju pojave komplikacija?
Obavezno se javiti stomatologu koji će zavisno od prisutnih komplikacija primeniti zaustavljanje krvarenja, debridman rane, antibiotsku terapiju, antiseptična sredstva za ispiranje, odstranjenje nakita... Nakon adekvatne terapije rana se u najvećem broju slučajeva sponatno zatvara.
Ja bih volela pirsing na jeziku, da li se to buši u zlatari i da li može i sa koliko godina?
Pre 5 godina sam ušivala usta od pirsinga spolja. Imam 2 kopče, a unutra 3. Nekad mi ožiljak malo pulsira. Zbog čega je to?
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Porodica i zdravlje