Ultrazvučna kavitacija


Ultrazvučna kavitacija masnih ćelija je metoda parcijalnog uklanjanja masnih naslaga i celulita ultrazvukom.

To je neinvazivna i bezbolna terapija koja omogućava brzo, sigurno i efikasno preoblikovanje tela. Masne naslage u potkožnom tkivu se razbijaju što direktno rezultuje smanjenjem obima tretiranog dela tela.

Princip kavitacije

Da bismo najjednostavnije objasnili šta je kavitacija, potsetićemo se da isparavanje tečnosti zavisi od pritiska. Što je pritisak iznad tečnosti niži, tečnosti će ključati na nižoj temperaturi i obrnuto. Smanjenje pritiska se može izazvati ultrazvučnim talasima. Snižavanje pritiska dovodi do ključanja (isparavanja) tečnosti (vode) i stvaranja mehurića pare.

S obzirom da dve trećine ljudskog tela čini voda, kada se ovaj fenomen dogodi u blizini ćelijske membrane masne ćelije postoji velika verovatnoća da dođe do njenog pucanja. Da li će se opisani proces desiti zavisi od količine masnog tkiva, stanja masnih ćelija i količine međućelijske tečnosti. Oštećene ćelijske membrane masnih ćelija lakše će pući u narednom tretmanu ako razmak između tretmana nije predugačak.

Masnoća iz masnih ćelija se u obliku triglicerida izliva u međućelijski prostor gde se pod uticajem enzima razgrađuje (lipoliza) do glicerola i viših masnih kiselina. Oslobođeni glicerol koji je rastvorljiv u vodi preko limfnog sistema ulazi u metabolitičke procese za dobijanje energije, a nerastvorne više masne kiseline putuju u jetru, gde se razgrađuju kao svaka druga masna kiselina uneta hranom.

Ultrazvučna kavitacija je bezbedna

Ova metoda je bezbedna i može se upotrebljavati u pravilnim dijagnostičkim i terapijskim indikacijama. Nije dokazano da ultrazvuk koji se na ovaj način upotrebljava ima štetno dejstvo. Ultrazvučni talasi prodiru do tačno određene dubine tkiva i deluju samo na masne ćelije u toj regiji, što osigurava selektivnost metode. Dubina prodiranja je dovoljno mala, pa su unutrašnji organi zaštićeni.

Tokom prolaska ultrazvučnih talasa kroz tkiva njihova se energija delom pretvara u toplotnu energiju. Razvijanje toplote je najjače kod tkiva sa visokim koeficijentom apsorpcije kao što su kosti, a nizak je kod tečnosti kao što je npr. plodova voda. Zbog toga se, predostrožnosti radi, pri metodi ultrazvučne kavitacije izbegava direktno usmeravanje sonde ka kostima i zglobovima.

Efekti ultrazvučne kavitacije

Uz pomoć jedinstvene TFR metode (stabilna kavitacija) postižu se sledeći efekti: razgradnja masnih ćelija, odvajanje i rastvaranje masti, smanjivanje masnih elemenata, poboljšanje kvaliteta protoka i cirkulacije tkiva. Važno je napomenuti da se kavitacijom uništavaju lokalizovane masne naslage i da to nikako nije metoda za rešavanje problema preterane gojaznosti.

Trajanje tretmana

Pošto organizmu treba vremena da hidrolizuje otpuštene trigliceride i da izbaci sve produkte raspada masnih ćelija, kao i da preradi i eliminiše oslobođene masne kiseline, razmak između dva tretmana je minimum 5-7 dana. Trajanje tretmana je maksimalno 50 minuta, što je dozvoljena gornja granica izloženosti ultrazvuku ove frekvencije i intenziteta. Iako je metoda neinvazivna i bezbolna organizam je u stresu, jer treba da preradi i izbaci produkte raspada masnih ćelija, pa je dozvoljeno ukupno 6 ponavljanja tretmana u jednom ciklusu, nakon čega se pravi pauza od jednog meseca.


Pogledajte sva pitanja i odgovore u vezi sa ultrazvukom.


 


Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 1

  1. Jelena 20.05.2023

    Samo da podelim svoja iskustva vezano za kavitaciju. Izuzetno efikasna metoda . Posle tretmana sam gubila do 3cm u obimu bitina i delova tela koji su tretirani. Bezbolna metoda, izuzetno prijatna i relaksirajuća. Naravno mora se korigovati i ishrana. Prezadovoljna sam i rado je preporučujem svima!!!


Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde