Ovaj tekst je nastao kao provokacija od strane jednog pacijenta koji je odlučio da operiše čuveni prednji ukršteni ligament - ACL (Anterior Cruciate Ligament). Tekst je namenjen prevashodno pacijentima koji su doživeli nezgodu ili će pak morati da razmišljanju šta i kako dalje nakon potpune rupture prednjeg ukrštenog ligamenta kolena.
Da li je operacija rekonstrukcije ACL-a obavezna?
Šta ako ne pristanem na operaciju ACL-a?
Kako izgleda rad fizioterapeuta tokom ovih nedelja (za terapeute)?
Bitno za pacijente
Šta ako pristanem na operaciju prednjeg ukrštenog ligamenta kolena?
Pre operacije svaki pacijet mora da u jednoj ruci drži dve štake, a u drugoj longetu koju je prethodno kupio. Ona će mu biti najbolji prijatelj 4 nedelje nakon operacije (ne računajući fizioterapeuta). Savestan fizioterapeut će naučiti svog pacijenta pre operacije kako se hoda na štakama i kako se longeta postavlja i skida, kako se zaključava, a kako otključava. Sve ovo je od krucijalne važnosti za uspešan i brz oporavak koji traje šest meseci.
Oporavak traje 6 meseci a na sport tek posle godinu dana
Pacijent će sam sa sobom i svojom longetom na kolenom koja je zaključana na 'nulu' tri dana nakon operacije, a onda kreće oporavak sa fizioterapeutom. Funkcionalno i estetski koleno izgleda puno gore nego u trenutku nastanka povrede.
Dakle, tri dana nakon operacije fizioterapeut dolazi u posetu pacijentu sa svojim portabilnim krevetom za rehabilitaciju. Do kuće će pacijent iz bolnice pre toga moći potpuno samostalno uz štake i longetu da dođete taksijem.
Kada legne na terapeutski krevet, fizioterapeut će skinuti longetu i zavoje koji su preko cele noge. Pregledaće koleno sa svih strana i ukoliko nije ekstremno crveno i otečeno rehabilitacija može da počne.
Izbegavajući rez terapeut će uraditi manuelnu drenažu kao i na prvoj rehabilitaciji. Laganim pokretima koleno će krenuti ka nuli, tj. potpunom zaključavanju. Iako zvuči ekstremno, pacijenti žude za drenažom tečnosti koja se nakupila u samom kolenu i oko njega usled operacije. Kada se postigne 'nula' pacijent radi lagane statičke kontrakcije mišićnog kvadricepsa.
Kod prve sesije radi se i savijanje kolena preko ivice stola. Koleno je mirno, a savijanje je lagano, a kada se nađe u tom položaju ono treba da odstoji minut-dva.
Prema studijskom programu SAD-a, pacijent nakon operacije ima 4 nedelje da prohoda bez štaka i longete.
Na fizioterapeutu je da to postigne uz aktivno učešće pacijenta. Mala digresija, dok ovo pišem, pacijet koji me je podstakao na pisanje ovog teksta je upravo prohodao, nakon 28 dana od operacije. Iako je prohodao, pacijent do 6. nedelje može da se koristi logetom i štakama ukoliko napušta svoj dom, kako bi mu dala sigurnost.
Kod dobre pripreme pre operacije, prve četiri nedelje neće biti problematične. Pacijent zna šta treba da radi, a nakon treće posete terapeuta spreman je da sam ili uz pomoć dođe do ordinacije.
Program rehabilitacije koji je rađen neposredno nakon povrede sada se ponavlja iz početka. Obim pokreta vraća se do nule i postepeno kroz fleksiju prvo do 90 stepeni, a zatim redom 110, 120 uspostavljaju se normalne amplitude kao i pre operacije. Nakon prvih osam nedelja pacijent mora da ima pasivno pun obim pokreta u fleksiji. Paralelno sa istezanjem rade se i vežbe snage koje će se opet izvoditi uz elektrostimulaciju.
Longeta na nozi prve 4 nedelje je višestruko važna. Ona pruža stabilnost i sigurnost tokom svih aktivnosti tokom dana. Još veća joj je uloga prilikom izvođenja vežbi prve 3-4 nedelje na terapeutskom stolu i van njega. Zaključavanjem longete na 0 stepeni zaključava se i koleno.
U periodu od četvrte do osme nedelje nakon hiruškog zahvata, pacijent nastavlja sa rehabilitacijom tri puta nedeljno. Fizioterapeut radi istezanje u cilju postizanja normakne fleksibilnosti kolena, paralelno insistirajući na patelarnoj mobilizaciji. Vežbe snage se nastavljaju, jača se kvadriceps, zadnja loža, mišići lista. Uključuju se i vežbe balansa i proprioceptivne vežbe. Oko 60% od ukupne posete pacijent treba da potroši na kineziterapiju.
Između 8.-12. nedelje uvodi se i lateralno kretanje, poskoci na obe noge lateralno, uvođenje nekih sprava kao što su kardio mašine za nordijsko skijanje, bicikl, pa i steper. Zbog ovoga, idelano je da baš terapeut uvede pacijenta u salu za vežbanje. U ovom periodu bezbolne su i mašine poput horizontalne leg press-a, ali samo do 70 stepeni u pravcu fleksije.
Na slici je jedna od takvih mašina. Ona pacijentu daje bezbedan položaj za koleno i kičmeni stub. Ovom mašinom može da se podešava pravilan ugao iz koga pacijent započinje vežbu. U ovoj fazi pacijent ne savija koleno više od 70 stepeni pod opterećenjem.
Četvrta faza oporavka nakon ACL rekonstrukcije i s obzirom da se radi o periodu između 12-16 nedelja nakon zahvata, vreme je da pacijent dobije i kućni program vežbi koje može da izvodi samostalno. Pacijent će se sada sa terapeutom viđati dva puta nedeljno maksimalno.
Kvadriceps bi trebalo da je na 70% snage na isokinetičkom mišićnom testu k, a mišići lože na 80%. Nema potrebe za aparaturnom fizikalnom terapijom.
Nakon operacije prednjeg ukrštenog ligamenta preporučuje se da se pacijent vrati punoj sportskoj aktivnosti tek u periodu 9-12 meseci nakon operacije. Ovo je važno kako bi pacijent bio bez fizičkih i mentalnih sumnji u sebe i svoje telo, odnosno da je potpuno spreman. Za vrhunske sportiste ovaj period nije moguć i retki su oni koji izdrže i punih šest meseci.
Pogledajte sva pitanja i odgovore u vezi sa kolenima.
Broj komentara: 0
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde