Nastanak raka vulve se veže za zapaljenske procese na vagini i vulvi, infekcije HPV (humani papiloma virus) virusom, intraepitelnom neoplazijom, hipertrofičnim leukoplakijama i polnim bolestima. Bolest češce pogada gojazne žene, dijabetičarke, osobe koje su ranije lečene od raka vrata materice.
Klinička slika
Makroskopski se tumor javlja ili u vidu bradavice sa orožalim naslagama ili u vidu ulkusa veoma često na terenu prekanceroznih promena (krauroza, leukoplakija vulve). Karcinom in situ se prezentuje u vidu bradavičaste promene modrocrvene boje, sa pojavom svraba. Može godinama da perzistira ili da pređe u invazivni karcinom.
Predilekciono mesto za javljanje invazivnog karcinoma je unutrašnja strana velikih i malih usana i klitoris.
Metastazira veoma rano u regionalne limfne žlezde. Udaljene metastaze se javljaju u jetri, plućima i drugim oprganima.
Od simptoma su prisutni pruritus vulve (svrab), pečenje a kasnije sekret neprijatnog mirisa.
FIGO klasifikacija karcinoma vulve:
Stadium 0: carcinoma in situ (morbus Boowen i neinvazivni morbus Paget)
Stadijum I: tumor na vulvi, promera najviše 2 cm nema metastaza
Stadijum II: tumor je na vulvi, veći od 3 cm nema metastaza
Stadijum III: tumor doseže do uretre, vagine i anusa, postoje metastaze u regionalnim limfnim žlezdama.
Stadijum IV: tumor je prodro u bešiku, rektum ili vaginu, žlezde su pozitivne.
Prognoza nije dobra, zavisi od veličline tumora i njegove proširenosti.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike, ginekološkog pregleda, citološkog pregleda, biopsije i patohistološkog nalaza.
Lečenje
Kod karcinoma in situ terapija je široka ekscizija do u zdravo, a kod invazivnog karcinoma je radiklana vulvektomija sa limfadenektomijom koja se kombinuje sa zračnom terapijom.
Lokalni recidiv se javlja u 1-5% slučajeva nakon hirurškog lečenja kod ranog stadijuma bolesti i u 10-15% slučajeva nakon sprovedene radio-i hemoterapije kod uznapredovale bolesti. Rak vulve se sa uspehom leči u ranim stadijumima gde se preživljavanje kreće oko 80%, ali kod uznapredovalog stadijuma oko 60% pacijentica umire unutar 5 godina od bolesti.
Praćenje bolesnica podrazumeva kontrole svaka 3-4 meseca u prve dve godine, potom 2 puta godišnje do 5 godina, a zatim jednom godišnje doživotno.
Broj komentara: 0
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde