Nakon urađene procene artikulacije deteta gde rezultat pokaže odstupanja u izgovoru nekoliko glasova u jednoj ili više grupa glasova, često se od roditelja dobija odgovor: „Sve zna da kaže, ali voli da se mazi“.
Odstupanja u izgovoru glasova procenjujemo od 3. godine. Do 3. godine detetovog života procenjujemo razvoj jezičkih struktura (bogatstvo rečnika, dužinu rečenice, složenost rečenice, rečenične delove...). Od 3. godine pored procene rečnika i rečenice, procenjujemo i izgovor glasova.
Glas dete može da ne izgovara (omituje) npr. kaže „iba“ umesto “riba“, da zamenjuje (supstituiše) npr. kaže „liba“ umesto „riba“ ili da izgovor bude oštećen (distorzovan) npr. izgovor tzv. francuskog r „rrriba“ umesto „riba“.
U zavisnosti od uzrasta deteta posmatramo i razvoj glasova. Sa 3 godine očekujemo pravilan izgovor svih vokala, svih ploziva kao i glasova s, z i c. Sa 4 godine očekujemo pravilan izgovor č,š,ž,dž i l. Sa 5 godina očekujemo glasove r i lj. Dete koje kreće u školu treba pravilno da izgovara sve glasove srpskog jezika.
Ako dete glas može da izgovori izolovano („č“) ali ne i u reči (npr. kaže „cizma“) ili u rečenici (npr. kaže „Imam cizme“), glas se ne smatra savladanim. Tada je uvek savet da se obratite logopedu za pomoć u savladavanju i automatizaciji pravilnog izgovora.
Ako dete glas izgovara pravilno izolovano, u rečima, rečenicama i u spontanom govoru sa drugim odraslim osobama i decom, dok se „mazi“ u razgovoru sa roditeljem, potrebno je potražiti savet psihologa za prevazilaženje neadekvatnog ponašanja.
Broj komentara: 0
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde