Kada se javlja? | Kako je skinuti? | Koje preparate koristiti? | Kada je vreme za lekara?
Temenjača ne treba da izaziva brigu, već da podstakne roditelje na edukaciju o pravilnom negovanju i adekvatnom tretmanu. Mame se zabrinu kada prvi put primete žućkaste naslage na temenu svoje bebe jer im je prva misao da je to posledica nedovoljne higijene. Međutim, ovo stanje je uobičajeno kod beba i nije povezano sa higijenom.
Medicinski naziv temenjače je infantilni seboreični dermatitis. Pored temena, može se pojaviti i na čelu, obrvama, oko nosa, iza ušiju, kao i u predelu pelena, pazuha i drugih nabora kože, ali to nije čest slučaj. Temenjača se može i inficirati, posebno u predelu pelena.
Kod nekih beba temenjača se može pojaviti u obliku nekoliko tačkastih naslaga, dok kod drugih može zahvatiti veliku površinu kože glave.
Ljuspice koje se formiraju na površini kože su zapravo sasušena masnoća, a ispod njih se nalaze sveže masne naslage. Koža ispod masnoće može biti crvena i nadražena, a postoji mogućnost da se temenjača upali.
Kada se temenjača javlja?
Temenjača kod beba javlja se oko trećeg meseca, najčešće između 2. i 6. nedelje života.
Uzrok pojave temenjače može biti i gljivica Malassezia furfur, odnosno njen pojačan rast.
Temenjaču treba razlikovati od atopijskog dermatitisa kod beba, koji se javlja posle drugog meseca i jako svrbi.
Temenjača traje nekoliko meseci, najduže do prvog rođendana. Lakši oblici temenjače mogu spontano proći.
Temenjača i opadanje kose
Bebama svakako opada prva kosica i opadanje kose ne treba striktno povezivati sa temenjačom. Ukoliko su naslage temenjače čvrste i uporne, moguće je da na tim mestima bebi ne raste kosica. Kada se temenjača ukloni, na tom mestu kosa će normalno početi da raste.
Kako skinuti temenjaču?
Četkanje bebine glave je način da se suve ljuspice uklone. Za tu namenu može se korisiti obična meka četka za bebu, a postoje i specijalne četke za uklanjanje temenjače.
Bebina kosa se četka kružnim, nežnim pokretima u jednom pravcu. Nemojte očekivati da u jednom četkanju skinete većinu ljuspica. Uklanjanje temenjače je proces koji traje.
Kosa se može četkati kad je mokra ili suva, najmanje jedanput dnevno, a najbolje posle kupanja. Ukoliko se vlasište zacrveni, postupak treba prekinuti neko vreme, sve dok se stanje ne normalizuje.
Beba se može četkati i kada nema kosu. Umesto četkanja, bebina glava se može isfrotirati nakon kupanja.
Radi što lakšeg uklanjanja temenjače, bebina glava se pre četkanja može namazati specijalnim kremama i uljima na osnovu preporuke pedijatra. Ovi preparati imaju za cilj da omekšaju tvrdokorne naslage. Temenjaču nikako ne treba strugati noktima ili nekim drugim grubim postupcima, jer može doći do povrede ili infekcije.
Preparati za temenjaču
Preparati za temenjaču obuhvataju ulja za omekšavanje naslaga, šampone za pranje kose, kao i specijalne kreme protiv gljivice ukoliko pedijatar tako odredi. Za omekšavanje temenjače mogu se koristiti biljna ulja poput maslinovog, kokosovog ili bademovog ili dečija tzv. bebi ulja.
Ulje se nanosi u tankom sloju uz nežnu masažu vlasišta. Pažljivo nanošenje zahteva se posebno u predelu velike frontanele. Ulje treba da stoji minimum 15 minuta ili preko noći. Nakon toga ispira se šamponom za bebe. Ovu metodu možete koristiti jednom dnevno. Postoje i specijalni medicinski šamponi za uklanjanje temenjače kod beba. Uglavnom upotreba samo šampona nije dovoljna, već je za uklanjanje temenjače potrebno uključiti i četkanje ili frotiranje kože glave, kao i hidrataciju vlasišta.
Na tržištu, pored šampona postoje i specijalne kreme protiv temenjače. Nemojte ih koristiti pre nego što se posavetujete sa pedijatrom.
Ukoliko je uzrok temenjače gljivica Malassezia furfur, pedijatar može prepisati upotrebu specijalnih krema protiv gljivica.
Kada se treba javiti lekaru?
Ponekad se dešava da koža glave ispod temenjače bude crvena i upaljena. Upaljena temenjača može biti praćena bolom i curenjem tečnosti iz kože.
U ovakvom slučaju, obavezan je odlazak kod lekara jer je očigledno došlo do infekcije. Na osnovu pregleda, pedijatar će utvrditi da li je u pitanju upaljena temenjača ili neko drugo kožno oboljenje.
Odvedite dete kod pedijatra ukoliko:
- se temenjača širi po ostalim delovima tela,
- se stanje ne poboljšava nakon nekoliko nedelja tretmana,
- primetite da iz krasti curi tečnost ili krv,
- područje zahvaćeno temenjačom deluje otečeno.
Broj komentara: 0
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde